: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Burun Estetik Doktoru ile İlk Görüşmede Sormanız Gereken Sorular

Burun Estetik Doktoru ile İlk Görüşmede Sormanız Gereken Sorular

Burun estetiği yaptırmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Burun estetik ameliyatı olmak isteyen herkes farklı araştırmalarla kendisi için en iyi burun estetik doktorunu seçmeye gayret ediyor. Burun estetiği olmak isteyenler hem yakın çevreden hem de internet üzerinden edindikleri bilgiler neticesinde, kendilerine en uygun estetik doktorlarını sıralıyorlar. Artık sıra seçilen doktor ya da doktorlardan randevu almaya geliyor. Tam bu noktada estetik doktoruna ilk randevuda ne sorması gerektiğini bilmeyen ya da sorularından emin olmayanlar olabiliyor. Biz de TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu aşamada olanlara yönelik bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazıda sizler için burun estetik doktorunuz ile ilk randevunuzda sormanız gereken soruları, nedenleri ile sıralamaya gayret edeceğiz. Sizler için bilgilendirici bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Estetik Doktoruna İlk Randevuda Sorulması Gerekenler

Öncelikle burun estetiği için KBB mi yoksa plastik cerrahı mı seçilmeli diye sorabilirsiniz. Estetik, plastik cerrahlarının ana görevi olduğundan bu konuda plastik cerrahlarını seçmelisiniz. Kısa bir girişin ardından şimdi hiç vakit kaybetmeden yakın gelecekte burun estetik doktor aday ya da adaylarıyla randevusu olanlar için, doktorlarına sormaları gereken soruları sıralamaya başlayabiliriz.

1) ‘Uluslararası Geçerliliği Olan Bir Sertifikanız Var mı?’

Randevuya gittiğiniz doktorun estetik cerrahi alanında uluslararası bir sertifikaya sahip olması, onun alanındaki başarı göstergelerinden bir tanesidir. Uluslararası alanda eğitimler de buna dahildir. Cerrahınızın oldukça zorlu olan hem yazılı hem de sözlü bir sınavdan geçtiğini ve uluslararası alanda tanınırlığının olduğunu gösterir. Bu durum da estetik doktorunuzun güvenirliğini arttırır.

2) ‘Burun Estetiği Ameliyatı Sıklıkla Yaptığınız Operasyonlar Arasında mı?’

Plastik cerrahi çok geniş bir alandır. Dolayısıyla birçok ameliyat türü vardır. Bu yüzden doktorunuza en çok hangi ameliyat türü için hastaların geldiğini sorabilirsiniz. Vereceği cevap, size alanındaki uzmanlık seviyesi ile ilgili bir ön izlenim sunacaktır.

3) ‘Yaptığınız Ameliyatlardan Sonra Hastalarınızın Ne Kadar Revizyona İhtiyaç Duyuyor?’

Plastik cerrahinin kendi içerisinde çok farklı bölümlere ayrıldığı gibi, burun estetik ameliyatı da kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Dolayısıyla her burun ameliyatı doktor için aynı zorluk seviyesinde geçmez. Bu yüzden bazı burun ameliyatlarından sonra revizyon burun ameliyatı gerekebilmektedir. Ancak bu noktada oran çok önemlidir. Soracağınız bu soru, geçmişteki hastaların doktordan memnuniyet seviyesi hakkında size bilgi verir. Doktorun yaptığı burun ameliyatlarından sonra düşük oranda revizyon burun ameliyatı gerekmişse, burun estetiği alanında başarılı olduğuna dair kanaat getirilebilir. %10 ve altındaki revizyon ameliyat oranının ideal olduğu söylenebilir.

4) ‘Hangi Burun Ameliyatı Tekniğini Neden Kullanıyorsunuz?’

Burun ameliyatları estetik cerrahına bağlı olarak açık ve kapalı olmak üzere iki farklı türde yapılmaktadır. Her iki türde de birtakım avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Bu noktada estetik doktorunuza hangi tekniği neden kullandığını sormanız gerekir. Örneğin, kapalı teknik burun ameliyatı daha zordur, ancak burun dışında kesi olmadığından hiçbir iz bırakmaz. Kısaca, estetik doktorunuzun kullandığı teknik hakkında bilgi almanız, sizi neyin beklediğini daha iyi öngörmenize yardımcı olur.

5) ‘Rinoplasti Simülasyonları ve Benzerlerini Kullanıyor musunuz?’

Her burun ameliyatından evvel, farklı yöntemlerle hastanın nasıl bir buruna sahip olacağı ortaya konulmaya çalışılır. Bunun için farklı yöntemler bulunmaktadır. Doktorunuza ne tip bir burun estetiği simülasyon cihazı kullandığını sorabilirsiniz. Söz konusu cihazlar sayesinde hayal ettiğiniz burunun ameliyattan sonra sizde nasıl gözüktüğünü simülasyonlar sayesinde görebiliyorsunuz. Böylelikle ameliyattan sonra yeni burnundan memnun olmama durumları azaltılıyor.

6) ‘Daha Önceki Hastalarınızın Ameliyattan Önceki ve Sonraki Fotoğraflarını Görebilir miyim?’

Birçok sektörde alanında uzman kişilerin portfolyoları bulunmaktadır. Bu portfolyolarda kişinin alanında yaptığı başlıca işler sergilenir. Bir estetik doktorunun portfolyosu da daha önce ameliyat ettiği hastaların önceki ve sonraki görünümlerini gösteren karşılaştırmalı fotoğraflardır. Siz de randevuya gittiğiniz estetik doktorunuzdan bunu görmeyi talep edebilirsiniz. Böylelikle daha önce nasıl estetik dokunuşlar yapılabildiğini görebilirsiniz.

7) ‘Alanınızda Hangi Derneklere ve Cemiyetlere Üyesiniz?’

Her alanda olduğu gibi plastik cerrahi alanında da dünya genelindeki uzmanların üye olduğu kuruluşlar, dernekler ve cemiyetler bulunmaktadır. Estetik doktorunuza hangi dernek ve cemiyetlere üye olduğunu sorabilirsiniz. Vereceği yanıtlar sizin için önemli ön izlenimler sağlayabilir.

8) ‘Yurt Dışından Gelen Hastalarınız Oluyor mu?’

Estetik doktorunuzun uluslararası alanda başarısını gösteren noktalardan bir tanesinin aldığı sertifikalar, katıldığı eğitimler ve benzerleri olduğunu belirtmiştik. Buna ek olarak bir başka uluslararası başarı göstergesi, doktorunuza yurtdışından talepler olup olmadığıdır. Yurt dışından dahi düzenli hastaları oluyorsa, alanındaki başarısı için önemli bir gösterge olabilir.

9) ‘Herhangi Bir Program Dahilinde Yurt Dışında Ameliyatlara Katıldınız mı?’

Yurt dışından gelen hastalar kadar, doktorunuzun yurtdışındaki ameliyatlara kabul edilmesi de önemli bir başarı göstergesi sayılabilmektedir. Örneğin, alanında başarılı olan plastik cerrahlar, fellowship programları ile yurt dışına giderek orada estetik operasyonları gerçekleştirebilmektedirler. Ameliyat sırasında yanında geleceğin doktor adayları olur ve bu kişilere bir nevi eğitim vermiş olurlar. Doktorunuzun yurt dışında bu tarz programlara ‘Öğretici’ olarak kabul almış olması, uluslararası alandaki güvenirliğini ortaya koyar.

10) ‘Eğer Sonuçtan Beklediğim Kadar Mutlu Olmazsam Seçeneklerim Neler?’

Burun ameliyatı olmak isteyenlerin genelde tedirgin oldukları iki konu var. Bir tanesi ameliyat kaynaklı potansiyel ağrı ve şişlikler, bir diğeri ise tüm zorlu sürece rağmen sonuçtan memnun olmama korkusudur. Dolayısıyla bu korkunuzu yenmek için estetik doktorunuza sonuçlardan memnun olmamanız halinde opsiyonlarınızın ne olacağını sorabilirsiniz. Bu hem doktor-hasta arasındaki güvenilirlik derecesini etkiler hem de psikolojik olarak ameliyata daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetik doktoru ile yapacağınız ilk görüşmede sorulması gereken soruları hazırladığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazıda doktorunuzla ilk randevunuzda sormanız gerekenlere dair rehber olabilecek örnekler sunmaya gayret ettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir