Burun Estetiği İçin En Uygun Mevsim Hangisidir? | Doç.Dr.Süleyman Taş

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin kafasında ameliyat olmadan evvel birçok soru beliriyor. Bu sorular arasında ise ‘Burun ameliyatları hangi aylarda yapılır?’, ‘Burun estetiği için en uygun yaş nedir?’ gibi sorular yer almaktadır. Bu yazımızda burun estetiği için en uygun olan aylar ve mevsimler ile ilgili detayları bulabilirsiniz. Öncelikle burun estetiği yaşı ile ilgili kısa bir bilgi vermekte fayda var.

Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılmalı?

Türkiye’de en çok tercih edilen estetik ameliyat türü olan burun estetiği zorunlu durumlar dışında burun kemiğinin gelişimi tamamlanmadan yapılmamalıdır. Bu da 18 yaşa tekabül eder. Nitekim 18’li yaşlara kadar burun kemiğinin gelişimi birçok kişide devam etmektedir. Yalnızca estetik görüntü kaygısı ile burun estetiği yapılması planlanıyorsa kızlarda 17 , erkeklerde 18 yaşın dolmuş olması gerektiğinin ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Burun Ameliyatları Hangi Aylarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği olurken mevsim seçimi burun estetiği olmayı planlayan birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Bildiğiniz üzere burun ameliyatlarında kapalı burun estetiği, açık burun estetiği olarak iki temel teknik mevcuttur. Burun estetiğinin yapılacağı mevsim ve ay, uygulanacak olan burun estetiği tekniğine göre de belirlenebilmektedir. Genelde güneşin yoğun olduğu aylarda burun estetiği olmak pek tercih edilmemektedir. Bunun en önemli sebebi güneşin ve dolayısıyla sıcaklığın etkisi ile beraber vücutta ödem artışı meydana gelmesidir. Nitekim aşırı sıcakların etkisiyle bir hafta ya da 10 gün gibi bir sürede inmesi öngörülen burun şişlikleri, öngörülenden daha uzun sürede inebilmektedir. Dolayısıyla burun estetiği olmak isteyenler hem bu sebeplerden hem de yaz tatilini ameliyata harcamama kaygısından dolayı burun estetiğini yaz mevsimi dışında yaptırma eğilimi göstermektedir. Ancak bu durumun büyük oranda açık teknik ile yapılan burun ameliyatlarında geçerli olduğunu söylemeliyiz. Nitekim açık teknik burun ameliyatı ile gerçekleştirilen ameliyatlarda, burun ucunda kesi olmaktadır. Bu da yukarıda belirttiğimiz duruma davetiye çıkarabilmektedir. Ancak kapalı teknik ile yapılan burun ameliyatlarında durum farklılaşmaktadır. Kapalı teknik ile yapılan burun estetiğinin mevsim seçiminde ne gibi bir etkisi olduğunu bir sonraki alt başlıkta ele alacağız. Bu konuya geçmeden evvel dilerseniz açık ve kapalı teknik burun ameliyatları ile ilgili detaylı bilgi veren yazımıza link aracılığı ile göz atabilirsiniz.

Kışın Aylarında Burun Ameliyatı Olur mu?

Kış aylarında burun estetiği olur. Burun estetiği sonrası cilt hassaslaşacaktır. Kış mevsiminde burun güneşe maruz kalmayacağı için iyileşme süreci daha kolay ilerleyecektir. Bu da burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gerekenler konusunda daha rahat olacağınız anlamına gelir. Elbette bu “Yazın burun estetiği olunmaz.” demek değildir. 

Yazın Burun Estetiği Olunur mu?

Aklınıza “Yazın burun estetiği olur mu?” sorusunun geldiğinin farkındayız. “Yazın burun estetiği olmaz.” diye bir kural yok. Ama bu noktada dikkat etmeniz gerekenler var. Buna ek olarak yaz aylarında yapılan burun estetiğinin bazı avantajları var. 

Yazın Burun Estetiği Olmanın Avantajları

Yazın burun estetiği olmak avantajları olan bir durumdur. Yazın burun estetiğinin avantajlarını şu şekilde inceleyebiliriz;

Denize Girmek

Ameliyattan hemen sonra denize girmek yasaktır. 1-1.5 ay sonra denize girilebilir. Denize girmek burun içi kabuklanmalarının azalmasını sağlar. Ayrıca burun içi çok daha çabuk iyileşir. Fakat güneşten korunmaya özen göstermelisiniz. Belki akşam saatlerinde denize girmeyi seçebilirsiniz.

Alerjik Hastalıklar

Alerjik hastalıkları olanlar polen ve benzeri durumlarda etkilenmektedir. Burun estetiği sonrası dönemin alerjik reaksiyonlara açık olunan mevsimlere denk gelmesini istemeyiz. Bu yüzden yaz ayları alerjik hastalıklara sahip olan kişiler için mantıklıdır. Yaz aylarında bu durumdan çok daha az etkilenirler.

Yazın Gerçekleşen Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızda anlattığımız bütün detaylar yazın olunan burun estetiği için de geçerlidir. Fakat yaz aylarında gerçekleşen burun estetiğinde özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yazımızın bu kısmında sizlerle bu noktaların paylaşacağız.

Güneşten Korunma

Burun estetiği ameliyatı sonrası 1 – 1.5 ay kadar güneşten korunmak oldukça önemlidir. Doğrudan güneşe temas edilmemelidir. Yüksek koruyucu özelliği olan güneş kremleri ile güneşe çıkılabilir. Güneş kremi 1-2 saat süreyle tazelenmelidir. Yüzü güneşten koruyacak şapkalar kullanılmalıdır. Bronzlaşma meydana gelirse ten rengi değişimi olacağı unutulmamalıdır.

Güneş Gözlüğü Kullanımı

Yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmak sık sık tercih edilir. Fakat burun estetiği sonrası güneş gözlüğü buruna baskı yapacağından dolayı güneş gözlüğü kullanmamak gerekir.

Kapalı Teknik Burun Ameliyatları ile Her Mevsim Burun Ameliyatı Olunabilir

Kapalı teknik burun ameliyatlarında ise açık teknik burun ameliyatlarında yaşanan durum olmaz. Bunun en büyük sebebi açık teknik burun ameliyatlarında yapılan burun ucunun kesilmesi işleminin aksine, kapalı teknik burun ameliyatlarında herhangi bir kesi olmamaktadır. Dolayısıyla da bol güneşli ve sıcak havalarda ödemin geç iyileşmesi gibi bir dezavantaj ortaya çıkmamaktadır. Bundan dolayı da kapalı teknik ile burun estetiği olmanız halinde hangi mevsimi ya da ayı tercih edeceğiniz sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir . Sonuç olarak ‘Burun ameliyatı yazın yapılır mı? sorusunun yanıtı kullanılacak teknikte yatmaktadır. Kapalı teknik burun ameliyatı tercih edenler, sağlık açısından burun ameliyatı için en uygun zaman dilimi seçme gibi bir kaygı içerisine girmemelilerdir.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak ‘Burun estetiği için en doğru mevsim hangisidir?’ sorusuna yönelik hazırladığımız blog yazımızın sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Kapalı teknik burun estetiği yapan doktorlar arasında yer alan Op. Dr. Süleyman Taş’ın kliniği ile +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilir, kapalı burun ameliyatı fiyatları ve hizmeti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?