Doğal Burun Ameliyatı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? | Doç. Dr. Süleyman Taş

Burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin en çok çekindikleri konulardan bir tanesi de burun ameliyatının ardından burunlarının doğal bir görünüme kavuşup kavuşmayacaklarıdır.  Bu yazıyı okuyorsanız aklınızdan “Doğal Burun İstiyorum. Estetik Olduğum Anlaşılır mı?” sorusu geçiyordur.Biz de burun estetiği olmak isteyip, ‘Doğal burun estetiği nasıl yapılır?’ sorusunu soranlar için TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bir blog yazısı hazırlamak istedik. İçeriğimizin sizler için faydalı olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

İdeal Burun Nedir?

İdeal burun, her bireyin yüz tipine göre uygun olan ve bireyden bireye değişen, genellenemeyecek bir kavramdır. İdeal buruna ulaşmak için simetri, oran, uyum, doğallık ve fonksiyon gibi kriterler yerine getirilmelidir. Böylelikle kişi için ideal, yani doğal burun ameliyatı koşulları yakalanmış olur.

Doğal Burun Ameliyatı İçin Olması Gerekenler

Doğal Burun İstiyorum. Estetik Olduğum Anlaşılır mı? sorusunun cevabı tamamen estetik operasyonda gizlidir.Doğal burun estetiği kavramının kişinin hem beğenileri, hem de yüzünün fiziksel hatlarından dolayı kişiden kişiye değişeceğini belirtmiştik. Ancak her kişi için doğal burun ameliyatı mümkündür. Doğal burun estetiği için öncelikle alanındaki başarısını ispatlamış, güvenebileceğiniz bir estetik cerrahı seçimi yapmalısınız. Doğru seçimi yapmanızın ardından doğal burun estetiği yolunda yapılması gerekenler estetik cerrahınız tarafından sizin istekleriniz doğrultusunda şekillendirilir. Doğal burun ameliyatı için estetik cerrahınızın dikkat edeceği konular arasında yüz hatlarınız ile uyumlu olması, burun kanatlarının çok geniş olmaması, burun ucu ve burun sırtı kısımlarının birbirleriyle uyumlu olması gibi hususlar yer almaktadır. Doğal burun ameliyatı için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili daha fazla detaylara inecek olursak:

  • Burun, yüzün orta kısmında yer alan bir organdır. İç kantus ve dudak çizgisini içine almak koşuluyla yüz 3 eşit parça olarak düşünüldüğünde, ortaya çıkan parçalarla uyumlu ve orantılı olan burun ideal burun olur.
  • Burun deliklerinin göz orta çizgisi paralelinde olması burun orantısında idealliği yakalamaya yardımcı olur.
  • Doğal burun ameliyatı için burun estetiğinde altın oranı yakalamak çok önemlidir. Nitekim Rönesans dönemi heykeltıraşları heykellerini oluştururken altın oran formülünü kullanmıştır. Bugün geldiğimiz noktada ise altın oran burun estetiğinde önem kazanmıştır.
  • Burun tek başına değerlendirildiğinde kendi içerisinde uyumlu hatlara sahip olmalıdır. Buna ek olarak herkesin kendine has olan yüz hatları ile de uyum sağlayacak biçimde şekillendirilmelidir.
  • Bir insanın suratına baktığımızda burun cephesi ön plana çıkar. Bundan dolayı doğal burun estetiği olması için sağlanması gereken koşullardan bir tanesi de burnun ön cepheden görünümünü doğru ve orantılı ayarlamaktır.
  • Doğal burun ameliyatında, ameliyat sonrası şişlikler geçtiğinde ve burun şekli oturduğunda kişi kendi burnunu asla garipsemez. İnce derili burunlara göre kalın derili buruna sahip insanların iyileşme süresi biraz daha uzun sürebilir.

Kalın derili burun estetiği ile ilgili detaylara linkten ulaşabilirsiniz.

Doğal Burun Ameliyatı İçin Kapalı ve Atravmatik Teknik

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak biz iyileşme süreci açık teknik burun ameliyatına kıyasla daha hızlı olan kapalı ve Atravmatik teknik kullanmaktayız. Kapalı ve Atravmatik tekniğin başlıca avantajları ise şu şekildedir:

 • Kapalı ve Atravmatik teknikle gerçekleştirilen burun ameliyatlarında burun ucu kesilmediği için iz kalmaz.
 • Burun ucu derisinin arkasında yer alan pitanguy ligamentini kesilmediği için burun ucunda düşme yaşanmaz.
 • Kapalı ve Atravmatik teknik ile yapılan burun ameliyatı sonrasında burun ucu hareket kabiliyeti ve yumuşaklığı korunmuş olur.
 • Bu teknik ile burun ameliyatı yapıldığında kesilen sinir sayısı daha az olduğu için ameliyat sonrası burundaki uyuşukluk hissiyatı daha az olur.
 • Kapalı teknik burun ameliyatları sayesinde burun ucu daha iyi bir şekilde desteklenir.
 • Burun ameliyatı sonrasında meydana gelebilecek şişlikler bu teknik sayesinde minimize edilmiş olunur.

Kapalı ve atravmatik teknikler ile ilgili detaylara linkteki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğal Burun Estetiği Öncesi ve Sonraki Fark

Doğal burun estetiği olduğunun belki de en büyük göstergesi burun estetiği olduktan sonra tanıştığınız kişilerin yorumlarıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra yeni bir insanla tanıştığınızı ve burnunuza iltifat ettiğini düşünün. Eğer bu kişi burnunuzun ameliyatlı olup olmadığını sormuyorsa, doğal burun estetiği için gerekli işlemlerin yapıldığını düşünebilirsiniz. Ancak burun şişlikleri atel alındıktan sonra ortalama iki ayda geçtiğinden burnunuzun yapısının oturması için belli bir süre geçmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Burun ameliyatı öncesi ve sonrası ile ilgili blog yazımızı link üzerinden inceleyebilirsiniz.

‘Burun estetiği belli olur mu?’, ‘Burun estetiği yaptırdıktan sonra belli olur mu?’ gibi doğal burun ameliyatı ile ilgili sıklıkla sorulan sorulara yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Dileriz sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Doğal burun ameliyatı olmak isteyen ve en iyi burun estetik doktoru arayışı içerisinde olanların TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak yanındayız. Doğal burun estetiği fiyatları ya da başka bir konu hakkında sormak istediğiniz bir soru olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir.

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya

4,8 535 reviews

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?