: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Selfie Çılgınlığı ve Burun Estetiği

Selfie Çılgınlığı ve Burun Estetiği

Selfie Çılgınlığı ve Burun Estetiği Ameliyatı

Selfie (Öz çekim), yani dijital kameralar ile her gün çektiğimiz oto-portre fotoğraflar, hayatımıza girdiğimizden beri değişen çok şeyin yanında bir diğeri burun estetiğine olan rağbetin artması oldu. Bu konuyu, Op. Dr. Süleyman Taş’ a sorduk ve bize bu konuda şunları aktardı: ”Yüzümüze ve beden algımızın artmasına neden olan Öz çekim sayesinde, yüzümüzde orantısız olan ya da asimetrik olan bölgelerimizi gün içerisinde daha sık görür ve kafaya da sık takar olduk, bu da tabi ki estetik cerrahiye olan yönelimlerimizi arttırdı.”

Peki, selfilerde çektiğimiz o fotoğraflar yüzümüzdeki yapıları doğru yansıtıyor mu? Ya da yüzümüzdeki yapıları fotoğraflarda kapatmamıza olanak sağlıyor mu?

Selfie Çılgınlığı ve Burun Estetiği

Op. Dr. Süleyman Taş; Selfie çekerken de, altın oranı kullanmanın yüzdeki yapıları olduğu oranıyla fotoğraflara aktarmamızı sağlar. Fotoğraf karesini hayali 2 paralel ile 3 e böldüğümüz zaman, gözlerimiz üstteki hayali paralele denk gelicek şekilde fotoğrafımızı çekersek, yüzümüzdeki yapıların oranlarını olduğu gibi fotoğrafa aktarabiliriz. Aksine, telefonumuzu yukarı kaldırarak, yüzümüzü yukarıdan çekersek o zaman ise burnumuz olduğundan daha küçük, yüzümüzü aşağıdan çekecek olursak ise burnumuzun daha büyük çıktığını göreceğiz. Kemerli bir burnunuz var ise tam yandan değil de biraz cepheden ve yukarıdan alarak bir selfie çektiğimiz de ışığın da etkisi ile kemerimiz biraz daha az ve yukarıdan çektiğimiz için burnumuz biraz daha küçük görünecektir. Açıların değişimi ile bile fotoğraflarda burunlarımızın çok farklı çıktığı bir dijital düzenekte, burun estetiği planlarken nasıl standardizasyonu yakalayabiliyoruz?

Neden Yüze Uygun Burun Estetiği Yapılmalıdır?

Selfie Çılgınlığı ve Burun Estetiği

Selfie (Öz Çekim) uygulamalarının bu denli yaygınlaşmasından dolayı insanlar güzel gördükleri burunların kendisinde de aynı şekilde olacağını düşünmektedir. Bu nedenle ünlülerin burun estetiği yaptırdığı doktorları tercih ederek aynı burnu yaptırmak isterler. Ancak bu yanlış bir hareket olacaktır. Her insanın yüz şekli farklıdır ve yüzün hatlarına uygun olarak burun şekli belirlenmelidir. Estetik operasyonlarında en sık yapılan bu hatadan uzak durulmalı ve ameliyat sonrası görüntü dijital ortamda önceden görülerek burun estetik doktorunuz ile karşılıklı fikir alışverişi yapılarak karar verilmelidir.

Selfie Burun Estetiği Taleplerini Neden Arttırıyor?

Selfie sonrası burun estetiğinde bu denli talep artışının olmasının sebebi aslında beynin yüzü algılama şeklinden geçmekte. Son yapılan bilimsel çalışmalar ile beynin yüzü algılama biçimi ve hangi noktaların en çok göze çarptığı ortaya konmuştur. Eye tracking (göz tarama) tekniği ile bir insan yüzüne baktığımızda gözlerimizin 1 saniye kadar kısa bir sürede tüm yüzü taradığı ama bu sürenin %90’ı nı sırasıyla kaş, göz, burun ve dudak kısmına harcadığı, kalan %10’nun da yüzün kalan kısmına baktığı ortaya konmuş. Bahsettiğimiz bu 4 kısmın (kaş, göz, burun, dudak) en çok ideal olmayan ve ameliyat ile düzeltme gerektiren kısmı burun olduğu için burun estetiğine olan talepte artış göstermiştir.

Burun Estetiğinde Yaşanan Son Gelişmeler

Burun estetiği ameliyat teknikleri günden güne değişmekte ve gelişmekte. Acısız ve ağrısız burun estetiği için farklı teknik ve metotlar geliştirilmiştir. Burun estetiği operasyonlarının nasıl yapıldığı ve burun estetiğine karar veren hastaların neler yapması gerektiğini incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir