Rinoplasti ve Septoplasti Arasındaki Farklar

Pek çok insan için burun ameliyatı estetik kaygıların güdüldüğü ve burun görünümünü iyileştiren cerrahi bir uygulamadır. Fakat burun ameliyatı sadece estetik kaygılarla yapılmaz. Burun ameliyatı burunun nefes alma gibi işlevsel sorunlarını da iyileştiren bir işlemdir. Bu haftaki blog yazımızda bu iki burun ameliyatı için farklılıkları konuşacağız. Yazımıza önce rinoplasti ve septoplastiyi anlatarak başlamak istiyoruz. 

1.Rinoplasti

Rinoplasti burundaki şekil bozukluklarının düzeltildiği bir cerrahi operasyondur. Rinoplasti ile burun uzatılabilir, burun köprüsü güçlendirilebilir, düzeltilebilir, genişletilebilir, burun ucu şekil ve boyut bakımından iyileştirilebilir, burun açısı iyileştirilebilir ve burunun dış görünüşüne dair daha pek çok iyileştirilme yapılabilir. Rinoplasti burunun daha estetik ve simetrik gözükmesini sağlayan bir uygulamadır. 

2.Septoplasti 

Septoplasti ise burunun işlevinde meydana gelen sorunlar için yapılan bir cerrahi operasyondur. Burun tıkanıklığı ve bununla beraber ortaya çıkan nefes alma problemi hastaların burun ameliyatına başvurma nedenlerindendir. Bu rahatsızlığa genelde septum deviasyonu neden olur. Her iki burun deliğini birbirinden ayıran nazal kısmın sağa ya da sola eğilmesi ile ortaya çıkan bu problem kişinin yaşamını etkiler. Septoplasti ameliyatında septum deviasyonu ve büyüyen burun etlerine yönelik işlemler düzenlenir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıda yer alan yazıyı okuyabilirsiniz.

Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Septoplasti ve Rinoplastiyi Birbirinden Ayıran Özellikler

İlk bakışta ikisi de burun ameliyatı gibi gelse de iki burun ameliyatı birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Yazımızın bu kısmında bu özellikler üzerinde duracağız. 

Cerrahi Teknik: Rinoplasti ameliyatında kapalı ve açık teknik kullanılırken septoplasti ameliyatında burun için endonazal teknikler kurgulanır. 

Amaç: Rinoplastide amaç, estetik görünümü iyileştirmek iken septoplasti fonksiyon açısından bir düzelme sağlamayı amaçlar. 

Müdahale Alanları: Rinoplastide dış görünümü etkileyen yapılara müdahale edilirken septoplastide burun içi yapılar ve septum müdahale alanıdır. 

Yara İzi: Rinoplastide uygulanan tekniğe göre farklılık göstermekle birlikte göze çarpmayacak yara izleri olurken septoplastide yara izi yoktur. 

Ameliyat Sonrası: Rinoplastide operasyon belli olabilir haldeyken septoplasti de böyle bir durum söz konusu değildir. 

İyileşme Süreci: Rinoplastide burun yapısına müdahale söz konusu olduğu için iyileşme süreci daha uzundur. 

Bu anlattıklarımız ışığında septoplasti mi rinoplasti mi olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. İkisini birbirinden ayıran nefes ve biçim olsa bile buna karar vermek için profesyonel bir muayene gerekmektedir. Dolayısıyla buna karar verecek olan estetik cerrahtır. Rinoplasti ve septoplasti arasındaki farkları anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için ilgili linke tıklayabilir ya da +90 532 056 3693 hatlı numaradan bize ulaşabilirsiniz. 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews