: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Burun Estetiğinde Doğru Bilinen Yanlışlar
burunestetigi

Burun Estetiğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Burun estetiği olmak isteyenlerin merak ettikleri birçok konu bulunmaktadır. Özellikle internet dünyası birçok konuda olduğu gibi burun estetiği konusunda da bilgi almak isteyenlerin kullandığı birincil bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte internette birçok konuda olduğu gibi burun ameliyatı hakkında da bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu doğrultuda TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiğinde doğru bilinen yanlışlar ile ilgili bir bilgilendirici yazı hazırlamak istedik. Burun ameliyatı ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgi alabileceğiniz yazımızda, konu ile ilgili yanlış kanıları öğrenebilirsiniz. Burun ameliyatı hakkında doğru bilinen yanlış bilgiler ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Ameliyatı Hakkında Doğru Bilinen Yanlış Bilgiler

Burun ameliyatı ile ilgili yanlış inanışları maddeler halinde sıralamaya ve ilgili konu ile ilgili doğru bilgileri sunmaya başlayabiliriz:

1. Burun Estetiği Ağrılı ve Acılı Bir Süreçtir

Burun estetiğinde doğru bilinen yanlışlardan ilki bu sürecin çok ağrılı ve acılı bir süreç olduğu düşüncesidir. Bilinenin aksine burun estetiği sonrasındaki süreç ağrılı ve acılı bir süreç değildir. Kişilerin ağrı eşiğine göre değişkenlik gösterir. Ancak ağrı eşiğiniz çok düşük seviyede olsa dahi dayanılamayacak ağrılar söz konusu değildir. Nitekim her alanda olduğu gibi estetik cerrahi alanında da her geçen gün yeni gelişmeler olmakta ve potansiyel olumsuz durumların etkisini azaltmaktadır.

Burun Estetiği Korkusu Nasıl Yenilir?

 

2. Burun Estetiği Amacıyla Yapılan Operasyonlarda Hava Yoluna Müdahale Edilmez

Her burun estetiği öncesinde hasta ile doktor bir araya gelir; gerekli kontroller ve tetkikler yapılır. Hastanın görüşleri de dikkate alınarak burun estetiği için bir yol haritası belirlenir. Estetik kaygı ile gelen kimi kişilerde, nefes alma problemleri de yaşanabildiğinden dolayı ek müdaheleler yapılabilmektedir. Nitekim burun estetiği operasyonlarımızı gerçekleştirirken hastanın hava yolu probleminin olup olmadığını detaylı muayene esnasında saptanılır. Nefes alma problemi olan hastanın burun estetiği amacıyla yapılan operasyonu esnasında hava yolu problemine de müdahale edilir. Böylelikle hastanın hem rahat bir nefes alması hem de güzel buruna sahip olması sağlanır. Dolayısıyla gerekli durumlarda burun estetiği esnasında hava yoluna da müdahele edilebilmektedir.

3. Burun Estetiği Sonrası Kullanılan Tamponlar Çıkarılırken Çok Can Yanar

Burun Estetiğinde doğru bilinen yanlışlarda bir diğeri atel ve tamponların alınması esnasında çok can yanmasıdır. Atel ve tamponların çıkarılması kesinlikle ağrılı veya acılı bir süreç değildir. Ameliyat esnasında burun üzerine yerleştirilen atel, güçlü yapıştırıcılar sayesinde burun üzerinde durmaktadır. Atel çıkarılırken hasta ağrı veya acı hissetmez. Hava yoluna müdahale edilen her hastaya tampon kullanılmaktadır. Burun içindeki tamponlar , yeni nesil silikon tamponlardır. Burun iç yüzeyine uyumlu olması ve silikon olması sebebi ile tamponlar çıkarılırken ağrı veya acı hissetmenizi engeller.

Burun Estetiği Ameliyatında Tampon Korkusu

 

4. Burun Estetiği Her Yaş Grubuna Yapılır

Burun Estetiği ameliyatı her yaş grubuna yapılamaz. Kemik gelişimine ve cinsiyet farkına göre değişkenlik gösterir. Kızlarda alt yaş sınırı 17 iken; erkeklerde 18 yaştır. Üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte; çeşitli sağlık problemlerinin görüldüğü 40 yaş ve üzeri hastalarda burun estetiği önerilmemektedir.

Burun Estetik Ameliyatı için Yaş Sınırlaması

 

5. Burun Estetiği Herkese Yapılır

Burun estetiği ameliyatı bilinenin aksine herkese yapılamaz. Ameliyat olmak isteyen kişinin sağlık durumu önemlidir. Mevcut bir hastalığı var ise bu durum göz ardı edilemez. Bu durum muayene esnasında estetik doktoru ile birlikte değerlendirilmektedir. Sigara kullanımı bu süreçte olumsuzluk yaratan unsurdur. Sigara kullanan kişilerde burun estetiği ameliyatını sigarayı bıraktıktan sonra önermekteyiz.

6. Emzirme Döneminde Burun Ameliyatı Yapılamaz

Burun estetiğinde doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri ise emzirme döneminde burun estetiği ameliyatının olmayacağı yönündedir. Bilinenin aksine emzirme döneminde olan kişiye burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Bunun için belli başlı önlemlerin alınması yeterli olacaktır. Konu ile ilgili detaylara aşağıdaki linkte yer alan yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Emzirme Döneminde Burun Estetiği Mümkün müdür?

 

7. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Koku Alma Hissi Azalır

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili doğru bilinen en büyük yanlışlardan birisi bu maddedir. Burun estetiği ameliyatı esnasında koku alma bölgesine herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. Cerrahi işlem alanları farklı bölgelerdedir. Dolayısı ile koku alma hissinde de azalma oluşmaz. Ancak ameliyat sonrası şişlik ve ödemden dolayı bu durum bir süre yaşanabilir. Geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Konu ile ilgili detaylı bilgileri estetik doktorunuz size verecektir.

Burun Estetiği Sonrası Koku Alma Kaybı Yaşanır mı?

 

8. Hasta Yakınları Ameliyata Girebilir

Burun estetiği ameliyatı esnasında hasta yakınlarının hijyen ve sterilizasyon kuralları sebebi ile ameliyathaneye girmeleri uygun değildir.

9. Burun Estetiği Ameliyatı Sonra Gülüşte Değişiklik Olur

Burun Estetiği ameliyatı sonrası gülüşte kalıcı bir değişkenlik söz konusu değildir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek şişlik ve ödem durumu sebebi ile gülme kaslarına komut verilemediğinden dolayı şişlik ve ödemler inene kadar eskisi gibi gülemiyorum diyebilirsiniz. Ancak bu durum da geçici bir durumdur. Burun ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonların zamanla geçmesinin ardından kişi tekrar doğal gülüşüne kavuşabilir.

10. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer

Burun estetiğinde en önemli konulardan bir tanesi doğru bir estetik doktoru seçimidir. Seçiminizi doğru yapmanız halinde burun ucu düşmesi gibi bir problem yaşamaz; hayalinizdeki burun yapısına kavuşabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği

 

11. Her KBB ve Plastik Cerrah Burun Ameliyatı Yapabilir

Burun ameliyatı bir nevi sanat olarak nitelendirilebilir. Nitekim kişinin burnuna yapılan ince dokunuşlar, kişinin estetik görünümünde olumlu yönde değişiklikler yaratabilir. Bu yüzden burun estetiği iyi bir cerrahi prosedür gerektirmektedir. Hem burun ameliyatı öncesi hem ameliyat sırası hem de ameliyat sonrası kompleks bir süreçtir. Bu yüzden revizyon gerektirmeyen başarılı sonuçlar elde etmek için deneyimli ve yetenekli bir estetik cerrahı ameliyatı yapmalıdır.

12. Burun Estetiği Olanların Doğal Burun Görünümü Kaybolur

Bu kesin bir hüküm değildir. Doğal bir burun estetiği için hastanın burunu ile ilgili istediklerini doktora doğru ve net bir şekilde aktarması gerekmektedir. Bununla birlikte doğru bir burun estetik cerrahı seçimi yapılmalıdır. Burun estetik cerrahının yetenek ve deneyim seviyesi, hastanın hayalindeki doğal ve güzel burun yapısını elde etmesine yardımcı olur. Dolayısıyla ‘Doğal burun estetiği olmaz’ ibaresi yanılgıdan ibarettir.

Doğal Burun Ameliyatı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

13. Burun Ameliyatında İstediğim Burun Yapısını Seçebilirim

Birçok kişi sevdiği bir ünlünün burun görüntüsünden çok etkilenir ve danıştığı estetik doktoruna aynı buruna sahip olmak istediğini iletir. Sevdiğiniz bir ünlünün burun yapısına sahip olmanız aslında hem mümkündür hem de mümkün değildir. Salt olarak burun yapısını ele aldığımızda, istenilen burunu oluşturmak mümkün olur. Ancak burunun görünümü yüzün diğer parçalarından da büyük oranda etkilenir. Yani kişinin burun yapısı, yüzünün diğer noktalarından bağımsız olarak düşünülemez. Bu yüzden başka birisinde harika duran bir burun yapısı, sizde yeteri kadar güzel gözükmeyebilir. Sonuç olarak başkasının burun yapısının size uygulanmasından çok; sizin yüz hatlarınıza en uygun burun yapısının nasıl olduğu tespit edilmelidir.

Burun Tipine Göre Estetik

 

14. Tüm Burun Estetik Ameliyatları Aynı Yöntemle Yapılır

Burun estetiğinde uygulanan sabit bir yöntem bulunmamaktadır. Burun estetiğinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda açık ve kapalı burun estetiği gibi farklı yöntemlere sahip metotlar benimsenebilmektedir. Bununla birlikte hastanın olmak istediği burun estetiğinin boyutu, yaşadığı sorunlar burun estetik ameliyatı için çizilecek yol haritasını etkiler. Örneğin; burun yapısını beğenen ancak hava kanallarında darlık olan birisine uygulanacak burun ameliyatı ile kemerli burun ameliyatı birbirinden farklı müdaheleleri ve yöntemleri gerektirir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

 

15. Burun Estetiği Sonrası Ses Değişir

Burun estetiği doğru yapılması halinde kişinin sesinde değişiklik yaratmaz. Bununla birlikte kimi kişilerde deviasyon gibi sebeplerden ötürü kötü nefes alma durumu olabilir. Bu durum kişinin doğal sesini kullanmasına engel olabilir. Ameliyat ile deviasyonun düzeltilmesi neticesinde ise kişinin doğal çıkmayan sesi değişebilir ve gerçek haline dönebilir.

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

 

Burun estetiği hakkında doğru bilinen yanlışlar ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak konu ile ilgili en yaygın yanılgılara netlik kazandırmaya çalıştık. Burun estetiği ile ilgili bir sorunuz olması ya da randevu almak istemeniz halinde, bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir