: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

Burun estetiği olmak isteyen ya da henüz olanların ortak sorularından bir tanesi de ‘’En iyi burun estetiği nasıl anlaşılır?’’ sorusudur. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda, bu sorunun yanıtını vereceğiz. İyi burun estetiğinin kriterlerini sıralayacağımız blog yazısının faydalı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

En İyi Burun Ameliyatının Kriterleri

Bir burun estetiğini değerlendirirken, farklı noktalar dikkate alınır ve bu doğrultuda ne kadar iyi olduğuna dair kanaat getirilir. Bu kapsamda en iyi burun ameliyatını etkileyen faktörleri ve kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. En İyi Burun Ameliyatında Subjektiflik

‘’Güzellik’’ kavramı, zamandan zamana ve kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak güzel burun estetiğinin ölçüsü kültürden kültüre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla en iyi burun ameliyatının kriterlerini değerlendirirken, bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.

2. Burun Ucu ve Üst Dudak Açısındaki Açı

Yapılan araştırmalar, ideal bir burun estetiği için burun ucu ile üst dudak arasında açının kadınlarda 110 derece kadar olması gerektiğini öngörüyor. Kadınlarda burun ucu ve üst dudak arasındaki açı 90 dereceden daha az olduğunda, genellikle burun yapısı daha erkeksi gözükmektedir. Bu yüzden iyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi burun ucu ve üst dudak arasındaki açıdır.

3. Burun Estetiğinde Kişisel Yüz Hatlarına Uygunluk

Dünya üzerinden milyonlarca yüz tipi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da güzel bir burun görüntüsü için ideal birçok burun şekli bulunmaktadır. Her yüz özel olduğundan, her burun da özeldir. Dolayısıyla en iyi burun estetiğine ulaşmada önemli kriterlerden bir tanesi de, ortaya çıkan burun yapısının yüz hatları ile uyumluluğudur.

4. En İyi Burun Estetiği En Doğal Durandır

İyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi de doğallığıdır. Yapılan burun estetiği, hasta yakınları tarafından dahi zorlukla anlaşılıyorsa, doğal bir burun ameliyatı olmuş demektir. Hastayı tanımayan kişiler tarafından burun estetiği yapıldığı hiç anlaşılmıyorsa ve burun görüntüsü hoşluk ve güzellik hali olarak tanımlanıyorsa, benzer bir yorum yapılabilir.

5. İyi Bir Burun Estetiği, Hastanın İsteklerini Karşılayabilendir

İyi burun ameliyatlarının en önemli kriterlerinden bir tanesi de hastanın isteklerini karşılayabilmesidir. Hasta, hayal ettiği burun yapısına kavuşması ve herhangi bir revizyona ihtiyaç duymaması halinde, hastanın doğru burun ameliyatı geçirdiği söylenebilir. Ancak burada göz önünde bulundurulması gereken bir detay bulunmaktadır. Burun estetiğinin ardından ortaya çıkan ilk görüntü hasta için ideal olmayabilir. Bunun sebebi, burun yapısının yapılan ameliyattan ortalama olarak 1 yıl sonra oturmasıdır. Burun ameliyatından 1 yıl sonra oluşan burun görüntüsü hastayı tatmin ediyorsa, başarılı bir operasyon geçirmiş demektir.

6. İyi Burun Estetiği Yalnızca Görünüm Değil; Fonksiyonel Açıdan da Değerlendirilir

Burun estetiği denildiğinde akla ilk olarak burun yapısının estetik görünümü akla gelir. Ancak burun yapısının fonksiyonellik yönü de bulunmaktadır. Fonksiyonellik, burun iç yapısının sağlıklı yapıda olmasına, burundan rahat nefes alınmasına ve horlamama gibi durumlara işaret eder. Burun ameliyatından önce burun yapınızın fonksiyonelliği ile ilgili bir sorununuz bulunuyorsa ve bu durum ameliyattan sonra ortadan kaldırıldıysa, burun estetiğinizin başarılı olduğunu gösterir. Kimi durumlarda burun estetiğinden önce fonksiyonellikle ilgili bir sorun bulunmaz. Ancak burun ameliyatında yapılan yanlış müdaheleler, istenilen burun görüntüsüne ulaşılsa da fonksiyonellik açısından sorun çıkartabilir. Dolayısıyla güzel burun estetiği, hem burun görünümünün iyileşmesi hem de fonksiyonelliğini koruması ya da geri kazanması ile ilgilidir.

En İyi Burun Estetiği Sonucu için 5 Önemli Faktör

Herkes burun estetiğinde en iyi sonucu almak ister. Fakat önemli faktörler göz önünde bulundurulmadan yapılmış burun estetiklerinde iyi bir sonuç almak pek de mümkün değildir. Yazımızın bu kısmında en iyi burun estetiğini etkileyen faktörlerin hangi faktörler olduğunu birlikte inceleyeceğiz.

1.Doğru Burun Estetik Doktoru Seçimi

Burun estetiğinde doktor seçimi en iyi sonucu almak için etkili faktörlerin başında gelir. Burun estetiği için estetik cerrah seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok faktör vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Estetik cerrahın sektördeki deneyimi ve buna bağlı oluşan uzmanlığı.
 • Estetik cerrahın bu konudaki yeteneği.
 • Estetik cerrahın size güven vermesi.

Bu seçimi yaparken aceleci davranmamanız önemlidir. Bir estetik cerrahın sektörde yıllarca faaliyet göstermiş olması elbette önemlidir. Fakat tek başına asla yeterli bir kıstas değildir. Burnun anatomik yapısına tamamen hakim olduğundan ve fiziksel olarak burnu tanıdığından emin olduğunuz doktorun bu konudaki yeteneğinden de emin olmalısınız. Eski hastalarının fotoğrafını görmek bu konuda sizi tatmin edebilir. Bunun yanı sıra estetik cerrahınıza güvenmelisiniz. Burun estetiği için estetik cerrah seçimi yapma konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıda yer alan linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Burun Estetik Doktoru Seçiminde Püf Noktalar

 

Burun estetik doktoru seçimi yaparken ona bazı soruları yöneltmeniz karar verme sürecinde size yardımcı olacaktır. Doktorun uluslararası sertifikalarının olması, burun estetiği operasyonu yapma sıklığı, kullandığı teknik, hastalarının revizyon süreci geçirip geçirmediği, burun estetiğine karar verilirken simülasyon programı kullanması, yurtdışından gelen hastalarının olup olmadığı ve bunun gibi konularda soru sormak doktorunuzu tanımanızı sağlar. Burun estetiği için cerrah seçerken ona sormanız gereken bazı soruları ise “Burun Estetik Doktoru ile İlk Görüşmede Sormanız Gereken Sorular” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. Böylece daha kolay bir şekilde seçim yapabilirsiniz.

2.Gerçekçi ve Yüz Şekline Uygun Beklentiler

Burun estetiği olmak isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri gerçekçi ve özel beklentilere sahip olmamalarıdır. Bazen hastalar ellerinde bir ünlü fotoğrafı ile gelerek burun estetiği olmak istediklerini belirtirler. Böyle bir durumda estetik cerrahın operasyon yapmaması önemlidir. Böyle bir operasyon sonucunda en iyi burun estetiği sonucunu almak mümkün değildir. Çünkü burun çeşitli yüz faktörlerine göre kişiye özel olarak estetik operasyon yapılan bir uzuvdur. Böyle bir ameliyatta burun ucu ve üst dudak açısı gibi faktörler hesaplanmalıdır. Bunun yanı sıra burun estetiği fonksiyonel açıdan da beklentileri karşılayabilmelidir.
Burun estetiğine dair beklentilerinizi kendinize baz alarak belirlemeli ve bu süreçte estetik operasyona dair gerçekçi beklentilerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Burun estetiği sonrasında dünyanın en güzel insanı olacağınızı düşünüyor ya da burun estetiğinin hayatınızı değiştireceğini düşünüyorsanız en iyi burun estetiği sonucunu almanız pek mümkün olmayabilir. Çünkü bu beklentilerinizin olma ihtimali olmadığı için burun estetiği sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. En iyi burun estetiğinin nasıl olabileceğine dair detayları merak ediyorsanız ilgili linke tıklayabilirsiniz.

3.Kapsamlı Muayene

Burun estetiğinde en iyi burun estetiği sonucunu alabilmek için operasyon öncesi kapsamlı bir muayene yapılmalıdır. Bu muayene sırasında hastalar doktoruna karşı şeffaf olmalıdır. Burun estetiği öncesi önemli bir adım olan bu aşamada teknolojik getiriler olan aletler ve gelişmiş tekniklerle muayene gerçekleştirilir. Sizin için hangi tekniğin uygun olduğu belirlenir. Varsa deformeler bu aşamada saptanır. Herhangi bir alerji durumunuz varsa ya da ameliyatınıza engel olabileceğini düşündüğünüz bir rahatsızlığınız varsa bu süreç içinde doktorunuzla mutlaka bu durumu paylaşmalısınız. Eğer varsa düzenli kullanılan ilaçlar hakkında da doktora bilgi verilmelidir. Burun estetiği yapılacak burun derisinin kalın mı yoksa ince mi olduğuna dair bir kontrol gerçekleşir. Ameliyat öncesi vücudun hazır olması önemlidir. Bu yüzden belli başlı testler yapılır. Kan tahlili, tomografi, EKG ve röntgen gibi testlerin sonucu incelenir.
Bu aşamada burun şeklinize de tam olarak karar verilir ve ortaya çıkabilecek olası sonuç sizinle paylaşılır. Burun estetiği sonrası oluşacak görüntünüz için simülasyon tekniği ile gösterilecek görüntü sonrası burun estetiğine dair kaygılarınız da ortadan kalkacaktır. Bu tekniğe dair detayları “Burun Estetiği Sonrası Görünüm Kaygısı Sona Eriyor” isimli makalemizde bulabilirsiniz.

4.Doğru Teknik Kullanımı ve Operasyon Süreci

Burun estetiğinde en doğru teknik hücrelerin kolay onarılabildiği tekniktir. Burun estetiği operasyonlarında en çok tercih edilen tekniklerden biri kapalı teknik burun estetiğidir. Çok fazla avantajı olduğu için bu teknik tercih edilmektedir. Kapalı burun estetiğinde dış tarafta görünen bir kesi olmadığı, burun kas ve dokularına zarar vermediği, ameliyat sonrası çok fazla ödem ve şişlik olmadığı ve buna bağlı olarak iyileşme süreci hızlı olduğu için kapalı burun estetiği hastaları mutlu eden bir estetik tekniğidir. Kapalı teknik burun estetiğine dair detayları öğrenmek isterseniz aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

 

Kapalı Teknik Burun Estetiği

 

Operasyon sürecinde ise genel anestezi altında konforlu ve teknolojik bir ortamda estetik operasyon geçirmek önemlidir. Yaklaşık olarak 2 saat süren bu süreçte kendinizi uzman bir ele teslim ettikten sonra ortaya çıkan sonuçtan son derece memnun olacaksınız.

5. Başarılı İyileşme Süreci

Burun estetiğinin son ve en önemli aşamalarından biri ise burun estetiği iyileşme sürecidir. Burun ameliyatı sonrası genellikle 7 ila 10 gün sonra günlük hayata dönülebilir. Bu süreç kontrollü geçirilmezse baştan sona olan bütün süreci etkileyebilir ve burun estetiğinde en iyi sonuca giden yolda karşınıza bir engel olarak çıkabilir. İyileşme sürecinde burna darbe almamak, ilaçları düzenli olarak almak, kontrolleri aksatmamak ve bu süreçte sabırlı olmak gibi faktörler önemlidir. Operasyondan sonra bir miktar ödem ve şişlik oluşacaktır. Bu durum geçtikten sonra yeni ve iyi burun şeklinize kavuşmuş olacaksınız. Bu sürecin nasıl ilerlediğine dair detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.

 

Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

 

İyileşme sürecinde yapılan teknik ne olursa olsun az miktarda ödem ve morluk görülecektir. Bu olağan bir durumdur. Şişlik ve morluk indiğinde burun yapısı da oturacaktır ve o çok merak ettiğiniz görüntü ortaya çıkacaktır. Burun Estetiği Sonrası Şişlik Morluk ve Ödem sürecine dair detaylı bilgiyi ilgili linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

En İyi Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çoğu fiyattan çok, yapılacak burun estetiğinin kalitesini ve doğruluğunu önemser. Nitekim güzel bir burun yapısına sahip olmak, revizyon burun estetiği gerektirmeyen ameliyat olmak daha önemlidir. Bu doğrultuda yapılan burun estetiğinin fiyatı birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunlar arasında ameliyatı yapacak estetik doktorunun alanındaki tecrübesi ve başarıları, hastanede kaç gün kalınacağı, kalınan hastanenin nerede olduğu gibi faktörler bulunmaktadır.

 

Burun Estetiği Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak ‘’en iyi burun ameliyatı nasıl anlaşılır?’’ sorusuna yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca iyi bir burun estetiğini belirleyen kriterleri sizler için sıraladık. Burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi belirtmek ister; sağlıklı günler dileriz.

“En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?” için 2 yorum

 • Esra Dolay dedi ki:
  (5/5)

  Altın oran diye bir şey var mı gerçekten?

  • (5/5)

   Merhaba Esra Hanım,
   Altın oran kavramı, bir bütünün parçaları arasındaki estetik ve uyum açısından özel bir orandır. Konumuz burun estetiği ise, yüze yapılacak olan burnun alına – yanaklara – çeneye – gıdıya ve hatta çene altına olan oranları hesaplanarak yüze en uygun yapısı tespit edilir. Sorunuzun cevabı ise, evet altın oran vardır.

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir