: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Kapalı Teknik Burun Estetiği

İlk Burun Ameliyatı Tekniği

Kapalı teknik burun estetiği, benim özel uğraş alanım olup, bu konudaki bilimsel yayınlarım ile bu uğraşımı akademik kulvarda da devam ettirmekteyim. Bu yazımda sizlere, kapalı teknik burun estetiğinin ne anlama geldiğini ve nasıl bir cerrahi olduğunu, tarihçesini, gelinen son noktayı aktarıyor olacağım. Burun estetiği ameliyatı ilk olarak Amerika’ da 1. Dünya savaşı yıllarında, film ve tiyatro oyuncularının başvurduğu bir ameliyat olarak başlamış ve burun deliklerinden girilerek sadece bast törpüleme işlemlerini içerecek şekilde yapılmış. Sonra giderek popüler olmuş ve günümüzdeki halini almıştır. Böylece, ilk burun estetiği ameliyatı aslında kapalı dediğimiz dışarıdan bir kesi içermeyecek şekilde planlanmıştır.

Açık Teknik Burun Estetiği

Daha sonra son 30 yıldır popüler olan açık teknik burun ameliyatı cerrahlar tarafından daha kolay ve yapılabilir bulunmuş ve yaygınlaşmıştır, bu teknikte ise kolumella dediğimiz burun ucu derisi yatay ya da yataya yakın kesilerek yukarı kaldırılır ve böylece sadece kemik ve kıkıdak dokuya fokuslanılabilir, görüş alanı özel bir alet ya da enstrüman kullanmadan direk çıplak gözle görülebilir ve mesleki eğiticilik açısından asistanlara daha kolay öğretilebilir.

Kapalı Teknik Burun Estetiği

Endoskop dediğimiz, kameralı sistemler, mikromotor gibi birçok özel aletlerin gelişmesi ile kapalı teknik tekrar popüler olmuş ve cerrah açısından bu zor olan tekniğin yaygınlaşabilmesi için özel kurslar, konferanslar ve yayınlar düzenlenmiştir. Peki neden önemliydi, bu cildi kesmek ya da kesmemek? Tüm burun kongrelerinde tartışma konularından biridir bu konu: Kapalı tekniği savunanlar; burun ucu cildini kesmedikleri için burun ucunda herhangibir olası ize neden olmadıklarını, burun ucu cildinin arkasındaki damar paketini de kesmedikleri için burnun çok daha hızlı iyileşme kapatesine sahip olduğunu, yine burun ucu cildinin arkasındaki pitanguy ligamentini kesmedikleri için burun ucu hareket kabileyeti ve hissini koruklarını, burun cildini yukarı kaldırmakdıkları için, cildin nereye oturduğunu görebildiklerini anlatırlar.

Açık tekniği savunanlar ise; burun ucu cildini kestikleri zaman rahatsız edici ya da fark edilebilir bir iz kalmadığını, bu cildi kesince çok daha rahat gördüklerini ve üniversitelerde asistan eğitimi için açık tekniğin daha çok şey görülebilmesini sağladığını anlatırlar. Ben kendimi en iyi şekilde eğitip, hasta için en iyi olanını tercih etmeyi ilke edinmiş bir cerrahım. Kendi klinik pratiğimde, tüm ameliyatlarımı kapalı teknik ile gerçekleştirmekteyim. Kapalı teknik burun estetiğinde, burun ucunda bir kesi yapılmasına gerek kalmadan, burun deliklerinden girerek tüm cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir