: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Burunli>Merak Ettikleriniz > Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?
burun ameliyati sonrasi nasil beslenilmeli 1000x370 - Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun ameliyatı olmak isteyenlerin, hem ameliyat öncesine hem de ameliyat sonrasına yönelik sorduğu birçok soru bulunmaktadır. Burun ameliyatı sonrasına yönelik en sık sorulan sorular arasında ise ‘Burun ameliyatı sonrası nasıl beslenilmeli?’ sorusu yer almaktadır. Biz de bu doğrultuda TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği sonrası beslenme ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Rinoplasti sonrası beslenme ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Ameliyatından Sonra Beslenmenin Önemi


Hayatın farklı aşamalarında, farklı beslenme biçimlerinin faydası ve önemi ön plana çıkmaktadır. Buna paralel olarak burun estetiğinden sonra beslenme şeklinin doğru ayarlanması önemlidir. Vücut fiziki bir değişiklikten geçtiğinden ve burunda kesi oluştuğundan dolayı, kişinin günlük yaşantısındaki beslenme alışkanlıklarını bir süre değiştirmesi gerekmektedir. Bu durumun ana sebebi, burun ameliyatı sonrası beslenme biçiminin iyileşme sürecini etkilemesidir. Nitekim burundaki kesinin iyileşme süresi ve burun yapısının oturma sürecini etkileyen faktörler arasında beslenme de yer almaktadır. Burun estetiği sonrası beslenmenin önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Burun estetiği ameliyatı sonrası beslenme biçimi öneminin sebeplerine değinmemizin ardından, rinoplasti sonrası beslenme ile ilgili tavsiyelerimize geçebiliriz. Söz konusu tavsiyelere geçmeden hemen önce, ufak bir not düşmekte fayda bulunmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz rinoplasti sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler genel-geçer olmakla birlikte, bireye bağlı olarak belli başlı değişiklikler olabilir. Süre ve beslenme ile ilgili tüm detaylar, estetik doktorunuz tarafından size uygun bir şekilde planlanıp sizinle paylaşılacaktır. Bu kısa notumuzun ardından burun estetiği sonrası beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıralamaya başlayabiliriz.

1) Burun ameliyatı sonrası beslenme konusunda yumuşak gıdalar tüketmeye öncelik verebilirsiniz. Örnek olarak çorba, yoğurt, yulaf ezmesi gibi besinleri verebiliriz.

2) Burun ameliyatı sonrasında beslenirken, aşırı sıcak ya da soğuk gıdalardan kaçınmaya çalışmalısınız. Özellikle aşırı sıcak yiyeceklerin buharından sakınmalısınız.

3) Burun ameliyatından sonra beslenirken, belli bir süre boyunca aşırı çiğnemelerden kaçınmalısınız. Burundaki kemik ve dokular henüz iyileşme aşamasında olduğundan, bir süreliğine kuruyemiş, biftek gibi besinlerden uzak durabilirsiniz. Bununla birlikte sakız çiğnememeniz gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

4) Burun ameliyatınızdan sonra ne yerseniz yiyin, aşırı tuzlu olmasından kaçının. Ödem ve şişlik iyileşme sürecini olumsuz etkilememesi için yemeklere ek tuz eklememeli, halihazırda tuzlu olan peynir gibi yiyeceklerin tuzsuzunu bir süreliğine tercih etmelisiniz.

5) Burunun oturma ve iyileşme sürecini etkileyeceğinden dolayı, burun estetiği ameliyatından sonra belli bir süre boyunca alkol, kafein ve sigaradan kesinlikle kaçınmalısınız.

6) Burun estetiğinden sonra belli bir süre boyunca gaz ve şişkinlik yapan gıdalardan uzak durmalı, soda tüketmemelisiniz. Nitekim maden suyu içerisinde yer alan sodyum, ödem oranını olumsuz yönde etkilemektedir.

7) Yaraların iyileşme sürecine olumlu yönde etki gösterdiğinden dolayı, burun ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarınız içerisine protein ve C vitamini içeren yiyecekleri dahil etmelisiniz.

8) Birey olarak alerjik olduğunuz gıdalardan uzak durmalısınız. Nitekim hapşırma ve öksürme gibi vücut tepkileri, burunun oturma sürecine olumsuz yönde etkide bulunabilmektedir.

9) Burun estetiği sonrası beslenirken belli bir süre boyunca baharatlı gıdalar yememekte fayda bulunmaktadır. Nitekim baharatlı yiyecekler genel olarak kan damarlarını genişletmekte ve bu da ödem ve şişliklerin iyileşme süresini uzatmaktadır. Ek olarak toz yapısından dolayı baharatların hapşırtıcı etkisi de bulunmaktadır.

10) Su tüketimi her zaman olduğu gibi burun estetiği sonrası beslenme kurallarında da önemli bir yer tutmaktadır. Günde ortalama olarak 2,5 litre su tüketilmesi önerilmektedir.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun ameliyatı sonrası beslenme ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca sizler için ‘Burun ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?’ sorusunun yanıtını verdik. Burun estetiği ile ilgili herhangi bir danışmak istediğiniz konu ya da sorunuz olması halinde, bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

“Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?” için 6 yorum

 • Ahmet dedi ki:

  hocam ameliyattan ne kadar sure sonra kuruyemis sakız gibi şeyler tuketebilirim

  • Merhaba,
   Ameliyattan sonra atel ve tamponlar alınana kadar çiğnenmesi kolay protein ağırlıklı yiyecekler yenmesi tavsiye edilir. Sakız çiğnenmesinde bir sorun olmayacağını söyleyebiliriz ama atel ve tamponların oynamaması gerektiğinden yumuşak çiğnenmesi gerekmektedir. Kuru yemiş sert olacağı için yine atel ve tamponlar alınana kadar yenmemesi tavsiye edilir. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 • P. U. dedi ki:

  Merhabalar burun ameliyatından sonra ne zaman sigara içebilirim?

 • Yaren G. dedi ki:

  Burun ameliyatı sonrası ne zaman alkol alabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir