Nazal Valv Darlığı Belirtileri ve Ameliyatı

Birçok kişi hem genetik hem de sonradan buruna alınan darbelerden dolayı nazalv valv darlığı problemi yaşayabilmektedir. Burun giriş kısmının darlığı ile ilgili olan bu problem fonksiyonel olarak burunda birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunun çözümü için nazal valv cerrahisi ortaya çıkmıştır. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu hafta hazırlayacağımız blog yazısında burun valfi darlığı ve burun valv yetmezliği gibi adlarla da anılan bu konuyu ele alacağız. ‘’Nazal valv nedir?’’, ‘’Nazal valv cerrahisi ne demek?’’ ve ‘Nazal valv ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi soruları yanıtlayacağımız yazımızda konuya dair merak ettiğiniz birçok detayı bulabilirsiniz.

Nazal Valv Darlığı Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Yazımıza ilk olarak nazal valv darlığının ne demek olduğunu anlatmakla başlayabiliriz. Kısaca burun giriş kısmının darlığı olarak nitelendirilebilecek nazal valv darlığı, burun solunumunu olumsuz yönde etkileyen fonksiyonel burun problemlerinden bir tanesidir. Nazal valv bölgesinde darlaşmadan dolayı ortaya çıkabilecek bu durum birçok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Burun valfi, buruna hava girişini kontrol eden bir yapıdır. Dış (eksternal) ve iç (internal) olmak üzere iki çeşit burun valfi bulunmaktadır. Eksternal nazal vavl, burun deliğinin girişindeki alana verilen addır. İnternal nazal vavl ise üst yan burun kıkırdağının alt ucu, nazal septum ve alt konkadan meydana gelmektedir. Hem eksternal hem de internal nazal vavl sınırlarının doğru açılarda olması önemlidir. Nitekim nazal valv açısı doğru ve yeterli olmadığında nazal valv darlığı adı verilen bu sorun ortaya çıkar. Nazal valv yetmezliğinin başlıca sebeplerini özetleyecek olursak;

 • Genetik sebepler
 • Burunda yaşanılan travmalar
 • Yaşlılık
 • Yüz felci
 • Yarık dudak
 • Yanlış burun estetiği olmak
 • Burun kemiği eğriliği
 • Burun eti şişliği

Nazal Valv Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Nazal valv yetmezliğinin ne olduğu ve sebepleri ile ilgili genel bilgiler vermemizin ardından nazal valv yetmezliği belirtileri ile ilgili de bilgi verebiliriz. Söz konusu belirtilerden başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Burun tıkanıklığı
 • Ağzı açık uyuma
 • Horlama
 • Efor sarf ederken burun tıkanıklığının artması ve efor kapasitesinin düşmesi
 • Sabahları boğazda kuruma ve yapışma hissi ile uyuma
 • Uyku kalitesinin düşmesi neticesinde yorgun uyanma

Yukarıdaki belirtiler sizde de bulunuyorsa, konu ile ilgili bir uzmana danışmanızda fayda var. Uzman doktor yapacağı gerekli tetkiklerin ardından sizde de olması halinde nazal valv teşhisini yapacaktır. Bu soruna sahip olan kişilerin burun yapısı genellikle dardır ve burundan nefes aldıklarında burun yan duvarlarında içe doğru çökme görülür. Nazal valv teşhisi için doktorlar endoskopik muayene gibi yöntemler benimsemektedirler.

Burun Valf Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Nazal valv (burun valfi) belirtileri ve teşhisi ile ilgili bilgi vermemizin ardından nazal valv yetmezliği ameliyatı süreci ile ilgili bilgi verilebilir. Nazal valv darlığı tedavisinde kalıcı çözüm için ameliyat olunmalıdır. Bunun için hasta ile doktor bir ön görüşme yapar ve doktor hastaya gerekli tetkikleri uygular. Ortaya çıkan sonuçlar neticesinde burun valfi dışında herhangi bir fonksiyonel bozukluk tespit edilirse, ameliyat sürecine o bozukluk da dahil edilir. Muayene neticesinde nazal valv darlığı ameliyatı için bir yol haritası çizilir. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan ameliyatta, nazal valve sebebiyet veren çökmeyi önlemek adına zayıf bölgeler kıkırdak parçalarıyla desteklenmektedir. Buna ek olarak burun valv açısı da düzeltilir. Burun kıkırdaklarındaki eğrilikler de giderilir. Bu gibi müdahelelerle burundaki valv bölgesinin genişletilmesi ve burundan nefes alırken hava akışının daha rahat sağlanması amaçlanmaktadır. Böylelikle nazal valv yetmezliği tedavisi neticesinde hasta burundan nefes aldığında artık daha rahat nefes alabilir ve burun valfine bağlı diğer olumsuzluklardan kurtulmuş olur.

Nazal Valv Ameliyatı Fiyatını Etkileyen Faktörler

Burun yan duvarı zayıflığı ve tedavisi ile ilgili bilgi verdiğimiz blog yazısında son olarak burun valf ameliyatı fiyatlarına değinebiliriz. Tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi nazal valfi ameliyatlarının fiyatları da muayene sonucunda netleşmektedir. Nitekim yazımızın daha önceki kısımlarında da belirttiğimiz gibi, muayene esnasında burunun fonksiyonelliğini bozabilecek diğer unsurlar da kontrol edilir ve tespit edilmesi halinde hastanın da izniyle ameliyat sürecine dahil edilir. Bu gibi durumların yanı sıra hastanın konaklayacağı hastane, hastanede konaklayacağı gün sayısı ve ameliyat olunacak doktorun alanındaki uzmanlık seviyesi ve başarıları da nazal valv ameliyatı fiyatını etkileyen faktörlerdendir.

 

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak nazal valv cerrahisi ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca nazal valv tedavisinin tüm süreçlerine dair sizlere bilgi sunduk. Nazal valv darlığı belirtilerinden nazal valv ameliyatına kadar ele aldığımız bu konu hakkında herhangi bir sorunuz olması halinde +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden bizlere danışabilirsiniz. Burun estetiği ile ilgili tüm merak ettiklerinizi web sitemiz üzerinden bulabileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews