: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Burunda Çökme Nedir? Nasıl Düzeltilir?
burunda cokme nedir nasil duzeltilir 1000x370 - Burunda Çökme Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Burunda Çökme Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Burun yapısında karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de burunda çökme problemidir. Semer burun deformasyonu olarak da adlandırılan burunda çökme durumu farklı sebeplerden dolayı birçok kişide görülebilmektedir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak hazırladığımız bu haftaki blog yazımız, burun çökmesi ile ilgili bilgi almak isteyenlere yönelik olacaktır. Yazı boyunca ‘Burunda çökme nedir?’, ‘Burunda çökme neden olur?’ ve ‘Burunda çökme nasıl düzeltilir?’ gibi konu ile ilgili sıklıkla sorulan soruları yanıtlamaya gayret edeceğiz. Sizler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burunda Çökme Nedir?

Farklı sebeplerden ötürü burun kökü ve burun ucu arasında meydana gelen boşluktan dolayı oluşan basık burun biçimine burun çökmesi denilmektedir. Daha detaylı tanımlayacak olursak; bildiğiniz üzere burun insan yüzünün en çıkıntılı yeridir. Söz konusu çıkıntı bir çatı işlevi gören burun kemikleri ve kıkırdakları tarafından sağlanmaktadır. Farklı sebeplerden ötürü burun kökü ile burun ucu arasında çukur meydana gelebilmektedir. Bu çukur sebebiyle burun yapısının daha basık ve çökük gözükmesine burunda çökme denilmektedir. Halk arasında ‘Boksör burnu’ tabiriyle de bilinen burunda çökme, semer burun deformitesi olarak da adlandırılmaktadır.

Burunda Çökme Sebepleri Nelerdir?

Burun çökmesinin tanımını yapmamızın ardından ‘Burun çökmesi nasıl olur?’ sorusunun yanıtını burun çökmesi nedenlerini anlatarak verebiliriz. Burun çökmesi nedenleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğuştan (genetik) olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Sonradan burunda çökme sebepleri ise kendi arasında temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Buruna güçlü darbe alınması neticesinde burunda çökme kırığı meydana gelmesi sebebiyle olabileceği gibi, burun ameliyatı olan birisinin estetik cerrahın yanlış müdahelelerine maruz kalması sebebiyle de olabilir. Örneğin, alanında tecrübesiz bir estetik cerrahının burun sırtını gereğinden fazla inceltmesi neticesinde meydana gelebilmektedir. Toparlayacak olursak; burunda çökme meydana gelmesinin en büyük sebeplerini travmatik ve yanlış estetik cerrahi operasyonu olarak gösterebiliriz.

Burunda Çökme Nasıl Anlaşılır?

Bir önceki bölümde burun çökmesi sebeplerini sunarak ‘Burunda çökme ne zaman olur?’ sorusunun da yanıtını vermiş olduk. Bu bölümde ise sizler için burun çökmesinin nasıl anlaşılabileceğine dair ipuçları sunacağız.

  • Burun sırtında çökme
  • Burun ucu desteğinde azalma meydana gelme
  • Dikey burun ucu uzunluğunun kısalması
  • Burun septumunun en alt kısmında retrüzyon (geriye dönme) meydana gelmesi

Burun Çökmesi Nasıl Düzeltilir?

Yazımızın son bölümünde burun çökmesi tedavisi ve ameliyatı ile ilgili bilgi vereceğiz. Burun çökmesi ameliyatı (semer burun ameliyatı) için birçok yöntem bulunmaktadır. Esas amaç, burunu yeniden asli fonksiyonuna kavuşturmak olan burunda çökme ameliyatı için birçok greft ve materyal kullanılabilmektedir. Bunlar arasında kaburgadan, kulak kepçesinden ya da kadavradan alınmış kıkırdaklar, titanyum bazlı malzemeler ve silikon bazlı malzemeler yer almaktadır. Genel olarak hastanın vücudundan alınabilecek parçalar tercih edilmektedir. Bunun sebebi küçük bir ihtimal de olsa ameliyattan sonra oluşabilecek doku reaksiyonlarının, enfeksiyonların önüne geçmektir. Ancak bu tercih farklı estetik cerrahlarında farklı şekillerde olabilmektedir. Hasta ile birlikte karar verilen buruna entegre edilecek parçanın seçilmesinin ardından burun çökmesi ameliyatı gerçekleşir. Ardından ise diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi birtakım dikkat etmeniz gereken durumlar olacaktır. Bunlar size ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuz tarafından bildirilecektir.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burunda çökme ameliyatı ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca konu ile ilgili ‘Burun çökmesi nedir?’, ‘Burunda çökme nasıl olur?’ gibi birçok soruya yanıt vermeye gayret ettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması ya da semer burun ameliyatı ile ilgili bilgi almak istemeniz halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir