Septal Hematom Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle travmalara bağlı olarak meydana gelen septal hematom hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte tedavi edilmemesi halinde enfeksiyonlara ve diğer birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden bu haftaki blog yazımızda önemli bir konu olan burunda septal hematom sorununu ele alacağız. ‘Septal hematom ne demek?’ ve ‘Septal hematom nasıl tedavi edilir?’ gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımızda, konu ile ilgili bilginizi geliştirebilirsiniz. Septal hematoma ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Septal Hematom Nedir?

Septal hematom genellikle travmalara bağlı meydana gelen, septuma kan akışını engelleyen ve buna bağlı olarak doku nekrozuna ya da septum dokusunun ölümüne yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Septumda kan toplanması ya da iki burun deliği arasında boşluk olarak meydana gelebilmektedir. Bir burun yaralanması neticesinde kemik ve kıkırdağın yer aldığı septumun içinde ve etrafında kan damarları patlayabilir. Bu durumda vücut kanamayı durdurmak adına kanı pıhtılaştırarak reaksiyon verir. Ancak bu durum bir çürük ya da kan pıhtısına benzeyen septal hematoma sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda vücut septal hematomu kendi başına boşaltma eğiliminde olmaz ve dış müdahele gerekir. Septal hematomun tanısında geç kalınması halinde kıkırdak nekrozu ve septal perforasyon gelişebilir. Septal hematomun tedavi edilmemesi durumunda ise ciddi komplikasyonlar ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Septal hematoma nedir?’ sorusunun yanıtını vermemizin ardından septal hematom hakkında genel olarak bilinmesi gerekenleri sıralayabiliriz. Septal hematom tanımının ve sonuçlarının bir özeti niteliğindeki septal hematom özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Genellikle bir burun yaralanmasını takiben ortaya çıkmaktadır.
  • Tedavi edilmemesi durumunda ciddi septal hematom komplikasyonları meydana gelebilir.
  • Herhangi bir hareket ya da zamana bırakma durumu, burun travması sonrası meydana gelebilecek septal hematomun önüne geçemez.
  • Septal hematom olması durumunda tıbbi müdahele ile boşaltılmalıdır.

Septal Hematom Belirtileri

Septal hematomun başlıca belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Buruna darbe alınması neticesinde burunda kanama meydana gelme,
  • Burun etrafında şişliklerin ortaya çıkması,
  • Burun şeklinde ya da boyutunda kısmi değişikliklerin meydana gelmesi,
  • Burunda normal olduğundan daha fazla tıkanıklık meydana gelmesi,

Septal Hematom Tedavisi

Septal hematomun ne olduğuna ve belirtilerine dair bilgi vermemizin ardından, septal hematom tedavisi ile ilgili de bilgi verebiliriz. Septal hematom boşaltılması işlemi lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Yetişkinlerin dışında kalan bebek ya da küçük çocukların tedavisi ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Burun estetik doktoru, öncelikle septal hematomu boşaltmak adına burnu keser ve kanamayı sabit tutar. Hasarlı ya da ölü dokular varsa çıkarılır. Büyük doku parçaları ölü olduğunda kıkırdak ya da diğer noktaları değiştirmek adına greft kullanılabilir. Greft olarak kullanılan doku, kişinin vücudundaki farklı bir dokudan alınır. Yapılan septal hematom tedavisinin ardından kişide şişlik ve ağrı gibi durumlar meydana gelebilir. Bu noktada septal hematom tedavisi sonrasında dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili uzman doktorunuz size detaylı bilgileri aktaracaktır.

Septal Hematom Tedavisinin Fiyatları

Burun estetiği de dahil olmak üzere buruna yapılan müdahelelerde net ve kesin bir fiyat bilgisi vermek imkansızdır. Nitekim buruna yönelik yapılan cerrahi müdaheleler, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılır. Yapılan cerrahi müdahelenin kapsamı dışında ameliyatı yapacak doktorun yetkinliği, ameliyatın yapılacağı hastane gibi farklı faktörler de septal hematom tedavisinin fiyatlarını etkilemektedir. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkte yer alan yazıdan yararlanabilirsiniz.

 

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak septal hematom ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca ‘Nazal septal hematom nedir?’, ‘Septal hematom belirtileri nelerdir?’ ve ‘Septal hematom nasıl tedavi edilir?’ gibi temel soruların yanıtlarını verdik. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak istemeniz halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Burun estetiği kapsamında verdiğimiz hizmetler hakkında bilgi almak için ise ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews