: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Burunli>Merak Ettikleriniz > Kozmetik ve Fonksiyonel Burun Estetiği
Kozmetik ve Fonksiyonel Burun Estetiği

Kozmetik ve Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun estetiği, burundaki şekil ve fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesine yönelik yapılan cerrahi müdaheledir. Birçok farklı türü olan burun estetiği, kozmetik rinoplasti ve fonksiyonel rinoplasti gibi adlarla da anılmaktadır. Peki kozmetik ve fonksiyonel rinoplasti nedir? TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında söz konusu soruların yanıtlarını vereceğiz. Kozmetik ve fonksiyonel burun estetiği hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kozmetik Rinoplasti Nedir?

Kozmetik rinoplasti, burundaki biçimsel bozuklukları gidermeye yönelik yapılan cerrahi müdahelelere verilen bir addır. Kozmetik rinoplasti olacak hastalar, burunlarında şikayet ettikleri asimetriyi düzeltmek isterler. Nitekim sola veya sağa çok fazla eğilen veya işaret eden bir burun, özellikle yüzün diğer özellikleri simetriksel istenmeyen bir görüntü ortaya koyabilir. Dolayısıyla kozmetik burun estetiğinin ‘’bilindik’’ burun estetiği çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Hasta, burun yapısındaki bir şekil bozukluğundan rahatsız olduğunda, söz konusu bozukluğu gidermeye yönelik estetik doktoruna başvurur. Bu bozuklukları gidermeye yönelik yapılan cerrahi müdahelelere ise kozmetik rinoplasti denilmektedir. Kozmetik burun ameliyatı gerektirebilecek başlıca burun şekil bozukluklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Burun Şekil Bozukluğu Nedenleri ve Ameliyatı


Yukarıda da görüleceği üzere kozmetik rinoplasti gerektirebilecek birçok sebep bulunmaktadır. Kişide bu sorunlardan bir tanesi olabileceği gibi, birden fazlası da olabilir. Çoğu zaman, kilit bir alanın düzeltilmesi, tüm burnun gözler, ağız, alın ve yüzün diğer kısımları ile daha iyi bir denge kurmasını sağlayan sonuçlar verebilir. Bunun için kişinin burun yapısı ve yüzü iyi analiz edilmeli; kişinin burun tipine göre estetik ameliyatı uygulanmalıdır.

Fonksiyonel Rinoplasti Nedir?

Fonksiyonel burun ameliyatı; burnun, nefes alma gibi yerine tam olarak getiremediği işlevleri düzeltmeye ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yapılan cerrahi müdahelelere denilmektedir. Fonksiyonel burun cerrahisinde ana amaç kişinin burnundaki işlevsel bozuklukları gidermektir. Bu açıdan şekilsel ve estetik bozuklukları gidermeye yönelik yapılan kozmetik burun ameliyatından farklılaşmaktadır. Bununla birlikte her ne kadar fonksiyonel burun estetiği ile kozmetik rinoplasti birbirinden farklı gözükse de, kimi durumlarda aynı anda uygulanabilirler. Kişinin hem burundan nefes alma gibi problemleri varsa hem de burun şekil bozukluklarından şikayeti bulunuyorsa fonksiyonel ve kozmetik rinoplasti bir arada uygulanır. Kimi durumlarda da hasta yalnızca bir şikayet ile estetik doktoruna başvurur. Ancak yapılan muayene neticesinde farklı sorunlar tespit edilebilir ve hastaya hem kozmetik hem de fonksiyonel rinoplasti bir arada önerilebilir. Öte yandan fonksiyonel burun estetiği gerektirebilecek başlıca sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 

 • Şiddetli alerjilerden dolayı ortaya çıkan kronik sinüs tıkanıklığı
 • Septum deviasyonu neticesinde burun deliklerinde tıkanma
 • Solunum yolunda sorun oluşturabilecek büyük kıkırdaklar
 • Burun polipleri
 • Burun travmaları
 • Geçmişte olunan başarısız bir rinoplastinin yol açtığı fonksiyonel bozukluklar


Görüldüğü kozmetik ve fonksiyonel burun ameliyatı birbirinden farklılaşmaktadır. Her iki burun estetiği türü de birbirinden farklı sorunları gidermeye yöneliktir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak biz hem fonksiyonel hem de kozmetik burun estetiği için kapalı burun estetiği yöntemini kullanmaktayız. Bu yöntem ile burunda hem iz kalmamakta, hem daha doğal bir görünüm elde edilmekte hem de iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Fonksiyonel estetik burun cerrahisi ve kozmetik rinoplasti hakkında hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Hem konu ile ilgili daha fazla bilgi almak hem de burun estetiği için randevu almak adına bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

“Kozmetik ve Fonksiyonel Burun Estetiği” için 6 yorum

 • Ayşe k. dedi ki:

  Ben burnumun şeklinden rahatsızım nefes sorunum yok sadece şeklini düzeltebilirsiniz

  • Merhaba,
   Hava yolunda sorun yok ise sadece estetik olarak düzeltilmesi de yapılabilir.
   Detaylı muayene randevunuz için +905320563693 iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
   Sorunuz için teşekkürler,
   Sağlıklı Günler.

 • Nesrin Karagil dedi ki:

  Burun estetiği sonrası burunda sertlik olur mu?

  • Merhaba,
   Burun estetiği sonrası burunda sertlik durumu aksi bir durum yok ise ödemler ile ilgilidir. Ödemler dağıldıkça burundaki yumuşaklık eski haline gelmektedir. Kapalı ve atravmatik teknik ile iyileşme süreci hızlıdır. Bu teknik sayesinde ortalama 2-3 ay sonra burun yumuşaklığı hissedilir.

 • Şinasi Doğan dedi ki:

  Kapalı nasıl yapıyorsunuz? Her buruna oluyor mu?

  • Merhaba Şinasi Bey,
   Kapalı ve atravmatik teknikte burun ucu kesmeden ve dokuları travmaya uğratmadan gerçekleştirmekteyim. Konu çok kapsamlı. Size aşağıda daha detaylı anlattığım videonun linkini veriyorum. Göz atmanızı öneririm.
   <a href="https://www.youtube.com/watch?v=0zZMZpeMvvk" rel="nofollow ugc">https://www.youtube.com/watch?v=0zZMZpeMvvk</a>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir