Türkiye’de En İyi Burun Estetik Cerrahi için Süreç Nasıl İlerlemektedir ?

 

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Taş anlattı.

Türkiye’de en sık yapılan estetik operasyon burun estetiğidir. Bunun sebebi aslında beynin yüzü algılama şeklinden geçmekte. Son yapılan bilimsel çalışmalar ile beynin yüzü algılama biçimi ve hangi noktaların en çok göze çarptığı ortaya konmuştur. Eye tracking (göz tarama) tekniği ile bir insan yüzüne baktığımız da gözlerimizin 1 saniye kadar kısa bir sürede tüm yüzü taradığı ama bu sürenin %90’ı nı sırasıyla kaş, göz, burun ve dudak kısmına harcadığı, kalan %10’nun da yüzün kalan kısmına baktığı ortaya konmuş.

Bahsettiğimiz bu 4 kısmın (kaş, göz, burun, dudak) en çok ideal olmayan ve ameliyat ile düzeltme gerektiren kısmı burun olduğu için, en çok yapılan estetik ameliyat da burun olmakta.

Burun estetiği ameliyatında beklentiniz nedir?

Yüz tipinize uygun bir burun mu? Yoksa beğendiğiniz bir burun tipi mi? Sizin için önemli olan hangisidir? Uzman bir burun estetik doktoru ile yüz analizleriniz yapılarak seçilecek olan bir burun yapısı ile daha mutlu olacağınızı unutmayın. Sizin beğendiğiniz burun tipi sizin yüz yapınıza uygun değilse her aynaya baktığınız zaman pişmanlık duyacaksınız.

Burun estetiği ameliyatlarında hastanın beklenti ve isteklerini tespit ederek memnuniyetini sağlamak başarıyı etkileyen etmenler arasında yer almaktadır. Burun estetiği operasyonunda ilk olarak doğru bir planlama yapılması gereklidir. Yüz yapınız, burun derisi kalınlığı, kıkırdakların yapısı, nefes alma problemleri gibi önemli noktalar tespit edilerek başarılı bir burun ameliyatı yol haritası sizin için çıkarılmalıdır.

Ameliyat öncesi burun şekli nasıl planlanmaktadır?

Muayene odalarımıza kurduğumuz, paraflaşlı, profesyonel fotoğraf makinaları ve storlar ile profesyonel fotoğraf stüdyolarını aratmayacak şekilde fotoğraflar çekerek, her açıdan burunun yüz ile oran ve orantısına bakıp, altın oran dediğimiz yüz oranlarını hangi değişiklikleri yaparak yakalayabiliriz dedikten sonra yaptığımız bilgisayar simülasyonları ile bunu ortaya koymaktayız.

Neden altın oran?

Bunun için altın oranın ne demek olduğunu anlatmam gerekir biraz. Matematiksel bir kavram olup, bir doğruyu neresinden 2 parçaya bölersek büyük parçanın küçük parçaya oranı, tüm parçanın büyük parçaya oranına eşit olur sorunusun cevabıdır, altın oran ve bu da yaklaşık olarak 1,6 ya denk gelir. Tarih boyunca sanat ve resimlerde de kullanılan bu oran insan yüzünde araştırıldığında, bu orana sahip olan insanların tarih boyunca toplum tarafından çekici ve güzel bulunduğu görülmüştür. Eski mısırlılarda, Kleopatra’nın, günümüzde Angelina Jolie’nin farklı yüzyıllarda yaşamalarına rağmen altın orana sahip ve toplum tarafından beğenilen insanlar olmalarının ortak paidesi altın orandır. Bu da aslında ne kadar zaman geçerse geçsin estetik algının, çekiciliğin değişmediğini ve toplumlar arası çok fark göstermediğini ortaya koymaktadır.  Altın oran sayesinde burun estetiği doğa bir görünüme sahip olmaktadır. “Doğal Burun Ameliyatı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?” isimli yazımızı okuyarak bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun estetiğinde son gelişmeler nelerdir?

Artık daha çok dokuları zedelemeden, hasar vermeden, birbirleri ile bağlantıları bozmadan yani ameliyat olmamış gibi ameliyat yapmayı nasıl beceririz onun peşindeyiz. Bu felsefenin sayesinde artık, atravmatik (travma yaratmadan, hasar vermeden demek) teknik ile sadece burnun sorunlu bölgelerine müdahaleleri gerçekleştirerek, klasik ameliyatlardaki her şeyi ortaya koy sonra düzelt mantığından uzaklaşıyoruz. Plastik cerrahlar olarak, mikrocerrahide ki deneyimlerimizi estetik ameliyatlara aktarıyoruz, tüm dokulara mikron düzeyinde eğildiğimiz gibi bunu, burun estetiğine de yansıtıyoruz.  Bu yüzden ben kişisel olarak kapalı teknik ile atravmatik tekniği kombine ederek ameliyatlarımı gerçekleştirmeyi tercih ediyorum.

Ameliyat Süreci Nasıldır?

Operasyonlarımızı, genel anestezi altında son derece konforlu ve son teknolojinin kullanıldığı lüx ameliyatanelerimizde yapmaktayız. Operasyon yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyat günü hastamızı, hastanemizde yatırmaktayız. Ameliyatın ertesi günü taburculuğunu yaparak, 6 gün evinde istirahat etmesini istemekteyiz. 6 gün sonra ise, burnuna yerleştirdiğimiz termoplastik ateli aldırmaya gelmektedir. Atel alınmından sonra, hastamız işine dönebilir ve günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews