Burun Estetiği Sonrası Koku Alma Kaybı Yaşanır mı?

Farklı çeşitleri olan burun estetiği hakkında birçok merak edilen konu vardır. Özellikle yakın gelecekte burun ameliyatı olmayı düşünen kişilerin kafasında birçok soru yer almaktadır. Söz konusu sorulardan bir tanesi de ‘Burun estetiği sonrası koku alma kaybı olur mu?’ sorusudur. Biz de TAŞ Estetik Cerrahi Kliniği olarak, bu haftaki blog yazımızı bu soru üzerine kurmaya karar kıldık. Sizler için faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

Öncelikle yazımızın temelini oluşturan sorunun yanıtını vererek başlayalım. Evet, burun ameliyatı sonrası koku kaybı yaşanabilmektedir. Ancak bu durum kısa dönemde yaşayabileceğiniz bir durumdur. Burun ameliyatı esnasında burun içerisine silikon tamponlar yerleştirilir. Bu tamponların ortası deliktir ve ameliyat sonrasında da nefes almaya devam edebilirsiniz. Ancak bu tamponların delikleri burun içerisinde biriken sıvılar tarafından kapanabilmekte ve koku alamama durumu başlamaktadır. Geçici bir durumdur. Tamponlar alındıktan sonra koku alma yetisi geri gelmektedir. Çok nadir de olsa koku kaybı kalıcı olabilmektedir. Bu durumda Doktor tercihiniz son derece önemlidir.

Burun Ameliyatı Kime Yaptırılmalı?

Bir önceki paragrafta dediğimiz gibi, burun estetik doktoru tercihini doğru yapmanız halinde burun ameliyatından sonra koku alma duyunuzun zayıflama ihtimali ortadan kalkar. Peki bu konuda güvenebileceğiniz, ‘Türkiye’nin en iyi burun estetik cerrahı’ diyebileceğiniz ve rahatlıkla güvenebileceğiniz estetik doktorunun bu konuda özellikleri ne olmalı?

  • Alanında rüştünü ispatlamış olması,
  • Burun ameliyatı için yalnızca görünüme değil, burun fonksiyonlarını da göz önünde tutabilmeli,
  • Burun ameliyatı sürecinde kullandığı teknolojilerin burnun koku alma fonksiyonlarını etkilememesi,
  • Burun içerisinde gerçekleştireceği değişikliklerde istenilen görüntüyü sağlayabilmesinin yanı sıra, revizyon ameliyatı gerektirici ve koku alma duyusunu olumsuz etkileyen durumlardan kaçınması,
  • Burun ameliyatı yapılmasının ardından süreci doğru ve yeterli bir şekilde takip edebilmesi olarak özetlenebilir.

Bazı Hastalarda Burun Ameliyatı Öncesinde de Bu Durum Olabilir

Koku alamama ya da yeteri kadar alamama burun estetiğinden bağımsız olarak, operasyondan önce de olabilir. Nitekim birçok kişi bu durumdan mustarip olmasına rağmen durumun farkında değildir. Estetik görüntü amaçlı TAŞ Estetik Cerrahi Kliniği’ne gelenlere yaptığımız kontroller neticesinde, daha iyi nefes ve koku alabilecekleri bir buruna sahip olabilecekleri teşhisini yapıyoruz. Hastanın isteği doğrultusunda da burunun estetik görüntüsünün yanı sıra, nefes ve koku alma potansiyelini de optimize ediyoruz. Eğer siz de gece ağzınız açık uyuyor, boğazınızda kuruluk hissediyor, normale kıyasla daha sık olarak gribal hastalıklara yakalanıyor ve sabah uyandığınızda yeteri kadar dinlenmemiş hissediyorsanız, sizin de burnunuzun koku alma fonksiyonlarında fark edemediğiniz problemler olabilir.

TAŞ Estetik Cerrahi Kliniği olarak burun estetiği sonrası koku alamama sorunsalı üzerine hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Burun estetiği ile ilgili daha fazla detay öğrenmek, bizden randevu almak istemeniz durumunda bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hattı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews