Burun Estetiği Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Burun estetiği olmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği konular arasında burun estetiği sonrası sigara ve alkol kullanımı da yer almaktadır. Biz de TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda burun ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanımını ele alacağız. Yazı boyunca ‘Burun ameliyatı sonrası neden sigara içilmez?’, ‘Burun estetiği sonrası ne zaman alkol içilebilir?’ gibi sorularınızın yanıtlarını vererek, konu ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Neden Sigara ve Alkol İçilmez?

Her ameliyat sonrası olduğu gibi burun ameliyatı sonrasında da hastaların dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de burun estetiği ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanmamaktır. Bu, burun ameliyatı olan kişinin iyileşme sürecini en sağlıklı ve hızlı şekilde geçirmesi ile ilgilidir.

Burun ameliyatları iki şekilde gerçekleşir. Açık teknikle yapılan burun ameliyatlarında burnun dış kısmında kesi yapılır. Kapalı teknikle yapılan burun ameliyatlarında ise burunda en ufak iz bile kalmaması için kesi işlemi burun dışından değil; burun içerisinden gerçekleştirilir. Yani burun estetiği için her halükarda bir kesi işlemi olmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı ise kesi işlemi gerçekleşen burun ameliyatlarında şişliklerin, morlukların ve ödemlerin iyileşme sürecini geciktirir. Buna bağlı olarak burnun nihai şeklini alma süresi de uzamış olur.

Burun Ameliyatı Sonrası Sigara İçmenin Zararları

Bilindiği üzere, burun ameliyatı sonrası burnun içerisine tampon yerleştirilir. Burun ameliyatı sonrası sigara içmek, bu noktada duman aracılığı ile buruna baskı oluşturur. Bu da kılcal damarların çatlaması, yırtılması gibi sağlık sorunlarını meydana getirebilir. Burun ameliyatı sonrası sigara içenler, burun ameliyatı sonrası benzer başka sorunların da ortaya çıkması olasılıklar arasında yer alır. Sonuç olarak burun ameliyatı sonrası ne aktif ne de pasif olarak sigara dumanına maruz kalmamalısınız.

Burun ameliyatı sonrası alkol kullanımı konusuna geldiğimizde ise benzer yasak alkol için de mevcuttur. Bunun ana sebeplerinden bazıları; alkolün damar genişlemesine, vücutta su tutulmasına ve ciltte kuruluk oluşmasına neden olmasıdır. Bu da hem bağışıklık sistemini geriletir hem de ödemlerin daha geç iyileşmesine yol açar.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Ne Kadar Süre Sigara ve Alkol İçilmemeli?

Yazımızın bir önceki bölümünde, burun ameliyatından sonra neden sigara ve alkol içilmemesi gerektiğine dair sebepleri detayları ile aktardık. Şimdi ise; ‘Burun estetiğinden sonra ne zamana kadar sigara ve alkol içilmemeli?’ sorusunun yanıtını verebiliriz. Burun ameliyatından sonra hasta hiç sigara içmemelidir. Benzer şekilde söz konusu süre içerisinde hiçbir şekilde pasif içiciliğe da maruz kalmamalıdır. Sigarayı hayatından tamamen çıkartmalıdır. Burun ameliyatından kaç gün sonra alkol alınır? sorusunun cevabı söz konusu olduğunda ise bu noktada süre biraz daha sınırlıdır. Ameliyattan sonra 2 hafta süreyle alkol tüketmemelisiniz. Sonrasında aşırıya kaçmadan yavaş yavaş kullanmaya başlayabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte verdiğimiz süreler genel ortalamadır. Bununla ilgili kesin kararı estetik doktorunuz size iletecektir.

Burun estetiği sonrası sigara ve alkol kullanımı ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur. Burun ameliyatı sonrası sigara ve alkol kullanımı ya da genel olarak burun estetiği ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde, TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi ile +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlerle burun estetiği sonrası sürecin nasıl ilerlediğini ve bu süreçte…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-ay-ay-degisim-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği, kuşkusuz en büyük değişimi yaşayabileceğiniz cerrahi müdahalelerden biridir…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilen-55-soru-1.jpg
Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

Burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik…

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews