Burun Estetiği Zamanla Bozulur mu? | Doç.Dr.Süleyman Taş

Bu hafta merak ettikleriniz adlı köşemizde sizler için ‘’Burun estetiği zamanla bozulur mu?’’ konusunu ele alacağız.
Şimdiye kadar sizinle burun estetiği gerektiren durumları paylaştık. Bu bilgiler ışığında siz de burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermiş olabilirsiniz. Burun estetiği olmak isteyenler, burun ameliyatı olmadan önce genel bir bilgi almak için ön araştırma yaparlar. Yaptıkları araştırma doğrultusunda kafasında yer alan sorulara yanıt almak ve ameliyat sürecine daha hazırlıklı girmek isterler. Biz de bu doğrultuda TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak sizler için düzenli olarak bilgilendirici blog yazıları hazırlıyoruz. Bu haftaki blog yazımızın konusunu ise ‘Burun estetiği kalıcı mıdır?’ sorusunun yanıtını oluşturuyor. Nitekim burun estetik ameliyatı olmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında ‘Burun ameliyatının ömürlük mü?’ gibi sorular da yer almaktadır. Burun estetiği kalıcılığı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Estetiği Kalıcı mıdır?

Hiç vakit kaybetmeden ilgili sorunun yanıtını vermeye başlayabiliriz. Rinoplasti kesinlikle kalıcıdır. Rinoplasti ameliyatlarının burunda yaptığı değişiklikler kalıcı olarak hayat boyunca devam eder. Burun ameliyatından 3-4 sene sonra burun yapısının eski haline dönmesi ya da doğal yollardan yapısının bozulması mümkün değildir. Yalnızca burun ameliyatının ilk yılı içerisinde kişinin burnunda değişiklikler yaşanır. Burun ameliyatından sonra ilk yıl içerisinde burun yavaş yavaş oturmaya başlar ve hastanın istediği nihai şekline ortalama olarak 1 yılın sonunda ulaşır. Yani ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içerisindeki yaşanan değişim normal ve olumlu yöndedir. Bunun dışında doğal yollardan burun yapısında deformasyon meydana gelmemektedir. Ancak bu noktada burun estetiği ömrü ile ilgili birkaç diğer detaya değinmekte fayda bulunmaktadır.
Dediğimiz gibi burun estetiğinin sonuçları kalıcıdır. Ancak ileride yaşanacak kaza gibi travmalar neticesinde burun yapısı değişikliğe uğrayabilir. Travmalar neticesinde hiç burun estetiği yaptırmayan kişilerin de burun yapısı deformasyona uğrayabilmektedir. Dolayısıyla bu durumun burun estetiğinin kalıcılığı ile ilgisi yoktur. Diğer bir konu kişinin yaşı ile ilgilidir. Vücut gelişimi kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar devam ettiğinden, erken yaşta burun estetiği olmak burun ameliyatının kalıcılığı konusunda sıkıntı yaratır. Nitekim yaş sınırının altında olanların vücut gelişimleri devam edeceğinden, ameliyat sonrası burundaki değişiklikler devam eder. Biz TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu yaş grubu altındaki kişilere burun ameliyatı önermemekte ve yapmamaktayız. Burun ameliyatının kalıcılığı ile ilgili bir diğer önemli nokta ise yaşın ilerlemesidir. Yaşlı yakınlarınızın gençlik fotoğrafları ve güncel fotoğraflarını göz önüne getirmeye çalışın. Ne kadar farklı gözüküyorlar değil mi? Nitekim burun estetiğinin kalıcılığından bağımsız olarak, yaş ilerledikçe vücudun her noktasında olduğu gibi yüz hatlarında da değişimler yaşanır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte burun kıkırdakları biraz büyür, burun ucu düşmeye başlar, deri yapısında değişiklikler yaşanır. Sarkan yüz ve burun neticesinde daha farklı bir görünüm ortaya çıkar. Dolayısıyla 25 yaşında burun ameliyatı olan bir bireyin, yaşlılığın etkilerinin başlaması ile birlikte ilerleyen yaşlarda aynı burun yapısına sahip olması beklenemez. Yani bu durum burun estetik ameliyatlarının ömründen bağımsız olan bir durumdur. Sonuç olarak toparlayacak olursak; ‘Rinoplasti kalıcı mı?’ sorusunun yanıtı ‘Evet’tir. Ameliyatın temel amacı budur. Deformasyonlara yapılan müdahaleler zamanla eski haline gelme veya bozulma durumu yoktur. Ancak belirtmemiz gerekir ki burun ameliyatından sonra burun korunmalıdır. Olası darbe, vurma ve çarpma durumlarından uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında buruna çarpma, vurma, kaza vs. gibi durumlar olur ise burunda bozulma meydana gelir. İstenmeyen deformasyonlar oluşabilir, burun çatlayabilir veya kırılabilir.  Bu durumda Revizyon Burun Estetiğine başvurulmalıdır. Bu deformasyon çeşitlerini yazımızın devamında sizinle paylaşıyor olacağız.

Fonksiyonel Deformasyonlar

Burunda oluşan fonksiyonel deformasyonlar kişinin sağlık durumunu etkileyerek hayat kalitesini azaltan deformasyon çeşitleridir. Yazımızın bu bölümünde fonksiyonel deformasyonlara dair bilgileri bulabilirsiniz.

Septum Deviasyonu
Septum deviasyonu; burun orta duvarının, orta hatta değil de sağ veya sol tarafa eğrilmesidir. Septum deviasyonu deformitesine sahip olan kişiler doğru nefes alamazlar. Deviasyon problemi ile septumun deviye olduğu taraf kapanmakta ve nefes alamama sorunları başlamaktadır. Vücut ihtiyacı olan oksijeni sağlayamadığında beraberinde sağlık problemlerini de ortaya çıkmaktadır.
Konka Büyümesi
Burun içerisinde anatomik olarak burnun sağ ve sol tarafında bulunan etler vardır. Bu etlere konka adı verilmektedir. Konkalar vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Konkaların görevi, nefes alırken dışarıdan içeriye giren havayı ısıtmak ve kirli havayı temizlemektir. Bu sayede vücuda sağlıklı hava girişi sağlanmaktadır. Ancak burun içerisinde septum deviasyonu problemi var ise burundaki her iki havayolu eşit çalışmayacaktır. Deviye olan taraf daha az hava aldığı için oradaki burun eti tembelleşecek, deviye olmayan taraf gereğinden daha fazla çalıştığı için oradaki burun etinde büyüme meydana gelecektir. Büyüyen konka açık olan hava yolunu kapatacak ve nefes alamama sorunu tetikleyecektir.

Fiziki Deformasyonlar

Fiziksel deformasyon kişiyi psikolojik olarak etkileyen deformasyonlardır. Burunda bulunan bazı fiziksel durumlar kişinin mutsuz olmasına neden olabilir. Fiziki deformasyona dair detaylı bilgileri yazımızın bu kısmında bulabilirsiniz.

Burunda Eğrilik
Burnun dışarıdan görünümünde fiziksel olarak genetik veya sonradan oluşmuş olan eğrilik deformasyonunun olmasıdır.
Burunda Asimetri
Yüzümüzün sağ tarafı ve sol tarafı arasında mutlaka asimetri vardır. Kimi insan da daha fazla belli olurken kimi insanda daha az belli olmaktadır. Burun yüzümüzün tam ortasında yer alan ve asimetri durumunu en çok yansıtan organımızdır.
Hump
Hump yükseklik demektir. Burnun olması gerektiği yükseklikten daha fazla yüksek olmasıdır.
Burun Kemeri
Profilden bakıldığında, burnun sırt kısmında kemerli görünüm oluşmasıdır.
Büyük Burun
Burnun yüze oranla büyük olmasıdır.
Küçük Burun
Burnun yüze oranla küçük olmasıdır.
Geniş Burun Tabanı
Burun tabanının, olması gereken ölçüler dışında olması ve burunda yayvan görünümde olmasıdır.

Bir burun estetiği ameliyatında yukarıda saydığımız fonksiyonel ve fiziksel deformasyonlara müdahale edilmektedir.
TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak ‘Burun estetiğinin ömrü ne kadardır?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında burun estetiğinin kalıcı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?