Sivilce ve Sivilce İzi Tedavisi

Güzellik söz konusu olduğunda cilt bakımı son derece önemlidir. Yüzümüzde çıkan sivilceler ve daha sonradan kalan izleri, güzelliği göz ardı edebilir. Bu yazımızda sivilce nedir? Neden oluşur? Tedavileri nelerdir? Ve en önemlisi, sivilce izleri nasıl gider? Konuları üzerine sivilce ve sivilce izi tedavisi yazımız sizlerle. Keyifli okumalar.

Sivilce Nedir?

Sivilce tıp dilinde akne olarak anılmaktadır. Akne oluşumu, cildin orta katmanında bulunan ve yağ salgılanmasını sağlayan sebumların tıkanması sonucu ortaya çıkan iltihaplanma durumudur. Artan yağ salgısının gözenekleri kapatması ve makyaj, kir kalıntıları da eşlik ederek birikmesi ile komedon yani siyah nokta oluşumu başlar. Siyah noktalar içerisinde oluşan bakteriler, ciltte kızarıklık ve kabarıklık meydana getirir. İçerisinde iltihaplı dokunun oluşması ile daha büyük sivilcelerin oluşması kaçınılmazdır. Büyük çaplı sivilceler ciltte mutlaka iz bırakırlar. Genellikle yüzde, sırtta, kollarda ve omuzlarda görülmektedir.
Sivilce ve Sivilce İzi Tedavisi
Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumu, cilt altında orta katmanda oluşan tıkanıklıklar sebebi ile meydana gelir. Fazla yağ üretimi, makyaj kalıntıları, ölü deriler kıl köklerinde tıkanıklığa sebep olur ve bakteri üretimi başlar. Dolayısı ile cilt üzerinde sivilce, akne oluşumu başlamaktadır. Genellikle ergenlik döneminde yoğun olarak görülmektedir.

Sivilce Tedavileri Nelerdir?

Sivilce tedavileri için sivilce sorunu yaşayanlar 2 sınıfa ayrıştırılırlar.

 1. Hafif şiddetli sivilce durumu
 2. Orta ve ağır şiddetli sivilce durumu

Hafif şiddetli sivilce durumunu yaşayanlar için krem ve jel formunda tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Orta şiddetli sivilce durumunu yaşayanlar için antibiyotik veya hormon tedavileri uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavileri genellikle 3 ay sürmektedir.

Sivilce durumu için hafif veya orta şiddette de olsa diğer bir tedavi ise altın iğne uygulamasıdır. Altın iğne uygulamasında iltihaplı bölge radyo frekans enerjisi ile kurutulmaktadır. Altın iğne uçları ile de iz kalmasını engellemektedir. Bu tedaviler uzman bir hekimin yönlendirmesi ve kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

Sivilce İzi Nasıl Gider?

Deri altında oluşan tıkanıklık sebebi ile iltihabi cilt sorunları meydana gelmektedir. Bu tıkanıklıkların sebepleri;

 • Sebumlarda fazla yağ salgılanması
 • Kir
 • Makyaj kalıntıları
 • Yeterli cilt bakımı yapılmaması
 • Yanlış temizleme ürünleri
 • Yanlış makyaj ürünleri
 • Yeterli su tüketmeme
 • Çevresel faktörler (sis, duman, egzos, nem, yağmur vb.)
 • Hormon bozuklukları

Yukarıdaki sebeplerden bir tanesi bile sivilce sorunlarına neden olmaktadır. Sivilce göz ardı edilmemesi gereken bir cilt sorunudur. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Günümüz teknolojisi ile sivilce sorunu yaşayan ve sivilce izi sorunu yaşayan kişiler için en ideal yöntem altın iğne radyo frekans uygulamasıdır. Genellikle 4 seans olarak düzenlenmektedir. Her seanslar arasında 3 haftalık periyotlar bulunmaktadır. Var olan aktif sivilce durumu ortadan kaldırmaktadır. En büyük etkisi sivilce izi sorununa karşıdır. Altın iğne uçları ve radyofrekans etkisi sayesinde ciltte renk eşitsizliğini dengelemekte ve cildi iyileştirmektedir. Sıkılaştırma etkisi ile de ince kırışıklıkları hedef almaktadır. Altın iğne radyofrekans uygulaması her yaş gurubuna güvenle uygulanabilen ve uzun yıllar sivilce sorunu olan kişilerde bile memnun edici sonuçlar alabilen uygulamadır.

Sivilce ve Sivilce İzi Tedavisi

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews