Yamuk ve Kırık Burun Ameliyatı ile İlgili Merak Edilenler

Estetik operasyonları arasında en sık yapılan burun ameliyatı kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Burun ameliyatı çeşitleri arasında yamuk ve kırık burun ameliyatı da yer almaktadır. Süleyman TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda kırık ve yamuk (septorinoplasti/septoplasti) burun ameliyatı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Yamuk Burun Ameliyatı Nedir?

Birçok insan, genetik ya da kaza gibi farklı sebeplerden ötürü oluşan burun yamukluklarından rahatsız olmaktadır. Söz konusu yamukluklara deviasyon adı verilir. Söz konusu yamuklukların düzeltilmesine yönelik yapılan yamuk burun ameliyatına septorinoplasti ya da septoplasti ameliyatı da denilmektedir. Septorinoplasti ameliyatı neticesinde burun kemiğindeki yamukluklar giderilir. Böylelikle hasta hem daha estetik bir görüntüye kavuşmuş olur hem de burun kemiğindeki yamukluklardan dolayı yaşadığı nefes alma gibi zorluklardan kurtulmuş olur.

Kırık Burun Ameliyatı Nedir?

Önden alınan herhangi bir darbe, düşme ya da kaza sonrası meydana gelen ve burundaki kırığı iyileştirmeye yönelik yapılan ameliyatı ise burun kırığı ameliyatı denilmektedir. Burunda kırık hattının meydana gelmesi halinde ameliyat olunmalıdır. Burunda tıkanıklık, nefes almada zorluklar, şişlik, morarma gibi belirtiler kırık burun belirtileri arasındadır.

Burun Kırığı Ameliyat Olmazsa Ne Olur?

Burun kırıkları tedavi edilmezse burun eti büyümesi, solunum güçlüğü ve septum deviasyonu ortaya çıkabilir. Estetik açıdan kişinin psikolojisini bozabilir. Bunun yanı sıra kemik yanlış kaynayabilir. Yanlış kaynayan kemiklerden sonra burun estetiği daha zor hale gelecektir. 

Yamuk ve Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yamuk ve kırık burun ameliyatı ile ilgili genel bilgi vermemizin ardından kırık ve septorinoplasti (septoplasti/yamuk) burun ameliyatının nasıl yapıldığına dair bilgiler verebiliriz. Bu bölüm altında yamuk burun estetiği ameliyatı ve burun kırığı ameliyatında sürecin nasıl ilerlediğine dair ön izlenim edinebilirsiniz. Ameliyat sürecini maddeler halinde aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Estetik doktoru değerlendirmesinden geçilir. Muayene sırasında gerekli kontroller yapılır ve testler uygulanır. Böylelikle hastanın ameliyata hazır olup olmadığı anlaşılır. Ek olarak ameliyat ile ilgili bir yol haritası oluşturulur.
  • Ameliyat tarihinin belirlenmesinin ardından, ameliyattan önce belli bir süre boyunca hastanın dikkat etmesi gerekenler hastaya estetik doktoru tarafından bildirilir.
  • Burnun durumuna göre ameliyat sırasında inceltme ve kalınlaştırma işlemleri yapılır. Dezenformasyonun, genetik yapının ve hastanın isteklerine bağlı olarak nasıl bir burun şekli ortaya konulacağı daha önceden halihazırda belirlenmiştir.
  • Kırık ve yamuk burun ameliyatı sonrasında genellikle hasta 1 gün boyunca hastanede kontrol altında tutulur.
  • Hastanın taburcu edilmesinin ardından özellikle ilk hafta dikkat edilmesi gerekenler hastaya bildirilir. Örneğin, hastanın en azından 1 hafta boyunca yan yatmaması gerekmektedir. Sonraki süreçte hasta düzenli olarak doktor kontrolüne gider. Zamanla ameliyata bağlı olarak oluşan morluklar ve şişlikler geçer. Öte yandan yapması yasak olan eylemler zamanla aşama aşama serbest hale gelir. Genellikle 1 yılın sonunda hastanın burnu oturmuş olur.

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak yamuk ve kırık burun ameliyatı ile ilgili hazırladığımız yazının sonuna geldik. Yazı boyunca kırık ve septorinoplasti (septoplasti/yamuk) burun estetiği hakkında merak edilen detaylara yer vermeye gayret ettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması ya da randevu almak istemeniz halinde, bizlere +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews