: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Burun Tipine Göre Estetik

Burun Tipine Göre Estetik

Farklı burun tipleri, birbirinden farklı burun estetiği ameliyatı gerektirmektedir. Buna bağlı olarak da burun ameliyatı olmak isteyen birçok kişi, hangi burun tipine sahip olduğunu merak etmektedir. Burun ameliyatı olacak kişilerin burun tipleri doğru belirlenmelidir. Burun tipi ve yapısı, burundaki deformasyonları belirlemede önemli etkenlerdir. Bu kapsamda TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda ‘Burun tipine göre estetik’ konusunu ele alacağız. Farklı burun tiplerinin özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Böylelikle burada sunduğumuz bilgilerden yola çıkarak ‘Burnum küçük mü büyük mü?’, ‘Burnum kemerli mi?’ gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Burun tipine göre estetik ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Tiplerine Göre Estetik

Burun tiplerine göre estetik ameliyatının gidişatının belirlendiğini belirtmiştik. Burun şekillerine göre estetik önemli olduğundan, bu başlık altında başlıca burun tipleri ve özelliklerini sizler için sıralayacağız. Başlıca burun tipleri, isimleri ve burun ameliyatı çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1. Eğri Burun Estetiği

Eğri burun, burnun yüze oranla eğri veya yamuk durma halidir. Genetik veya darbe sonrası oluşabilecek bir deformasyondur. Burun orta hattın sağında veya solunda durabilir. Veya C eğri burun deformitesi ile S eğri burun deformitesi olabilir. Bu tarz problemler kişide solunum sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu kapsamda olan burun çeşitleri için eğri burun ameliyatı uygulanır. Eğri burun rinoplastisinin genel olarak zor bir ameliyat olduğu söylenebilir. Bu yüzden tecrübeli ve başarılı bir estetik doktoru seçimi, eğik burun ameliyatı türünde oldukça önemlidir.

2. Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun, Türkiye’de sıklıkla görülen burun tipleri arasında yer almaktadır. Genel olarak burun sırt kısmının burun ucuna nazaran daha çıkıntılı olma hali olarak nitelendirilebilir. Kemerli burun ameliyatı kemiğin törpülenmesi suretiyle yapılmaktadır. Burada önemli olan nokta kemerli yapıdaki burnun ayarında törpülenmesidir. Kemerli burun rinoplastisi esnasında burun ucu da yüz hattına uygun bir şekilde ayarlanır. Böylelikle burnun törpülenmesinin ardından burun ve yüz arasında uyumlu bir görüntü yakalanması sağlanır.

Kemerli Burun Estetiği

 

3.Sarkık Burun Estetiği

Sarkık burun, burun ucunun düşük durma halidir. Bu yüzden sarkık burun estetik ameliyatı kapsamında yapılan operasyonlar, düşük burun estetiği olarak da adlandırılmaktadır. Bu tip burunlarda burun ucu aşağı bakmaktadır. Kadınlarda burun ucu yaklaşık 110 derece istenirken erkeklerde ise 90 derece olmaktadır. Sarkık burun yapısında bu açı çok daha düşüktür. Sarkık burun estetiği genel olarak genetik olmakla birlikte, çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilmektedir. Yaşlılık da burun ucunun sarkmasına sebebiyet vermektedir. Genellikle bu tip burunlar kişinin mizacını olumsuz olarak etkilediğinden, sarkık burun ucu estetiği sıklıkla tercih edilen burun ameliyatları arasında yer almaktadır. Bu kategoriye giren ameliyatlar düşük burun ameliyatı, düşük burun ucu estetiği gibi adlarla da nitelendirilebilmektedir.

4. Kalın Derili Burun Estetiği

Kalın derili burun yapısı, adından da anlaşılacağı üzere burundaki derinin kalın olmasından meydana gelmektedir. Kalın derili burun yapısında en dikkat çekici durumlardan bir tanesi burun derisinin yağlı olmasıdır. Öte yandan bu tip burunlarda gözenekler daha belirgindir. Bu kapsamda yapılan burun ameliyatlar, kalın derili burun ameliyatı kategorisine girmektedir. Kalın derili burun estetiği olanların sosyal yaşantılarına geri dönme süreleri ve geçirdiği aşamalar ise, diğer burun ameliyatı çeşitlerinden çok da farklı değildir. Kalın derili burunda estetik ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler, aşağıdaki link üzerinden yararlanabilirler.

Kalın Derili Burun Estetiği

 

5.İnce Derili Burun Estetiği

İnce derili burun, burun üstündeki deri yapısının kalın deriden farklı olarak çok ince olmasıdır. İnce derili burun ameliyatı, kalın derili burun ameliyatına kıyasla çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Cerrahın yaptığı müdaheleler, ince derili burunlarda daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

6. Geniş Burun Estetiği

Geniş burun, burun kenarlarının yüzde daha geniş alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır. Bu gruba giren burun tipleri, palyaço burun olarak da adlandırılmaktadır. Bu kapsamda yapılan ameliyatlar ise geniş burun ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu tip burun yapısına sahip olanlar genellikle burunlarının normalden geniş ve yayvan olmasından şikayet etmektedirler. Bu yüzden geniş burunlar için estetik, bu tipteki buruna sahip birçok kişinin özgüveni için önemlidir. Geniş burun estetik ameliyatı yapılırken burundaki kıkırdak fazlalıkları çıkarılır. Akabinde ise burun ucunda daraltılma işlemleri yapılır ve kıkırdak parçaları birbirlerine yaklaştırılırlar.

7. Dar Burun Estetiği

Dar burun, burun kenarlarının burunun kaplaması gereken alandan çok daha dar alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır. Genellikle kişinin sinirli ve kızgın bir mizaca sahip olmasına sebep olabilmektedir. Dar burun tipi, yalnızca estetik görünüm açısından değil; sağlık açısından da sakıncalı olabilmektedir. Bu tip buruna sahip olanlar genellikle sık sık tıkanma problemleriyle karşı karşıya gelebilmektedir. Bu yüzden dar burun tipine sahip kişilerin dar burun ameliyatı olması hem sağlık hem de estetik açıdan önemlidir. 

Dar Burun Sendromu

 

8. Projeksiyonu Yüksek Burun Estetiği

Projeksiyonu yüksek burun, burnun yandan bakıldığında yüze oranla çok yüksek durmasıdır. Bu tarz burun tiplerinde küçültmeye yönelik burun ameliyatı yapılmaktadır.

9. Projeksiyonu Düşük Burun Estetiği

Projeksiyonu düşük burun tipi, projeksiyonu yüksek burun tipine kıyasla yan profilden bakıldığında burnun yüze oranla çok düşük durması durumudur. Bu tarz burun tiplerinde büyültmeye yönelik burun ameliyatı yapılmaktadır.

10. Geniş Tabanlı Burun Estetiği

Burun tipine göre estetik başlıklı yazımızda ele alacağımız bir diğer burun tipi, geniş tabanlı burun tipidir. Bu burun tipi, burun kanatlarının olması gerekenden fazla geniş olması ve burun tabanını yayvanlaştırmasıdır. Burun yapısına göre estetik önemli olduğundan dolayı, geniş tabanlı burun tipine göre de belli bir ameliyat yolu izlenir.

11. Geniş Burun Ucu Estetiği

Geniş burun ucu tipi, burun ucunun oluşmasını sağlayan ve formunu veren kıkırdak yapısının büyük veya geniş olması durumudur. Burun ucu geniş olan kişilerde burun ucu kıkırdakları, yanaklara doğru aşırı yayvandır. Geniş burun ucu ameliyatı ile söz konusu kıkırdaklar, dikişler aracılığıyla toparlanır ve burun ucundaki genişlik giderilir. Geniş burun ucu estetiğinde en önemli olan nokta burun ucu asimetrilerini gidererek, burun ucu simetrisi yakalamaktır. Ek olarak burun deliklerinin şekli ve orantısı da doğru ayarlanmalıdır.

Burun Ucun Estetiği

 

12. Uzun Burun Estetiği

Uzun burun, burun boyutunun olması gerekenden fazla uzun olması durumudur. Genellikle kemerli burun yapısına sahip kişilerde görülmektedir. Yüzün şeklide burunun uzun gözükmesinde önemli etkendir. Küçük yüze sahip kişilerde burun normal gözükeceğinden daha büyük gözükebilmektedir. Bu kategoriye giren problemleri giderebilmek adına uzun burun estetik ameliyatı yapılmaktadır. Uzun burun ameliyatı (büyük burun ameliyatı) ile kişinin burnu, yüzü ile harmoni oluşturacak şekle getirilir. Bu kapsama giren bir başka burun tipi de uzun burun ucu tipidir. Bu tarz durumlarda burunun gövdesi her ne kadar normal boyutlarda olsa da, burun ucu normalden çok daha uzun olabilmektedir. Bu kategoride yer alan burunlarda uzun burun ucu estetiği uygulanır.

Uzun Burun Estetiği

 

13. Kısa Burun Estetiği

Kısa burun tipi, uzun burun tipine kıyasla burun boyutunun olması gereken ölçüden kısa olması durumudur. Yüzün yapısı da bu durumu etkileyebilmektedir. Geniş ya da uzun yüz hattına sahip kişilerin sahip olduğu burunlar, normal gözükeceklerinden daha kısa gözükebilmektedir. Tıpkı uzun burunlarda olduğu gibi bu tarz burunlarda da yüzde bir asimetri hakim olur. Bu yüzden kısa burun tipine sahip olan kişiler sıklıkla ‘Kısa burun nasıl uzatılır?’ sorusunu yöneltir. Doğal yollardan giderilemeyecek bu sorunun tek çözümü, kısa burun ameliyatı olmaktır.

14. Semer Burun Estetiği

Semer burun tipi, çökmüş burunlara işaret etmektedir. Semer burun deformitesi, doğuştan olabilmekle birlikte, daha sonradan darbeye bağlı durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Semer burun düzeltme gerekliliği, halihazırda yapılmış olan bir ameliyattan da ortaya çıkabilmektedir. Bu burun tipi, adını atların üzerine oturmak amacıyla kullanılan oturaktan almaktadır. Basık burun tipi olarak da nitelendirilebilecek semer burun tipi için yapılan burun estetiğine ise semer burun ameliyatı denilmektedir. Burun ucu basık olanlar için ise basık burun ucu estetiği uygulanmaktadır.

15. Papağan Burun Estetiği

Bu burun ise adından da anlaşılacağı gibi papağan burnuna benzeyen burun tipidir. Genellikle daha önce yapılan başarısız burun ameliyatlarından sonra görülmektedir.

16. Sivri Burun Estetiği

Sivri burun yapısı burun ucunun çok ince olmasından dolayı ortaya çıkan bir problemdir. Tıpkı dar burun tipinde olduğu gibi estetik görünümün yanı sıra zor nefes alma, burun tıkanması gibi sağlık problemlerine de sebebiyet verebilmektedir. Sivri burun ameliyatı, hastanın burun ucu kıkırdaklarına yönelik yapılan bir burun ameliyatı çeşididir.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun tiplerine yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Burun tiplerine göre estetik ile ilgili olan yazımızda, sıklıkla görülen burun tiplerini sıralayıp onlarla ilgili bilgi vermeye gayret ettik. Burun biçimine göre estetik önemli olduğundan her hasta, ameliyattan önce muayene edilir ve o doğrultuda bir burun estetiği planlaması yapılır. Siz de burun tipinizi ve hangi burun ameliyatını olmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

“Burun Tipine Göre Estetik” için 2 yorum

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir