: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahili>Estetik Uygulamalarımızli>Yüz Estetiği > Yüz Gençleştirme
Untitled 4 - Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme ve Yüz Germe

1giris2giris3giris4giris

Yüzde oluşan yaşlılık izlerini silmeyi amaçlayan bu grup ameliyatta hastanın bulunduğu yaş, ihtiyacı olan girişimlerin tespiti ve yüz analizi önem taşır. Geçmişte Yüz germe ameliyatı, yüzde meydana gelen anatomik değişimleri veya yüzdeki destek mekanizmalarını göz ardı eden bir deri germe prosedürü idi. Ancak günümüzde Yüz gençleştirilmesi adına genel yaklaşım; deriden iskelet yapıya kadar altta yatan tüm tabakaların değerlendirilmesi ile başlamaktadır. Yüz germe ameliyatı için mevcut olan teknikler şunlardır;

-Klasik Facelift/Ritidektomi

-MACS Lift

-SMAS Facelift

-Subperiosteal Facelift

-Derin Plan Facelift

-Mid Facelift

-Endoskopik Facelift

-İple Asma Yöntemleri/Happy Lift/Orgabic Lift/Silhouette Lift

Bu tekniklerin hepsinin amacı yüzdeki yaşlı görünüme neden olan sarkıklıkların giderilmesidir. Son zamanlarda bu teknikler yağ enjeksiyonları, kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu, laser resurfacing (lazer ile soyma işlemi), peeling, liposuction gibi işlemler ile kombine edilerek daha güzel sonuçlar alınabilmektedir. Çünkü bu teknikler genelde yüzün gergin görünümünü sağlarken dolgun görünümünü sağlayamazlar. Yağ enjeksiyonu karın yada basen gibi yağ depolamasının fazla olduğu yerlerden kanüller yardımı ile o bölgeyi kesmeden cilt altındaki yağın aspire edilmesi, ve sonrasında santrufuj yada kök hücreden zenginleştirilme gibi işlemlerden sonra yine enjektörler ile dolgunluk sağlanmak istenen bölgeye yada yüz germe ameliyatı ile silemediğimiz derin kırışıklıkların altına verilerek daha güzel sonuçların alınması sağlanır. Kişisel olarak bende yağ enjeksiyonunu sık kullanmaktayım çünkü herseyden öte bariz şekilde hastanın yüzüne fresh, genç ve cildine parlak bir görünüm vermektedir, yüzü gerilmiş hastanın bu sayede 10 değil 20 yaş genç göstermesini sağlamakta ve içerdikleri kök hücreler sayesinde yüzdeki yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır. Yüz germe ameliyatı yapmadan lokal anestezi altında tek başına yağ enjeksiyonu uygulaması da yapılabilir ancak bunun içinde uygun hasta olması gerekmektedir, cildi sarkmış ve yüzdeki kırışıkları ortaya çıkmış hastalar için sadece yağ enjeksiyonu yeterli olmamaktadır.

Ameliyat Öncesi

Hastanın yüzden şikayetçi olduğu bölgeler ve sorunlu alanlar tespit edildikten sonra hastanın yüz analizi yapılır. Ben kişisel olarak bu hastalarımdan gençlik fotograflarını yanlarından getirmelerini rica ederim. Çünkü yaşlanma ve yer çekiminin etkisi ile yeri değişen tüm bu anatomik yapıların(kaş, burun, yanak,üst göz kapağı çizgisi, alın çizgisi) asıl nerede olduğunu tespit etmemi sağlar ve bu sayede normalinden daha fazla kaldırma yada germe yaparak doğal görünmeyen sonuçları önlemiş olurum ve o gençlik fotoğrafı benim için bir hedef olup, hastamı o fotoğrafındaki yaşına getirmeye çalışırım. Her ameliyattan önce olduğu gini sigara içen kişilerin ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakmış olmaları, ameliyattan en az 2 ay sonraya kadar da içmemeleri gerekmektedir.

Ameliyat Süreci

Ameliyat mevcut olan deformiteye göre lokal yada genel anestezi altında yapılabilinir. Ameliyat süresi yüzün ihtiyacı olan işlem sayısına bağlı olarak 2-2.5 saat arasında sürmektedir. Bu ameliyat grubunda daha kalıcı sonuçlar elde etmek için tercih edilen SMAS lift tekniğinde herhangibir sinir hasarına neden olmamak için cerrahin dikkatli olması gereken aşamalar dışında kolay bir ameliyattır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra yüze şişmesini önlemek için facial mask dediğimiz yüz maskesi, soğuk uygulamalar yapılır. Ameliyatın kalıcılığı seçilen tekniğe göre değişmekle beraber 5-10 yıl arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası günlük yaşantısına hasta, 1 hafta sonra dönebilirken, duşunu ise ameliyattan 2 gün sonra alabilmektedir.

Yüz Germe/Face Lift Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yaşlanma sırasında yüzdeki değişikler temelde 3 aşamada gerçekleşir: 1- Yüzdeki mimik kaslarının kullanılması ile ciltte kırışıklar oluşmaya başlar. İlk önce oluşan ince kırışıklar yaş ilerledikçe yerini derin kırışıklıklara bırakır. Bu aşamalar Botulinum Toksin ve dolgu uygulamaları ile yavaşlatılabilir ve hatta düzenli uygulandığında durdurulabilir. 2- Yer çekiminin etkisiyle yüzdeki dokular aşağıya doğru sarkar. Kaşlar, üst göz kapakları, yanaklar ve boyun yerçekiminden en çok etkilenen yapılardır. Kaşlar ve üst kapakları aşağıya doğru yığılırken, yanaklar da aşağıya doğru sarkar ve burundan dudaklara doğru inen çizgiler derinleşir. Alt göz kapakları torbalaşır. Yüzde genel olarak bir volüm kaybı olur, elmacık kemikleri üzerindeki yağ dokusu erir. Çene kemiğinin kenarında yığılmalar başlar, boyun cildi gevşer ve gıdı belirginleşir. Gençken oval olan yüz zamanla yuvarlaklaşır, daha sonra da dikdörtgen bir şekil alır. Bu aşamalar iple asma, orta yüz germe yağ enjeksiyonları ile giderilebilir. 3- Cilt yaşlanması başlar. Cilt incelir, elastikiyetini kaybeder ve deforme olur. Özellikle güneşe bağlı olarak yüzde lekeler, ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonları oluşur. İnce ciltlilerde kırışıklıklar daha fazla olur. Cildin elastikiyetinin kaybolup sarktığı bu aşamada klasik yüz germe ameliyatı ile oluşan cilt fazlalıkları da çıkarılıp atılarak bu durum düzeltilebilir.
Yaşlanmayı temel olarak kendimize bakarak geciktirebiliriz. Bunlar; düzenli uyumak, iyi beslenmek, güneşten uzak durmak, bol sıvı tüketmek, sigara içmemek, fazla alkol tüketmemek, gerginlik ve üzüntüden uzak durmak, temiz bir ortamda yaşamak, fazla makyajdan kaçınmak, düzenli nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanmak…vb olarak sayılabilir. Peki bunlar dışında tıptan faydalanabileceğiniz uygulamalar nelerdir? Mimik kaslarının kullanılmasına bağlı kırışıkların tedavisi için Botulinum Toksin -dolgu uygulamaları, cildi yenilemek amacıyla lazer, dermabrazyon, peeling gibi işlemler. Yüzdeki kök hücre sayısını arttırarak yaşlanmayı yavaşlatan PRP uygulamaları ve yağ enjeksiyonları faydalanabileceğiniz başlıca tedavi yöntemleridir.
Tabiki, bu amaçla; mimik kaslarının kullanılmasına bağlı kırışıkların tedavisi için Botulinum Toksin-dolgu uygulamaları, cildi yenilemek amacıyla lazer, dermabrazyon, peeling gibi işlemler. Yüzdeki kök hücre sayısını arttırarak yaşlanmayı yavaşlatan PRP uygulamaları ve yağ enjeksiyonları faydalanabileceğiniz başlıca tedavi yöntemleridir
Yüz bölgesini 3 e ayırıyoruz. Bu nedenle yüz gençleştirme nedeniyle yapılan ameliyatları da bu bölgelere göre 3 grupta sınıflayabiliriz. 1- Üst yüz gençleştirme: Üst yüz bölgesini; alın, şakaklar, kaşlar ve üst göz kapakları oluşturur.. Bu bölgede yer çekiminin yaratığı sarkmalara yönelik kaldırma işlemleri yapılır. Bu işlemler; endoskopik ya da açık alın germe, şakak germe, kaş kaldırma, kaş asma, üst göz kapağındaki torbaların/sarkıkların giderilmesi (üst blefaroplasti) ve Botulinum Toksin uygulamaları olarak sıralanabilir. 2- Orta yüz gençleştirme: Orta yüz bölgesi; alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemiklerinden oluşur. Bu bölgede amaç bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmek, aşağıya sarkmış olan yanağı yukarı taşımak ve oluşan yumuşak doku kaybını yerine koymaktır. Bu işlemler arasında; alt göz kapağındaki torbalanma/sarkmanın giderilmesi (alt blefaroplasti), endoskopik orta yüz germe, alt kapaktan yapılan orta yüz germe işlemleri, orta yüz askıları, yağ enjeksiyonları ve dolgular sayılabilir. 3- Alt yüz ve boyun germe: Alt yüz bölgesi; çene kenarları, alt dudaklar ve boyundan oluşmaktadır. Bu bölgede, çene kemiğinin üzerinde oluşan cilt yığılmalarını (jowl) düzeltmek, boyundaki yağ fazlasını almak ve boyunu germek yapılması gerekenlerdir. Bu işlemler arasında; yüz ve boyun germe ameliyatları, boyuna liposuction işlemleri sayılabilir.
Ameliyatsız gençleştirme işlemleri arasında askı işlemleri, cilt soyma işlemleri, Botulinum Toksin ve dolgu uygulamaları sayılabilir. Kapalı yöntemle ve özel dikişlerle yapılan askılarla kaşlar, orta yüz bölgesi ve boyun askılanabilir. Hafif sarkmalar üzerinde etkili olurlar ve etkileri geçicidir. Ancak cerrahi için henüz erken olduğu düşünülen hastalarda ve cerrahi istemeyen hastalarda uygun yöntemdir. Lokal anestezi altında uygulanırlar ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri çok kısadır. Cilt soyma işlemlerinde amaç cildin lekelenmiş, hasar görmüş ve kırışmış üst tabakasını uzaklaştırıp yerine yeni ve taze bir cildin gelmesini sağlamaktır. Bu işlem cildin ya mekanik olarak zımparalanması ile (dermabrazyon), ya çeşitli asitlerle yakılarak soyulması ile (kimyasal soyma, kimyasal peeling), ya da lazer ışınları yardımı ile soyulması ile gerçekleştirilir. Lazerler ve diğer ışık uygulamaları cildin soyulmasının yanı sıra cilt altındaki kolajen üretimini de uyararak cildin kalınlaşmasını ve tazelenmesini de sağlar. Botulinum Toksin uygulamalarında amaç mimik kaslarını etkisiz hale getirerek mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek ve derinleşmelerini geciktirmektir. Botulinum Toksin daha çok göz çevresine uygulanır. Göz kenarlarındaki kaz ayakları, kaşlar arasındaki dikey çizgiler ve alındaki yatay çizgilerde çok etkilidir. Yüzdeki derin kırışıklıkların doldurulmasında, orta yüzde oluşan hacim kaybının yerine konulmasında, yüz konturlarının belirginleştirilmesinde, dudakların dolgunlaştırılmasında çeşitli dolgu maddeleri kullanılır. Geniş alanlarda hastanın kendisinden alınan yağ dokusu tercih edilirken, daha küçük alanlar için hazır dolgu maddeleri uygulanır. Bunlar arasında en sık kullanılan Hyaluronik asit adı verilen ve vücutta hücreler arasındaki bağ dokusunda bulunan maddedir.
Yüz germe ameliyatı için mevcut olan teknikler şunlardır; -Klasik Facelift/Ritidektomi -MACS Lift -SMAS Facelift -Subperiosteal Facelift -Derin Plan Facelift -Mid-Facelift -Endoskopik Facelift -İple Asma Yöntemleri/Happy Lift/Orgabic Lift/Silhouette Lift
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Yüz germe ameliyatı ameliyathane ortamında genel anestezi yada sedasyon altında yapılmaktadır. Eğer İple asma yöntemleri ile yapılacak ise ofis ortamında lokal anestezi altında yapılabilir.
Ameliyat süresi hastaya yapılacak işlem ve seçilen tekniğe bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 2-2.5 saat sürmektedir. İple asma teknikleri ile yapılacak ise 15-20 dk sürmektedir.
Ameliyat sonrası oluşan ödem ve gerginlik hissi ameliyatın ilk günü bir miktar ağrı yapmaktadır, ancak bu ağrı kesiciler ile kontrol altına alınmaktadır. Ertesi gün ise böyle bir problem yoktur. İple asma yöntemleri ile yapılırsa ameliyat sonrası herhangibir ağrı söz konusu değildir.
Ameliyat kalıcıdır, hasta ameliyat sonrası 10-20 yaş gençleşirken, zamanla sarkmalar oluşacaktır ancak hiçbir zaman eskisi gibi olmuyacaktır. Verilen genç görünüm 5 yıl baki kalır. Daha sonrasında yavaşla tekrar yer çekimi ve yaşlanma periyodu nedeniyle bir miktar sarkmalar oluşacaktır. İple asma tekniklerinde ise etki süresi 2-4 yıl dır.
Ameliyattan sonra yüze şişmesini önlemek için facial mask dediğimiz yüz maskesi, soğuk uygulamalar yapılır. Ameliyatın kalıcılığı seçilen tekniğe göre değişmekle beraber 5-10 yıl arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası günlük yaşantısına hasta, 1 hafta sonra dönebilirken, duşunu ise ameliyattan 2 gün sonra alabilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir