Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Masaj

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında burun estetiği ameliyatı sonrası masaj konusunu ele alıyoruz. Burun ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrasında yapmaları gereken bakım önerilerinden olan burun masajı büyük önem taşımaktadır. Burun üzerindeki atel ve burun içerisindeki tamponlar çıkarıldıktan sonra doktorunuzun önerisi doğrultusunda masaj yapılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Burun derisi nazik bir şekilde hafif bir sabun veya vazelinli cilt bakım losyonları ile temizlenebilmektedir. Bu temizlik esnasında çok dikkatli olunmalıdır. 2 ay boyunca düzenli ve efektif olarak günde 20 dakika boyunca mutlaka burun üzerine masaj yapılmalıdır. Yapılan masajın önemi, dolaşım ile yüz lenfatiklerinin harekete geçirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede burundaki lenfatik akım hızlanır ve burun üzerindeki şişlik – ödem oluşumu minimaliz edilmiş olmaktadır. Minimaliz olan şişlik – ödem, iyileşme sürecini pozitif olarak etkilemektedir. Ancak hasta, internette gördüğü herhangi bir masajı kendisinde uygulamamalıdır. Her hastaya yapılan işlem farklı olduğu için masaj da kişiye özel olabilmektedir. Mutlaka doktorunun tavsiyesi ile yapılmalı ve doktorunun önerileri dikkate alınmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası yapılması gereken masajın dışında birçok bakım önerisi bulunmaktadır. Bu bakım önerilerini madde madde şu şekilde sıralayabiliriz;

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım Önerileri

 • Burun estetiği ameliyatı olan hasta, ameliyata bağlı şişlikleri azaltacağından taburcu olduktan sonra evde 1 hafta boyunca başı yüksekte yatmalıdır.
 • Yan yatmak ve yüz üstü yatmak yasaktır.
 • Sümkürmek, ıkınmak, öksürmek, eğilmek – kalkmak, ağır bir yük kaldırmak – taşımak kanam riskini arttıracağından yapılmamalıdır.
 • Kuvvetli çiğneme, efor gerektiren ve uzun çiğnemeyi gerektiren gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Şişliklerin vücuttan dağılma sürecini kısaltacağı için tuz kısıtlaması yapılmalıdır.
 • Proteinden zengin beslenilmelidir.
 • Normalden daha fazla istirahat edilmeli ve cinsel ilişki gibi güç harcamanızı gerektiren faaliyetlerden 2 hafta uzak durulmalıdır.
 • Aşırı ve uzun konuşmalardan ve kahkaha gibi aşırı yüz hareketlerinden 2 hafta kaçınılmalıdır.
 • 2 hafta boyunca önden veya arkadan iliklenen kıyafetler giyilmeli. Baş üzerinden geçirilen, dar tişört ve dik yakalı kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
 • Yoga, pilates, fitness gibi sporlardan 8 – 10 hafta uzak durulmalıdır.
 • En az 8 hafta boyunca burun üzerine oturan numaralı veya güneş gözlüğü kullanımı yasaktır.
 • Ameliyattan 2 – 3 gün sonra kontak lensler kullanılabilmektedir.
 • Atel ve tamponlar alındıktan sonra makyaj yapılabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası masaj ile ilgili sorularınıza yönelik oluşturduğumuz blog yazısının sonuna geldik. Konu ile ilgili bizlere danışmak istediğiniz bir konu olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews