: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Burun Estetiği Zamanla Bozulur mu?
burun estetigi zamanla bozulur mu 800x400 - Burun Estetiği Zamanla Bozulur mu?

Burun Estetiği Zamanla Bozulur mu?

Bu hafta merak ettikleriniz adlı köşemizde sizler için ‘’Burun estetiği zamanla bozulur mu?’’ konusunu ele alacağız.

Burun estetiği, kişinin sahip olduğu burnundan rahatsız olması sonrası başvurduğu estetik cerrahi işlemidir. Burunda hem içerden hem dışardan deformasyonlar olabilir. İçerden olan deformasyonlar burnun fonksiyonel işlevlerini yerine getirememesine sebep olur.

Fonksiyonel Deformasyonlar

Septum Deviasyonu

Septum deviasyonu; burun orta duvarının, orta hatta değil de sağ veya sol tarafa eğrilmesidir. Septum deviasyonu deformitesine sahip olan kişiler doğru nefes alamazlar. Deviasyon problemi ile septumun deviye olduğu taraf kapanmakta ve nefes alamama sorunları başlamaktadır. Vücut ihtiyacı olan oksijeni sağlayamadığında beraberinde sağlık problemlerini de ortaya çıkmaktadır.

Konka Büyümesi

Burun içerisinde anatomik olarak burnun sağ ve sol tarafında bulunan etler vardır. Bu etlere konka adı verilmektedir. Konkalar vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Konkaların görevi, nefes alırken dışarıdan içeriye giren havayı ısıtmak ve kirli havayı temizlemektir. Bu sayede vücuda sağlıklı hava girişi sağlanmaktadır. Ancak burun içerisinde septum deviasyonu problemi var ise burundaki her iki hava yolu eşit çalışmayacaktır. Deviye olan taraf daha az hava aldığı için oradaki burun eti tembelleşecek, deviye olmayan taraf gereğinden daha fazla çalıştığı için oradaki burun etinde büyüme meydana gelecektir. Büyüyen konka açık olan hava yolunu kapatacak ve nefes alamama sorunu tetikleyecektir.

Fiziki Deformasyonlar

Burunda Eğrilik

Burnun dışarıdan görünümünde fiziksel olarak genetik veya sonradan oluşmuş olan eğrilik deformasyonunun olmasıdır.

Burunda Asimetri

Yüzümüzün sağ tarafı ve sol tarafı arasında mutlaka asimetri vardır. Kimi insan da daha fazla belli olurken kimi insanda daha az belli olmaktadır. Burun yüzümüzün tam ortasında yer alan ve asimetri durumunu en çok yansıtan organımızdır.

Hump

Hump yükseklik demektir. Burnun olması gerektiği yükseklikten daha fazla yüksek olmasıdır.

Burun Kemeri

Profilden bakıldığında, burnun sırt kısmında kemerli görünüm oluşmasıdır.

Büyük Burun

Burnun yüze oranla büyük olmasıdır.

Küçük Burun

Burnun yüze oranla küçük olmasıdır.

Geniş Burun Tabanı

Burun tabanının, olması gereken ölçüler dışında olması ve burunda yayvan görünümde olmasıdır.

Bir burun estetiği ameliyatında yukarıda saydığımız fonksiyonel ve fiziksel deformasyonlara müdahale edilmektedir. Ameliyatın temel amacı budur. Deformasyonlara yapılan müdahaleler zamanla eski haline gelme veya bozulma durumu yoktur. Ancak belirtmemiz gerekir ki burun ameliyatından sonra burun korunmalıdır. Olası darbe, vurma ve çarpma durumlarından uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında buruna çarpma, vurma, kaza vs. gibi durumlar olur ise burunda bozulma meydana gelir. İstenmeyen deformasyonlar oluşabilir, burun çatlayabilir veya kırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir