Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır? | Doç.Dr.Süleyman Taş

Bu haftaki yazımız, burun estetiği ameliyatlarında en çok merak edilen konu, burun eğriliği ameliyatının nasıl yapıldığı üzerine olacaktır. Öncelikle ‘Burun eğriliği nedir?’, ‘Burun eğriliği nasıl oluşmaktadır?’, ‘Burun eğriliğinin fiziksel ve fonksiyonel zararları nelerdir?’ ‘Eğri burun ameliyatı nasıl yapılmaktadır?’ sorularını sırası ile yanıtlayarak başlayalım.

Burun Eğriliği Nedir?

Burun ve kemik yapılarının eğri olması burun eğriliği deformasyonunu ortaya çıkarmaktadır. Tıpta bu duruma septum deviasyonu denilmektedir. Septum, burnun içinde ve her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdak duvara verilen isimdir. Deviasyon ise eğrilik veya yamukluk anlamına gelir.

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?

Burun eğriliğinin esas sebeplerini iki başlık altında toplayabiliriz. İlk sebep, genetiğe göre kalıtsal olan ve kuşaktan kuşağa geçen özelliklerimizden kaynaklanmaktadır. Diğer bir sebebi ise buruna alınan darbelerdir. Yaşamınızın hangi döneminde olursanız olun, burun yüzeyine aldığınız darbe veya darbeler burun eğriliğine sebep olmaktadır. Özellikle çocuk yaşlarda düşme, çarpma, vurma vs. gibi yaşanılan durumlarda burun eğrilir ve gelişimini deformasyonlu olarak tamamlar. Bu da ileri dönemde kişi için bir çok sorunu beraberinde getirir.

Fiziksel ve Fonksiyonel Zararları Nelerdir?

Burun eğriliği, fiziksel olarak burnun dış görünüşte tabir-i caiz ise yamuk görünmesine sebep olur. Karşınızdaki kişiye bakarken bilinçaltı olarak ilk buruna bakılmaktadır. Burundaki eğrilik ve yamukluk sebebiyle, yüzdeki diğer güzellikler dikkat çekmemektedir.
Fonksiyonel açıdan ise çok daha büyük zararları mevcuttur. Deviasyona sahip olan burun, nefes alamama problemleri yaşatmaktadır. Doğru ve yeterli oksijen miktarını sağlayamayan vücutta bağışıklık sistemi düşük olduğundan hastalıklara davetiye çıkarmakta ve aynı zamanda sürekli yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, göz altı kararmaları gibi durumlar yaşatabilmektedir. Zamanında müdahale edilmeyen deviasyon problemi, uzun yıllar yeterli nefes ve oksijen miktarını sağlayamadığı için ileri yaşlarda solunum ve akciğer sorunları yaratmaktadır.

Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Burun eğriliği ameliyatlarında kullandığımız teknik, tüm ameliyatlarımızda olduğu gibi kapalı ve atravmatik teknik ile mümkündür. Kapalı ve atravmatik teknik ile burunda, ameliyata dair kesi veya iz olmamaktadır. İyileşme süreci açısından diğer teknikler ile kıyaslandığında çok daha avantajlıdır. Burnun dış görünümünü düzeltmek amacıyla orta hatta almak için yapılan estetik cerrahisi ile birlikte burnun deviasyon problemlerine de müdahaleler yapmaktayız. Bu sayede hem görsel olarak yüze uygun bir burun hem de fonksiyonel olarak sağlıklı nefes alabilen bir buruna sahip olmak mümkündür.

Burun ameliyatlarımızı genel anestezi altında gerçekleştirmekteyiz. Genel anestezi uygulandığı için, ameliyattan sonra 1 gece hastanede gözlem altında kalınması önerimizdir.

Eğri burun deformasyonu, zor burun yapılarından biridir. Bu deformasyona yapılacak olan müdahaleler elbette kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Burun eğriliği ameliyatı ile ilgili detaylı muayene ile yapılacak işlemler Doktor tarafından belirlenmeli ve hastaya aktarılmalıdır.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?