: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Burunli>Merak Ettikleriniz > En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?
en iyi burun estetigi nasil anlasilir 1000x370 - En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

Burun estetiği olmak isteyen ya da henüz olanların ortak sorularından bir tanesi de ‘’En iyi burun estetiği nasıl anlaşılır?’’ sorusudur. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda, bu sorunun yanıtını vereceğiz. İyi burun estetiğinin kriterlerini sıralayacağımız blog yazısının faydalı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

En İyi Burun Ameliyatının Kriterleri

Bir burun estetiğini değerlendirirken, farklı noktalar dikkate alınır ve bu doğrultuda ne kadar iyi olduğuna dair kanaat getirilir. Bu kapsamda en iyi burun ameliyatını etkileyen faktörleri ve kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. En İyi Burun Ameliyatında Subjektiflik

‘’Güzellik’’ kavramı, zamandan zamana ve kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak güzel burun estetiğinin ölçüsü kültürden kültüre farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla en iyi burun ameliyatının kriterlerini değerlendirirken, bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.

2. Burun Ucu ve Üst Dudak Açısındaki Açı

Yapılan araştırmalar, ideal bir burun estetiği için burun ucu ile üst dudak arasında açının kadınlarda 110 derece kadar olması gerektiğini öngörüyor. Kadınlarda burun ucu ve üst dudak arasındaki açı 90 dereceden daha az olduğunda, genellikle burun yapısı daha erkeksi gözükmektedir. Bu yüzden iyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi burun ucu ve üst dudak arasındaki açıdır.

3. Burun Estetiğinde Kişisel Yüz Hatlarına Uygunluk

Dünya üzerinden milyonlarca yüz tipi bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da güzel bir burun görüntüsü için ideal birçok burun şekli bulunmaktadır. Her yüz özel olduğundan, her burun da özeldir. Dolayısıyla en iyi burun estetiğine ulaşmada önemli kriterlerden bir tanesi de, ortaya çıkan burun yapısının yüz hatları ile uyumluluğudur.

4. En İyi Burun Estetiği En Doğal Durandır

İyi bir burun estetiğinin kriterlerinden bir tanesi de doğallığıdır. Yapılan burun estetiği, hasta yakınları tarafından dahi zorlukla anlaşılıyorsa, doğal bir burun ameliyatı olmuş demektir. Hastayı tanımayan kişiler tarafından burun estetiği yapıldığı hiç anlaşılmıyorsa ve burun görüntüsü hoşluk ve güzellik hali olarak tanımlanıyorsa, benzer bir yorum yapılabilir.

5. İyi Bir Burun Estetiği, Hastanın İsteklerini Karşılayabilendir

İyi burun ameliyatlarının en önemli kriterlerinden bir tanesi de hastanın isteklerini karşılayabilmesidir. Hasta, hayal ettiği burun yapısına kavuşması ve herhangi bir revizyona ihtiyaç duymaması halinde, hastanın doğru burun ameliyatı geçirdiği söylenebilir. Ancak burada göz önünde bulundurulması gereken bir detay bulunmaktadır. Burun estetiğinin ardından ortaya çıkan ilk görüntü hasta için ideal olmayabilir. Bunun sebebi, burun yapısının yapılan ameliyattan ortalama olarak 1 yıl sonra oturmasıdır. Burun ameliyatından 1 yıl sonra oluşan burun görüntüsü hastayı tatmin ediyorsa, başarılı bir operasyon geçirmiş demektir.

6. İyi Burun Estetiği Yalnızca Görünüm Değil; Fonksiyonel Açıdan da Değerlendirilir

Burun estetiği denildiğinde akla ilk olarak burun yapısının estetik görünümü akla gelir. Ancak burun yapısının fonksiyonellik yönü de bulunmaktadır. Fonksiyonellik, burun iç yapısının sağlıklı yapıda olmasına, burundan rahat nefes alınmasına ve horlamama gibi durumlara işaret eder. Burun ameliyatından önce burun yapınızın fonksiyonelliği ile ilgili bir sorununuz bulunuyorsa ve bu durum ameliyattan sonra ortadan kaldırıldıysa, burun estetiğinizin başarılı olduğunu gösterir. Kimi durumlarda burun estetiğinden önce fonksiyonellikle ilgili bir sorun bulunmaz. Ancak burun ameliyatında yapılan yanlış müdaheleler, istenilen burun görüntüsüne ulaşılsa da fonksiyonellik açısından sorun çıkartabilir. Dolayısıyla güzel burun estetiği, hem burun görünümünün iyileşmesi hem de fonksiyonelliğini koruması ya da geri kazanması ile ilgilidir.

En İyi Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çoğu fiyattan çok, yapılacak burun estetiğinin kalitesini ve doğruluğunu önemser. Nitekim güzel bir burun yapısına sahip olmak, revizyon burun estetiği gerektirmeyen ameliyat olmak daha önemlidir. Bu doğrultuda yapılan burun estetiğinin fiyatı birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunlar arasında ameliyatı yapacak estetik doktorunun alanındaki tecrübesi ve başarıları, hastanede kaç gün kalınacağı, kalınan hastanenin nerede olduğu gibi faktörler bulunmaktadır.

 

Burun Estetiği Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak ‘’en iyi burun ameliyatı nasıl anlaşılır?’’ sorusuna yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca iyi bir burun estetiğini belirleyen kriterleri sizler için sıraladık. Burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi belirtmek ister; sağlıklı günler dileriz.

“En İyi Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?” için 2 yorum

  • Esra Dolay dedi ki:

    Altın oran diye bir şey var mı gerçekten?

    • Merhaba Esra Hanım,
      Altın oran kavramı, bir bütünün parçaları arasındaki estetik ve uyum açısından özel bir orandır. Konumuz burun estetiği ise, yüze yapılacak olan burnun alına – yanaklara – çeneye – gıdıya ve hatta çene altına olan oranları hesaplanarak yüze en uygun yapısı tespit edilir. Sorunuzun cevabı ise, evet altın oran vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir