Burun Estetiğinin Psikolojik Faydaları

Burun merkezi bir organ olduğu için yüze bakıldığında ilk dikkat çeken noktalardan biri burundur. Eğer burunda şekil bozukluğu varsa bu kişiyi rahatsız edebilir. Kişinin hayata karşı genel bakışını ve psikolojisini etkileyebilir. Burun estetiği temelde sağlık odaklı olsa da pek çok faydası bulunan bir operasyondur. Psikolojik iyileşme de bu faydalardan biridir. Blog yazımızda bu konuya değineceğiz.

Burun Estetiği Öncesi Psikolojik Beklentiler Nelerdir?

Kişinin psikolojisini etkileyen burun, öncesinde beklenenlerden dolayıdır. Kişi aşağıda sıralayacağımız nedenler yüzünden psikolojik açıdan kendini rahatsız hisseder. Bu yüzden burun estetiği sonrası psikolojik olarak iyileşme sağlanabilir.

  • Güzellik beklentileri,
  • Beğenilme isteği,
  • Değişim isteği,
  • Kabul görme isteği,
  • Yaşlanma korkusu,
  • Eksik hissetme

gibi durumlar kişinin burun estetiği sonrası daha iyi hissedebileceği noktalardır. Tabi ki de psikolojinin burun estetiği ile düzeleceğini söyleyemeyiz. Bunun için profesyonel bir yardıma da ihtiyaç duyulabilir. Fakat burun estetiği sonrası kişi bu konularda daha iyi hissedebilir.

Burun Estetiği Sonrası Psikolojik Etkiler

Burun estetiğinin iyileştirdiği durumları yazımızın bu kısmında anlatacağız. Aşağıda yer alan durumlar psikoloji iyileşmesi anlamına gelse de burun estetiğine başvurma nedeninizin sadece kendiniz istediğiniz için olması gerektiğini unumamanızı öneririz. “Burun Estetiği İçin Ameliyata Uygun Adaylar Kimlerdir?” yazımızı okuyarak burun estetiğine uygun olup olmadığınızı daha iyi anlayabilrisiniz.

Kendinizi Daha Güzel/ Yakışıklı Hissedebilirsiniz

Burun estetiğinin sizi dünyanın en yakışıklı ya da güzel insanına dönüştürmeyceğini baştan kabul etmelisiniz. Ama burun estetiği ile birlikte rahatsız olduğunuz görüntü değişeceği için kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu da psikolojinize olumlu yansıyacaktır. Bununla birlikte ihtiyacınız olan beğenilme isteğini de karşılayarak daha mutlu olacaksınızdır. Fakat başkaları için burun estetiğine başvurmamanız gerektiğinin altını çizmeliyiz. Kendiniz isteyerek burun ameliyatı olmalısınız. Aksi bir durum sizi mutlu etmeyecektir.

Değişmiş Hissedebilirsiniz

Değişim zaman zaman ruhumuzun istediği bir etkileşimdir. Kendimizi değiştirmekten oldukça mutlu oluruz. Burun estetiği sizi olduğunuzdan daha farklı biri yapmayacaktır. Bu noktayı bilmeniz önemli. Ama rahatsız olduğunuz bir görüntüyü iyileştirmek size değişim olarak gelecektir. Bu da psikolojinizi etkiler.

Alay Edilmeyi Engelleyebilir

Kabul görme isteği insanların psikolojisinde bir yer tutar. Bazen burunda yaşanan şekil bozuklukları özellikle genç yaşlarda kişinin toplum içinde alay konusu olmasına neden olabilir. Bu da psikolojik olarak kişiyi olumsuz etkiler ve kabul görme isteğini kırar. Burundaki şekil bozukluklarının alaya neden olması ve lakap takılmasına yol açması sonucunda pek çok kişi estetik ameliyata başvurmaktadır.

Yaşlanma Korkusunu Azaltabilir

Yaşlanma korkusu beraberinde değişim isteğini getirmektedir. Burundaki deformasyonlar bazı durumlarda kendinizi daha yaşlı hissetmenize neden olabilir. Burun estetiği ile gençleşmiş hissetmek mümkündür.

Kendinizle Barışabilirsiniz.

Pek çok durumdan dolayı burnunuzu suçlu tutabilirsiniz. Alay, yaşlı görünme ve güzel hissetmeme gibi nedenlerden dolayı suçlu tuttuğunuz burnunuzu istediğiniz görüntüye kavuşturunca ise kendinizi daha mutlu hissedebilir ve kendinizle barışabilrisiniz.

Daha Prezantabl Hissedebilirsiniz.

Bazı hastalar kariyerindeki durgunluğu burun şekil bozukluğuna bağlıyor. Aslında durum kendinizle barışmak ile alakalı olsa da burun estetiği ile birlikte daha prezantabl hissederek kariyerinize ve iş gücünüze olumlu etki katabilirsiniz.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak “Burun estetiğinin psikolojik faydaları nelerdir?” sorusuna cevap verdiğimiz blog yazısının sonuna geldik. Burun estetiği için randevu almak ya da konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews