: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Burun Tipine Göre Estetik
burun estetigi ameliyat sonrasi 1 - Burun Tipine Göre Estetik

Burun Tipine Göre Estetik

Farklı burun tipleri, birbirinden farklı burun estetiği ameliyatı gerektirmektedir. Buna bağlı olarak da burun ameliyatı olmak isteyen birçok kişi, hangi burun tipine sahip olduğunu merak etmektedir. Burun ameliyatı olacak kişilerin burun tipleri doğru belirlenmelidir. Burun tipi ve yapısı, burundaki deformasyonlarını belirlemede önemli etkenlerdir. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda ‘Burun tipine göre estetik’ konusunu ele alacağız. Farklı burun tiplerinin özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Böylelikle burada sunduğumuz bilgilerden yola çıkarak ‘Benim burnum büyük mü?’, ‘Burnum küçük mü büyük mü?’, ‘Burnum kemerli mi?’ gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Burun Tiplerine Göre Estetik

Burun tiplerine göre estetik ameliyatın gidişatının belirlendiğini belirtmiştik. Bu başlık altında başlıca burun tipleri ve özelliklerini sizler için sıralayacağız. Başlıca burun tipleri ve isimleri aşağıdaki gibidir:

Eğri Burun Estetiği
Eğri burun , burnun yüze oranla eğri veya yamuk durma halidir. Genetik veya darbe sonrası oluşabilecek bir deformasyondur. Burun orta hattın sağında veya solunda durabilir. Veya C eğri burun deformitesi ile S eğri burun deformitesi olabilir.

Kemerli Burun Estetiği
Kemerli burun , burun sırt kısmının burun ucuna nazaran daha çıkıntılı olma halidir. Genelde Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Yapısal olarak meydana gelmektedir. Tarihte birçok padişahın burun yapısı kemerli burun yapısına örnektir. (Kemerli burun estetiği konusunda daha fazla bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.)

Sarkık Burun Estetiği
Sarkık burun, burun ucunun düşük durma halidir. Burun ucu aşağı bakmaktadır. Yapısal oluşmaktadır. Kadınlarda burun ucu yaklaşık 110 derece istenirken erkeklerde ise 90 derece olmaktadır. Sarkık burun yapısında bu açı çok daha düşüktür.

Kalın Derili Burun Estetiği
Kalın derili burun , burun üstündeki deri yapısının kalın ve yağlı olmasıdır. Yapısal oluşmaktadır. (Kalın derili burun estetiği konusunda daha fazla bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.)

İnce Derili Burun Estetiği
İnce derili burun , burun üstündeki deri yapısının kalın deriye zıt olarak çok ince olmasıdır.

Geniş Burun Estetiği
Geniş burun, burun kenarlarının yüzde daha geniş alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır.

Dar Burun Estetiği
Dar burun, burun kenarlarının burunun kaplaması gereken alandan çok daha dar alana sahip olmasıdır. Yapısal olarak oluşmaktadır.

Projeksiyonu Yüksek Burun Estetiği
Projeksiyonu yüksek burun , burnun yandan bakıldığında yüze oranla çok yüksek durmasıdır.

Projeksiyonu Düşük Burun Estetiği
Bu burun tipi ise , burnun yandan bakıldığında yüze oranla çok düşük durmasıdır.

Geniş Tabanlı Burun Estetiği
Burun tipine göre estetik konulu yazımızım bir diğer örneği ise geniş tabanlı burun tipidir. Bu burun tipi , burun kanatlarının olması gerekenden fazla geniş olması ve burun tabanını yayvanlaştırmasıdır.

Geniş Burun Ucu Estetiği
Geniş burun ucu ise , burun ucunun oluşmasını sağlayan ve formunu veren kıkırdak yapısının büyük veya geniş olmasıdır. (Burun ucu estetiği konusunda daha fazla bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.)

Uzun Burun Estetiği
Uzun burun , burun boyutunun olması gerekenden fazla uzun olmasıdır. Genellikle kemerli burun yapısına sahip kişilerde görülmektedir.

Kısa Burun Estetiği
Kısa burun , burun boyutunun olması gereken ölçüden kısa olmasıdır.

Semer Burun Estetiği

Semer burun ameliyatı, çökmüş burunlara yönelik yapılan bir ameliyattır. Adını atların üzerine oturmak amacıyla kullanılan oturaktan almaktadır. Herhangi bir darbe sonucu oluşabileceği gibi, halihazırda yapılmış olan burun ameliyatın ardından da ortaya çıkabilmektedir. Semerli burun, basık burun tipi olarak da nitelendirilebilir.

Papağan Burun Estetiği
Bu burun ise adından da anlaşılacağı gibi papağan burnuna benzeyen burun tipidir. Genellikle daha önce yapılan başarısız burun ameliyatlarından sonra görülmektedir.
Burun tipine göre estetik konulu yazımızda birçok burun tipinden bahsettik.

Peki sizin burnunuz hangi tip buruna giriyor?Detaylı analiz ve ayrıntılı muayene ile yapılabilecekler hakkında bilgilendirilebilmeniz için muayeneye davet edilmektesiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir