Etnik Burun Estetiği | Doç.Dr.Süleyman Taş

Etnik burun estetiği, genel olarak kişiye özel planlanan bir operasyon olarak nitelendirilebilir. Her ırkın belli genel özellikleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak ırk yapısına göre planlanan ve uygulanan bir estetik türüdür. Etnik rinoplasti, burun estetiği ile ilgili merak edilen konular arasında yer aldığından TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda etnik burun estetiğini konu aldık. Konu ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Etnik Rinoplasti Nedir?

Yüz orantıları, deri ve burun şekli bireyin ırk yapısına göre planlanan ve uygulanan estetik ameliyatlarına estetik rinoplasti denilmektedir. Genel olarak bakıldığında aslında tüm burun estetik operasyonlarının etnik olduğu söylenebilir. Nitekim burun estetiği kişiye özel bir işlem olduğundan dolayı her burun estetiği kişinin spesifik yüz hatlarına ve genel burun yapısına göre planlanmaktadır. Bununla birlikte bireylerin sahip olduğu farklı etnik yapıları, belli başlı karakteristik burun tiplerini ön plana çıkarmaktadır. Asyalıların burun yapıları göz önünde bulundurulduğunda, Türklerin burun yapılarına kıyasla genel olarak daha küçük ve kemersiz olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kişilerin farklı etnik yapıları, farklı tipteki karakteristik burun yapılarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da yapılacak burun estetiği operasyonunun kapsamı değişiklik gösterecektir. Etnik rinoplastinin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Etnik rinoplasti daha çok yumuşak burun hatlarına sahip Afrika, Uzak Doğu, Pasifik ve Karayipler bölgelerinde yaşayan insanları kapsamaktadır.

Etnik Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Daha önce belirtildiği üzere farklı ırkların belli başlı karakteristik burun ve yüz yapıları bulunmaktadır. Etnik rinoplastide söz konusu genetik özellikler göz önünde bulundurulur ve kişinin etnik özellikleri olabildiğince korunmaya çalışılır. Etnik rinoplastide önemli olan kişinin ait olduğu etnik gruptan gelen karakteristik özelliklerin ortadan kaldırılması değil; kişiyi ait olduğu ırkın güzel bir üyesi haline getirmektir. Etnik rinoplastide bunun yanı sıra tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi burun estetiğinin doğal olmasına özen gösterecek şekilde bir planlama yapılır. Dolayısıyla etnik rinoplasti yapılırken altın oran gözetilir. Yani kişinin yüzünün tüm unsurları ve hasta istekleri göz önünde bulundurularak bir yol haritası çizilir.

Etnik rinoplasti kapsamında hastanın da istekleri doğrultusunda belli bir oranda kıkırdak azaltma ya da çoğaltma uygulamalarına gidilmektedir. Bu yolla buruna tekrardan şekillendirme ve modelleme yapılmaktadır. Oluşturulan ameliyat planına göre eklenen kıkırdak greftleriyle burun hatları daha belirgin hale getirilebilir. Burun sırtı kıkırdak greftlerle büyütülebilir, burun uzatılabilir ya da burun ucu belirginleştirilebilir. Buna burun tabanını daraltma işlemi de dahildir. Bu noktada önemli olan doktorun size yapacağı muayene sonrasında elde ettiği sonuçları ve sizin taleplerinizi göz önünde bulundurarak oluşturduğu ameliyat planıdır. Etnik rinoplastide kullanılan burun estetiği tekniği de önemlidir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak biz etnik burun ameliyatlarında diğer tekniklere kıyasla daha üstün olan kapalı teknik burun estetiğini kullanmaktayız. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

 

Etnik Burun Estetiği Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Etnik rinoplasti fiyatları ile ilgili muayene öncesinde net bir bilgi verilememektedir. Nitekim yapılan muayene neticesinde tam fiyat ortaya çıkmaktadır. Bunun ana sebebi etnik rinoplasti fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmasıdır. Söz konusu faktörler arasında estetik doktorunun etnik rinoplastideki başarısı ve deneyimi, hangi hastanede kalınacağı, kaç gün hastanede kalınacağı gibi değişkenler sayılabilir.

 


TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak etnik rinoplasti hakkında bilgi verdiğimiz blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca etnik rinoplastinin ne olduğunu anlatmamızın ardından, etnik burun estetiğinin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi verdik. Randevu almak ya da konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?