Meme Protezlerinin Ömrü Ne Kadardır? | Doç. Dr. Süleyman Taş

Meme büyütme cerrahisinde kullanılana meme protezlerinin ömürleri en çok merak edilen konular arasındadır. Bu yazımızda ‘’ meme protezlerinin ömrü ne kadardır? ‘’ konusu ele alacağız. Faydalı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.
Meme Protezlerinin Ömrü Ne Kadardır?

Meme büyütme, küçük memeye sahip olan olan kadınların arzusudur. İç güdüsel olarak memenin varlığı güç ve öz güven vermektedir. İş ve sosyal hayatlarından, giydikleri kıyafetlere kadar her alanda etkileri büyüktür.

Meme büyütme estetiğinde ilk adım iyi bir cerrah bulmaktır. İyi bir cerrahta bulunması gereken özellikler;

 • İyi bir dinleyici olmalı
 • Beklenti ve isteklerinize önem vermeli
 • Güven vermeli
 • Vücut yapınızı tanımalı ve uygun meme protezi oranları için önerilerde bulunmalı
 • Kendisini geliştirmeli
 • Tecrübeli olmalı
 • Alanında uzman olmalı
 • Yaptığı örnek ameliyatlarla başarılarını göstermeli

Meme büyütme ameliyatı için kullanılacak olan protezlerin şekil ve boyutları, ameliyat olmak isteyen kişinin vücut oranlarına göre belirlenmektedir. Bu oranlarla birlikte nasıl bir meme yapısı istendiği, beklenti durumu son derece önemlidir. Kendinizi hekiminize iyi ifade ettikten sonra, sizin için uygun olan oran orantı hesaplamasını yapacak ve sunacaktır.

Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

Dönem dönem meme protezlerinin ömür süreleri ile ilgili haberler duyulmaktadır. Özellikle meme protez ameliyatı taleplerinin arttığı yaza giriş dönemlerinde karşılaşılmaktadır. Protez ömürleri, meme ameliyatı olma kararını verme aşamasında değerlendirilen kriterlerden birisidir.

Günümüz teknolojisi ile üretilen protezlerin ömürleri insan ömründen uzundur. Dolayısı ile protezlerin belli bir süre sonra değişmesi zorunluluğu yoktur. Ancak bir önceki nesil üretimi yapılan protezlerin ömürleri şimdikiler kadar uzun olmadığından değişmeleri gerekebilir. Değişme durumu olup olmadığını hekiminiz ameliyat sürecinizde size aktarmış olmalıdır.

Protezlerin Değişmesi

Günümüz teknolojisi ile üretilen meme protezlerin değişmesine lüzum yoktur demiştik. Bu, meme protezlerini unutmanız anlamına gelmemektedir. Belli dönemlerde meme MR ile kontrol ettirilmelidir. Protezler ömürlük olsa da bazı durumlarda değişmesi gerekebilir. Bu nedenler 2 şekildedir. Tıbbi olarak meme protezinin değişmesi ve estetik olarak meme protezinin değişmesidir.

 1. Tıbbi Olarak Meme Protezlerinin Değişmesi

Kullanılan meme protezleri insan sağlığına ve vücuduna uygun olarak üretilmesine rağmen bazen reaksiyon gösterebilmektedir. Sonuç itibari ile bu protezlerin içinde bulunan maddeler vücut için yabancıdır. Ve ileri boyut reaksiyonlarda kendisini korumaya almaya başlayarak kapsülleşme durumu meydana gelebilir. Kapsülleşme bazı durumlarda ağrıya da sebep olmaktadır. Oluşan kapsülün açılması ve protezlerin değişmesi çözüm yolu olarak kullanılmaktadır.

 1. Estetik Olarak Meme Protezlerinin Değişmesi

Meme büyütme estetiği sonrası yaşayacağınız belli dönemlerde vücut yapınız deforme olabilir. Genellikle; yaş almanın etkisi ile ciltte sarkmaların oluşması, gebelik dönemi, emzirme dönemi, kilo alma, kilo verme, meme ile ilgili bir hastalık sonucu oluşan deformasyon, kaza yaşanması vb. gibi bir çok nedenden dolayı meme yapısı deforme olabilir. Rahatsız edici boyuta ulaştığı vakit isteğe bağlı olarak meme cerrahisi yapılabilmektedir.

Meme Ameliyatı ile Başka Bir Ameliyat Yapılabilir Mi?

Meme ameliyatı ile birlikte elbette başka bir cerrahi müdahale de yapılabilir. Genellikle aşağıdaki şekillerde kombin yapılabilmektedir;

 • Meme büyütme ve meme dikleştirme ,
 • Meme dikleştirme ve meme küçültme ,
 • Meme estetiği ve karın germe ,
 • Meme estetiği ve burun estetiği ,
 • Meme estetiği ve kulak estetiği ,
 • Meme estetiği ve liposuction ,
 • Meme estetiği ve popo estetiği ,

Kombin ameliyatlar ile ilgili yaklaşımımız her zaman, tek ameliyat olması şeklindedir. Kombin yapılan ameliyatlarda iyileşme sağlayabilmek için hücreler bölünmektedir. Verimli ve hızlı bir iyileşme süreci için tek olarak planlanması önerimizdir. Ancak kombin yapılması istendiği takdirde de yapılabilmesi mümkündür.

 

 

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir.

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya

4,8 535 reviews

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?