: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Güzellik Birimi > Yanak Sarkması
Yanak Sarkması

Yanak Sarkması

İlerleyen yaşın etkisi ile ciltte bir çok farklılıklar meydana gelmektedir. Cilt sarkması, özellikle yanak sarkması bunlardan bir tanesidir.

Cilt Neden Sarkar?

Konumuz yanak sarkması ancak yanakların sarkması da cilt ile ilgili olduğu için daha genel bir konu olarak ele alacağız.

Belli bir yaştan sonra cildin sarkması kaçınılmazdır. Bu durumu kabul etmek gerekir. Ancak beklenen süreden erken sarkmalar oluşabilir. İşte bu sarkmaları erken dönemde engellemek ve daha geç döneme ertelemek mümkün. Önce cildin neden sarktığını nedenleri ile ele alalım. Ardından neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Genetik yapı cilt sarkmasında en önemli faktördür. Genetik yapı olarak cilt sarkmasına meyilli cilt kalitesine sahip iseniz pek de yapılacak bir şey yoktur. Mutlaka sarkma durumu yaşanacak ancak ne kadar geç olursa o kadar iyi olacaktır.

Yaş alma da hiçe sayılmayacak faktörlerdendir. Cildin sarkma durumu yaşın ilerlemesi ile artmaktadır. 30lu yaşlardan sonra cilt elastikiyetini kaybetmeye başlamakta ve cilt kalitesini yitirmektedir. Dolayısı ile sarkmalar meydana gelmektedir.

Bakımsızlık da cildin erken dönemde sarkmasını etkileyen faktörlerden birisidir. Gerek profesyonel cilt bakımları gerek ise medikal tedaviler (PRP, Somon DNA, Mezoterapi ve benzeri) ile cilde hak ettiği değeri vermek ve hep kaliteli kalmasını sağlamak son derece önemlidir.

Sigara ve / veya alkol kullanımı faktörü de cildin erken dönemde yaşlanmasına, kırışmasına ve sarkmasına neden olmaktadır. Özellikle sigara ve sigara dumanı cildi çok olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Su içmemek de cildi erken yaşlandıran ve sarkmasına meyil oluşturan faktörlerden biridir. Vücudun yeterli su ihtiyacını karşılamak hem sağlık için hem de cilt güzelliği için önemlidir.

Güneş faktörünü atlamamak gerekir. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildin kalitesini düşürmekte ve sarkmasına sebep olmaktadır.

Sarkan cilt ilk olarak yüz de yanak bölgesine yansımaktadır. Yanaklarda oluşan sarkmalar ise kişiyi rahatsız eden görünüme vesile olmaktadır.

Yanak Sarkıklığı İçin Ne Yapılabilir?

Yanaklarda meydana gelen sarkıklığın sebebi belirlenmeli ve çözümü için uzman bir hekime danışmalıdır. Ciltte meydana gelen sarkıklık toparlanır ise yanaklardaki sarkıklığa da çözüm olacaktır. Cilt sarkmasının önüne geçmek için alternatif medikal tedaviler mevcuttur. Mezoterapi onlardan bir tanesidir. İçeriğindeki yoğun vitamin desteği ile ciltte sıkılaşma sağlanmaktadır.  Bir diğer uygulama PRP uygulamasıdır. PRP uygulaması, uygulamayı yaptıracak olan kişinin kanı alınarak kanın içerisinde var olan en değerli maddeleri cildine enjekte edilmektedir. PRP tedavisi de cildin kalitesini arttıran uygulamalardan biridir. Diğer uygulama ise somon DNA aşısıdır. Bu uygulama cildin nem ihtiyacını karşıladığından cildin kalitesini arttırmakta ve erken yaşlanmanın önüne geçmektedir.

Cildin genel durumu iyi ancak sadece yanak bölgesinde sarkma var ise en etkili işlemlerden biri HIFU uygulamasıdır. Diğeri ise yanak inceltme uygulamasıdır. HIFU uygulaması ameliyatsız yüz germe olarak bilinen uygulamadır. Sarkık olan yanak yapısı bu uygulaması sonrası toparlanmakta ve sıkılaşmaktadır. Yanak inceltme uygulaması ise, yanaktaki tombulluktan kaynaklı ise yanak içindeki yağı eritip incelmesini ve yine sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Yanak Sarkması

“Yanak Sarkması” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir