: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahili>Yüz Estetiği > Orta Yüz Germe
Untitled 6 - Orta Yüz Germe

Orta Yüz Germe

Orta Yüz Germe / Mid-Face Lift

orta-yuzYüzün ortasında bulunan göz kapakları, yanaklar, nasolabial oluk dediğimiz ağız etrafındaki çizgiler ve elmacık kemikleridir. Bu yapılar yaşlanma ile birlikte sarkma, torbalanma, çizgilerin derinleşmesi gibi görüntülere neden olur. Orta yüz germe ameliyatında bu yapılar tekrar kişiyi genç gösterecek şekilde şekillendirilir. Alt göz kapağından yada ağız içinden endoskop kullanılarak yapılabilen bu işlem son zamanlarda kadınların yüz germe ameliyatlarını daha çok rağbet etmesi ile popüler hale gelmiştir. Çünkü klasik yüz germe ameliyatlarına göre daha hızlı bir toparlanma peryodu ve daha kısa bir ameliyat süresi içermektedir. Ancak kişinin yüzünde ileri yaşlılık belirtileri oturduysa, bu işlem çok uygun olmayabilir, o zaman daha çok total yüz germe ameliyatları tercih edilmektedir.

Orta Yüz Germe/Mid-Face Lift İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yaşlanmaya bağlı olarak, orta yüz bölgesi basıklaşmış, yanakları aşağıya doğru sarkmış, gözyaşı oluğu deformitesi dediğimiz alt göz kapağından buruna geçiş bölgesi çukurlaşmış, nasolabial Groove dediğimiz dudak-burun olukları derinleşmiş kişiler bu tür ameliyatlara adaydırlar. Bu tür sorunlar daha çok orta yaşlarda belirginleştiğinden, sorunları yüz germe gerektirmeyecek kadar ve orta yüz bölgesine sınırlı 35-50 yaş arası kişilerde yapılabilir.
Orta yüz germe ameliyatı; alt göz kapağından, ya da ağız içinden yapılan kısa bir kesi yardımı ile girilerek yapılır. Bu bölgedeki sarkan yapılar tekrar yukarı asılır ve yüze oval şekil verilecek şekilde yeniden düzenlenirler. Endoskopik orta yüz germe; işlemi saçlı deriden yapılan kısa bir kesikten kamera yardımı ile girilerek yapılır. Bu ameliyat sırasında endoskopik alın germe de ameliyatı da yapılabilir. Gerekirse ağız içerisinden ilave bir kesi daha yapılır.
Orta yüz bölgesinde orta yüz askıları ve doldurma işlemleri sıklıkla birlikte uygulanır. Yanakta zamanla oluşan yumuşak erimesi, orta yüz bölgesine yapılan yağ enjeksiyonları giderilebilir. Yağ enjeksiyonları ile göz-yaşı oluğu deformitesi düzeltilir, yanaklar ve elmacık kemikleri belirginleştirilir, yüze tekrar ova ve genç görünüm verilir, aynı şekilde burun-dudak olukları da doldurulur. Yağ enjeksiyonları dolgunluk vermenin yanı sıra, içerdiği kök hücrelerin sayesinde enjekte edildikleri bölgede kollajen sentezini arttırırak, cildin parlaklaşmasını ve cilt kalitesini arttırarak gençleşmesini sağlar. İnce kırışıklıkları azaltır, gözaltı morluklarını azaltır. Genç hastalarda, orta yüz askıları yapılmadan, tek başına yağ enjeksiyonları yeterli olabilir. Gelişimsel olan orta yüzü basık olan genç hastalarda da yağ enjeksiyonları iyi bir seçenektir.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Yüz germe, orta yüz germe, endoskopik orta yüz germe gibi ameliyatlar ameliyathane ortamında, genel anestezi ya da ağır sakinleştiriciler (sedasyon) altında gerçekleştirilir. İple asma(Happy-lift) gibi yöntemler ise ofis ortamında lokal anestezi ile yapılabilir.
Klasik orta yüz germe ameliatı ve endoskopik yüz germe ameliyatı yaklaşık olarak 1-1.5 saat sürmektedir. İple yapılan askılama teknikleri ise 15-20 dk kadar sürmektedir.
Orta yüz germe, endoskopik yüz germe ameliyatları sonrası bir miktar şişlik ve gerginlik hissine bağlı olarak ağrı duyulabilir ancak bunlar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. İple asma ile yapılan ameliyatlar sonrası ise ağrı olmaz.
Orta yüz germe ameliyatından 4 saat sonra hasta yemek yiyip, ayağa kalkabilir. Ameliyattan 6 saat sonra ise, hastaneden taburcu edilebilir. Hasta ertesi gün banyosunu yapabilir. Dikişler 5-7 gün sonra alınır. Ameliyattan sonra 1-2 hafta kadar sürebilen morluk ve şişlikler olabilir. Ameliyat sonrası süreçte hastanın 3 ay kadar süre boyunca kendisini güneşten, 50 faktörlü güneş koruyucular kullanarak koruması gerekir. İple asma/Happy Lift işlemleri sıklıkla ofis şartlarında gerçekleştirilir ve hastalar hemen evlerine gidebilirler. Morluk ve şişme beklenmez.
Orta yüz gençleştirme işlemi kalıcıdır. Yaşalanma ile birlikte bir miktar sarkma olabilir ama hiçbir zaman eski yaşlılık belirtileri çıkmaz, kişi olduğu yaştan daha genç gösterir. İple asma tekniklerinin etkisi ise 2-4 yıl kadar sürmekte, daha sonrasında yaşlanma ile birlikte sarkma olabilir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir