Kapalı Burun Estetiği

Burun ameliyatı olmak isteyenler için karar verilmesi gereken birçok aşama bulunmaktadır. Bu aşamalardan bir tanesi de burun estetik teknikleri ile ilgilidir. Bu kapsamda kapalı teknik burun estetiği ile ilgili bilgi almak isteyenler için geniş çaplı bir yazı hazırlamak istedik. Yazı boyunca sizler için ‘Kapalı rinoplasti nedir?’, ‘Kapalı burun ameliyatı nasıl yapılır?’ ve ‘Kapalı burun estetiği fiyatları nedir?’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Kapalı rinoplasti olarak da adlandırılan bu teknik ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kapalı Burun Ameliyatı Nedir?

Yazımıza ilk olarak ‘Kapalı teknik burun ameliyatı nedir?’ sorusunun yanıtını vererek başlayalım. Kapalı teknik burun ameliyatı burnun ortasındaki cildin kesilmediği, burun içindeki yumuşak dokuların açılmadığı ve ciltte herhangi bir iz bırakmayan bir burun ameliyatı tekniğidir. Burun dışında kesi yapılmadığından dolayı burunda herhangi bir iz kalmaz. Bu yüzden kapalı burun estetiği, izsiz burun ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Sunduğu birçok avantaj ile günümüzde en çok tercih edilen burun estetik tekniğidir.

Kapalı Burun Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Daha önce rinoplasti olmamış kişiler için kapalı teknik daha uygun bir tekniktir. Bu yüzden daha önce kapalı teknik burun ameliyatı olmuş hastalarda revizyon açık teknik ile yapılabilir. Daha önce açık teknik burun estetiği olmuş kişilerde ise açık teknik ile burun estetiği yapılmaktadır. Kapalı teknik burun ameliyatı genelde ilk kez burun estetiği olacak adaylara uygulanır. 

Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Kapalı rinoplasti ameliyatı, burnun dış kısmındaki deri kesilmeden yapılmaktadır. Yani kapalı burun ameliyatında, burnun tam orta noktasındaki cilt kesilmez. Bu ameliyat tekniğinde yapılan tüm müdaheleler burnun iç kısmından yapılmaktadır. Dolayısıyla yapılan kesiler burun deliklerinin içerisinden gerçekleşmektedir. Bu yüzden kapalı rinoplasti, günümüzde en çok tercih edilen burun estetik tekniğidir.

Kapalı Burun Ameliyatı Avantajları

En çok tercih edilen burun estetik tekniği olan kapalı teknik burun ameliyatı, beraberinde birçok avantajı getirir. Kapalı burun estetiğinin avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Burunun dış kısmında kesi olmadığından dolayı, herhangi bir iz bırakmaz. 
  • Kapalı rinoplasti yaptıranların burnundaki herhangi bir kas ya da doku zarar görmez.
  • Burun içindeki yumuşak dokular zarar görmediğinden daha doğal bir görünüm elde edilir.
  • Kapalı teknik burun estetiği sayesinde kapalı rinoplasti sonrası ödem atma ve iyileşme süreci daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Hangisi Daha İyi:Açık Rinoplasti mi Kapalı Rinoplasti Ameliyatı mı?

Bu sorunun cevabını iki tekniği karşılaştırarak bulmak mümkündür. Kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği arasındaki farklar hangi tekniğin daha iyi olduğu sonucunu ortaya koyacaktır. Bunun yanı sıra doktorun önerdiği ve kendini rahat hissettiği teknik her zaman iyi tekniktir. Günümüzde genellikle avantajlarından dolayı kapalı teknik kullanılmaktadır. Kapalı teknik burun estetiği yaptıranların yorumlarını okuyarak teknik hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Açık ve Kapalı Burun Ameliyatı Arasındaki Farklar

Kapalı teknik burun ameliyatı ile ilgili bilgi almak isteyenlerin en çok sorduğu sorular arasında ‘Kapalı burun ameliyatı mı açık mı?’ sorusu da yer alıyor. Bu yüzden kapalı burun estetiğinin avantajlarını sıralamamızın ardından, söz konusu iki burun estetik tekniği arasındaki farkları anlatmamızda da fayda bulunmaktadır. Açık ve kapalı teknik burun ameliyatları arasındaki en büyük fark, açık teknikte burun cildinde kesi yapılması, kapalı teknikte ise burun cildinde değil; burnun iç kısmında kesi yapılmasıdır. Bu önemli fark beraberinde söz konusu iki teknik arasında birçok farkı da beraberinde getirmektedir. Bu temel farkları tablo halinde size sunabiliriz:

Kapalı Teknik Burun EstetiğiAçık Teknik Burun Estetiği
Kesi Yapılan YerBurun deliklerinin içiBurun cildinin üzeri
İyileşme SüreciDaha hızlıdırDaha yavaş olabilir
Burun GörünümüDaha doğaldırDaha az doğal görülebilir
İz Kalma DurumuBurunda iz kalmazBurunda iz kalabilir
Burun İçi Dokuların KorunmasıDokulara zarar gelmezDokulara zarar gelebilir


Endoskop dediğimiz, kameralı sistemler, mikromotor gibi birçok özel aletlerin gelişmesi ile kapalı teknik tekrar popüler olmuş ve cerrah açısından bu zor olan tekniğin yaygınlaşabilmesi için özel kurslar, konferanslar ve yayınlar düzenlenmiştir. Peki neden önemliydi cildi kesmek ya da kesmemek? Tüm burun kongrelerinde tartışma konularından bir tanesi bu konu olmuştur. Kapalı tekniği savunanlar; burun ucu cildini kesmedikleri için burun ucunda herhangi bir olası ize neden olmadıklarını, burun ucu cildinin arkasındaki damar paketini de kesmedikleri için burnun çok daha hızlı iyileşme kapasitesine sahip olduğunu, yine burun ucu cildinin arkasındaki pitanguyligamentini kesmedikleri için burun ucu hareket kabiliyeti ve hissini koruklarını, burun cildini yukarı kaldırmadıkları için cildin nereye oturduğunu görebildiklerini anlatırlar. Açık tekniği savunanlar ise; burun ucu cildini kestikleri zaman rahatsız edici ya da fark edilebilir bir iz kalmadığını, bu cildi kesince çok daha rahat gördüklerini ve üniversitelerde asistan eğitimi için açık tekniğin daha çok şey görülebilmesini sağladığını anlatırlar.

Hasta açısından bakıldığında, sonuç olarak kapalı burun ameliyatı olanlar birçok yönden çok daha avantajlı olurlar. Taş Estetik Cerrahi Merkezi’nin estetik doktoru olan Süleyman Taş, konu ile ilgili şöyle söylemektedir: ‘Kapalı burun ameliyatı yapan doktorlar arasında yer alan Süleyman Taş olarak kendimi en iyi şekilde eğitip, hasta için en iyi olanını tercih etmeyi ilke edindim. Bu yüzden kapalı teknik burun estetiği her ne kadar cerrah açısından daha zor olsa da, kendi klinik pratiğimde tüm burun ameliyatlarımı kapalı teknik ile gerçekleştirmekteyim.’

Atravmatik Teknik Nedir?

‘Kapalı atravmatik burun estetiği nedir?’ sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu yüzden kapalı rinoplasti ile bağlantılı olan atravmatik teknik burun estetiği ile ilgili de bilgi vermekte fayda bulunmaktadır. “Atravmatik” kelimesi latince kökenli bir kelimedir. Travma oluşturmadan, hasar vermeden yapılan yani; kibar, narin, ince cerrahi demektir. Bu tüm ameliyatlara uyarlanabilecek bir cerrahi felsefedir. Bu yüzden burun ucu cildini kesmemiz bize burun ucunda bir iz olarak geri dönebileceğinden, benimsediğimiz atravmatik felsefe anlayışı yapacağımız burun estetik tekniğini kapalı teknik olarak belirlemektedir. Bu felsefenin daha iyi anlaşılması için birkaç örnek verebiliriz:

Burun sırtında kemer bulunduğundan burun deliklerinin içerisinden girerek burun sırtındaki kemiğe ulaşılması gerekiyor. Buraya cilt altı ya da fasya altından giderek ulaşılabilir ama o zaman karşımıza çok kan damarı çıkar ve bu cildin dolaşımını bozabilir. Bu durumda daha fazla ödem ve morluğa sebebiyet verilebilir. Bu yüzden farklı bir yöntem benimsenerek hiç kan damarı içermeyen bir plan olan zar altından gidilirse hiçbir kan damarını incitmeden ilerleyebilme şansı doğar. Atravmatik burun estetiği felsefesi ile ilgili başka bir örnek daha verecek olursak; düşük burun ucunun kaldırılmak istendiğini fark edelim. Bu işlem esnasında burun ucunun his ve hareket kabiliyetinin korunabilmesi için pitanguy ligamenti korunmalıdır. Atravmatik burun estetiği ile ilgili son bir örnek daha verebiliriz. Bir hastanın burun ucunda kıkırdak fazlalığı olduğunu ve bu durumun burun ucunu geniş gösterdiğini varsayalım. Bu durumda burun ucuna daha iyi bir görünüm kazandırmak için atravmatik bakış açısıyla, bu kıkırdağının daraltılması yerine burun kıkırdağı kendi üzerine katlanabilir. Böylelikle aynı anda kıkırdağı hem dar göstermek hem de daha dayanıklı bir hale getirmek mümkün olabilir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği Fiyatları

İzsiz burun estetiği olarak da adlandırılan kapalı rinoplastiler ile ilgili en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de kapalı burun ameliyatı fiyatlarıdır. Bu konuda net bir bilgi vermek zordur. Nitekim fiyat konusu ameliyatın yapıldığı hastaneye, ameliyatın kapsamına ve benzer birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kapalı burun estetiği ameliyatı fiyatları ile ilgili standart bir fiyat politikası olmamaktadır.

İzsiz Rinoplasti Nedir?

Kapalı teknik burun estetiği izsiz rinoplasti olarak da bilinir. Burun içinde kalan dikiş sayesinde bu şekilde anılması olağandır. 

Kapalı Burun Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Kapalı burun estetiğinde burunun dış kısmında herhangi bir kesi yapılmadığı için görünür herhangi bir iz yoktur. İz içeride kaldığı için bu operasyon izsiz rinoplasti adı ile de anılır. 

Cilt Rengi Açık veya Kapalı Rinoplasti Yapılmasını Etkiler mi?

Açık teknikte ve kapalı teknikte yara izi yüzünden hastalar ten renginin belirleyici olup olmadığını sorarlar. Özellikle açık teknik için bu büyük bir merak konusudur. Ama ten renginden bağımsız yara izi olması gerektiği gibi iyileşir.


Kapalı teknik burun ameliyatı ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca kapalı rinoplasti ile ilgili tüm merak edilenleri detaylarıyla sizlere aktarmaya çalıştık. Kapalı rinoplasti yapan doktorlar arasında yer alan Doç. Dr. Süleyman Taş’tan randevu alabilir ve ön görüşme sağlayabilirsiniz. Kapalı teknik burun ameliyatı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi’ne +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden ulaşabilir; bilgi ve randevu talep edebilirsiniz.

İzsiz Rinoplasti Nedir?

Kapalı teknik burun estetiği izsiz rinoplasti olarak da bilinir. Burun içinde kalan dikiş sayesinde bu şekilde anılması olağandır.

Kapalı Burun Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Kapalı burun estetiğinde burunun dış kısmında herhangi bir kesi yapılmadığı için görünür herhangi bir iz yoktur. İz içeride kaldığı için bu operasyon izsiz rinoplasti adı ile de anılır.

Cilt Rengi Açık veya Kapalı Rinoplasti Yapılmasını Etkiler mi?

Açık teknikte ve kapalı teknikte yara izi yüzünden hastalar ten renginin belirleyici olup olmadığını sorarlar. Özellikle açık teknik için bu büyük bir merak konusudur. Ama ten renginden bağımsız yara izi olması gerektiği gibi iyileşir.

Açık Burun Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Açık burun estetiği tekniği ciddi burun ucu problemleri ve ileri derece kemik eğriliği olduğunda tercih edilmektedir.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews