: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Burun Estetiği İçin Ameliyata Uygun Adaylar Kimlerdir?

Burun Estetiği İçin Ameliyata Uygun Adaylar Kimlerdir?

Burun estetiği olmak isteyen herkese burun estetiği ameliyatı uygulanmayabilir. Burun estetiği ameliyatı için gereken bazı koşullar vardır. Bu yazımızda burun estetiğine uygun olan kişilerin ve uygun olmayan kişilerin kim olduğunu inceleyeceğiz.

Burun Estetiğine Kimler Uygun Değildir?

Burun estetiği ameliyatı hastanın ameliyat öncesi belirli testlere tabi tutulması sonucu yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı koşullarına uygun olmayan kişilere burun estetiği yapılmaz. Burun estetiği ameliyatına uygun olmayan kişileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Genel anestezi ya da ameliyat anında yüksek risk grubunda olan kişiler.
 • Sağlık problemi olan kişiler.
 • Ruhsal açıdan problemleri olan kişiler. (Psikolog onayı ile yaptırabilirler.)
 • Hayali beklentileri olanlar; ameliyattan sonra hayatının inanılmaz derecede farklı olacağına inananlar, çok güzel ya da yakışıklı olacağını düşünenler.
 • Birine benzeme hayali içinde olanlar. (Bir ünlünün fotoğrafı ile gelerek ona benzemek istediğini söyleyenler.)
 • Psikolojik olarak etkilenmediği sürece 18 yaş altı kişiler. (16 yaşındaki biri eğiklik probleminden çok şikayetçiyse ve insan içine çıkmak istemiyorsa yapılabilir.)
 • Burun estetiği sırf başka biri istiyor diye yaptırmak isteyenler.

Burun estetiğine uygun olmayan adaylara burun estetiği yapmamak önemlidir. Burun estetiğinin bazı riskleri vardır. Bu riskler burun estetiğine uygun olmayan adaylarda ortaya çıkar. Burun estetiğinin risklerini öğrenmek isterseniz “Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Var mıdır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Burun Estetiğine Kimler Uygundur?

Burun estetiği için tetkikler yapıldıktan sonra ameliyata uygun olan kişilerin burun estetiği olmasına karar verilir. Ameliyata uygun olan kişiler ise şöyle özetlenebilir;

 • Sağlık problemi olmayan kişiler.
 • Burun şekil bozukluğu olan kişiler.
 • Burun şekil bozukluğundan psikolojik olarak etkilenen kişiler.
 • Burun estetiği için hayali beklentilerde olmayan kişiler.
 • 18 yaşını doldurmuş olan kişiler.
 • Ruhsal açıdan problemleri olmayanlar.

Burun estetiği için şekil bozuklukları konusuna da yeri gelmişken bir parantez açabiliriz. Burunda meydana gelen eğrilikler, çok büyük ya da küçük burun yapısı, uzun ya da kısa burun ve ince ya da kalın burun gibi problemler, burun estetiği yapılabilecek problemlerdir. Bu tarz problemlerden bazıları kişinin hem psikolojisini hem de sağlığını etkilerken bazıları psikolojik olarak büyük etkiler bırakır. Kişiyi mutsuz eden bu durum kişinin evlilik, iş, okul ve sosyal hayatına yansır. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında estetik operasyon gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiğine Uygun Bir Aday Olduğumu Nasıl Anlarım?

Burun estetiğine uygun olan ve burun estetiğine uygun olmayan kişilerin özelliklerini sıraladıktan sonra burun estetiğine olan uygunluğunuza karar vermeniz adına sizinle kendinize sormanız gereken soruları da paylaşıyoruz.

1.Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılabilir?
Burun ameliyatının yapılabileceği iki farklı durum vardır. Bunlardan ilki pek çok hastanın da nedeni olan estetik kaygılardır. Bu kaygı kişinin mutsuz olmasına ve özgüvensiz hissetmesine neden olabilir. İkinci neden ise kişinin nefes alamama gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya gelmesidir. Bu iki durumdan birinden muzdaripseniz burun estetiği için uygun bir adaysınız.

2. Yaşım Burun Estetiği İçin Uygun mu?
Burun estetiği için burun kıkırdak ve kemik yapısı gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu tamamlanma hali 18 yaşında son bulur. Burun estetiği için ideal yaş 18 ve üstüdür. Fakat bu yaştan küçükseniz ve burun estetiği olmak istiyorsanız bazı durumlarda burun estetiği yapılabilir. 18 yaşından küçük birine burun estetiği yapılabilmesi için kişinin kendini mutsuz hissetmesi gerekmektedir.

3. Psikolojik Durumum Burun Estetiği İçin Uygun mu?
İnsanlar dönem dönem psikolojik olarak kendilerini kötü hissedebilirler. Burun estetiği de psikolojiyi etkileyecek bir süreçtir. Burun estetiğine karar vermek, iyileşme aşaması ve ameliyattan sonraki burnu kabullenmek açısından psikoloji önemli bir etkendir. Kiliniğimizde bu konuda değerlendirme yapabilecek bir psikolog bulunmaktadır. Fakat kendinize şunları sorun;
Burun ameliyatı olmak için acele ediyor muyum? Heyecanlı mıyım?
İyileşme sürecinde yaşayabileceğim zorluklara hazır mıyım?
Ameliyattan sonraki yeni görüntüme hazır mıyım?
Bu sorulara verdiğiniz cevaplar neticesinde burun estetiğine karar verebilirsiniz.

4. Burun Estetiğine Dair Olan Beklentilerim Normal mi?
Burun estetiği sonrasında dünyanın en güzel ya da yakışıklı insanı olacağınızı, hayatınızın bir anda 360 derece değişeceğini düşünmüyorsanız beklentileriniz normaldir. Ayrıca benzemek istediğiniz bir ünlü olmadığına da kesin olarak emin olmalısınız.

5. Burun Estetiği Olmayı İsteme Nedenim Yeterli mi?
Burnunuzda herhangi bir deformasyon varsa ya da özgüven açısından burnunuzun görüntüsünden kötü etkileniyorsanız burun estetiği olmak için yeterli sebepleriniz var demektir.

6. Burun Estetiği Olursam Pişman Olur muyum?
Bu soru aklınızdan geçiyorsa burun estetiği olmaya hazır değilsiniz demektir. Burun estetiği olmadan önce gereken araştırmaları yapıp, ideal burun kavramını öğrenip, burun estetiği yapacak estetisyen hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bütün bu araştırmalar sonucunda pişmanlık konusu aklınıza gelmeyecektir.

7. Hamileyken ya da Emzirirken Burun Estetiği Olabilir miyim?
Burun estetiği fetüse zarar verebilir. Böyle bir ihtimal olduğu için burun estetiği planınızı hamilelik sonrasına ertelemelisiniz.
Emzirme döneminde ise bir travma meydana gelirse burun estetiği yapılabilir. Fakat estetik kaygılarla yapılacak burun estetiği ileri bir döneme alınmalıdır. Ameliyat sırasında alınacak narkoz, süte ve süt ile bebeğe geçebilir. Süt ameliyattan önce bebeğe yetecek kadar ayrılmalıdır.

8. Burun Estetiğimden Memnun Değilim, İkinci Kez Olabilir miyim?
Burun estetiği estetik kaygılara olan beklentileri karşılamadığı takdirde ikinci kez burun estetiği ameliyatı yapılabilir. İlkinden daha zor bir süreç olsa da uzman bir doktor tarafından başarıyla sonuçlanacaktır.

Revizyon Burun Estetiği

 

9. Alerji Burun Estetiğine Engel mi?
Alerjiye bağlı sinüs tıkanıklıklarında fonksiyonel burun estetiği yapılmaktadır. Alerjisi olan hastanın neye karşı hassasiyeti olduğu belirlenir ve kişiye bu doğrultuda gerekli müdahaleler yapılır.

Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilir, burun estetiği hakkında akıllardaki olası soruları ve yanıtlarını incelemek için de “Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular isimli yazımıza ilgili linkten ulaşabilirsiniz. Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak “Burun Estetiği İçin Ameliyata Uygun Adaylar Kimlerdir?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda “Burun Estetiğine Kimler Uygun Değildir?” ve “Burun Estetiğine Kimler Uygundur?” gibi başlıkları inceledik. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için +90 532 056 3693 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

“Burun Estetiği İçin Ameliyata Uygun Adaylar Kimlerdir?” için 4 yorum

 • Ö. C. dedi ki:
  (5/5)

  Süleyman Bey, yaptığınız ameliyatları gördüm. Benim burnum büyük ve kemerli benim burnumu da düzeltebilir misiniz?

 • Erdem Murha dedi ki:
  (5/5)

  3 kez ameliyat oldum burnumdan. Dördüncü ameliyat olur mu? Yaptığınız burunlar çok iyi. Keşke en başında size gelseydim.

  • (5/5)

   Merhaba Erdem Bey,
   Şanssız bir süreç olmuş sizin için üzgünüm. Yapılan ameliyat sayısı arttıkça yapılabilecekler de kısıtlanmaktadır. Detaylı muayene son derece önemlidir sorunuzun cevabı için.
   05320563693 numaralı telefondan asistanlarıma direkt ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir