: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Memeli>Merak Ettikleriniz > Meme Protez Çeşitleri
Meme Protez Çeşitleri

Meme Protez Çeşitleri

Bu yazımızda meme estetiği ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan meme protezlerinden bahsedeceğiz. Meme protez çeşitleri nelerdir? Hangi meme yapısına hangi protez çeşidi uygulanır? Protez çeşidine nasıl karar verilir?
Meme Protez Çeşitleri

Meme estetiği kapsamında birçok cerrahi ameliyat yapılmaktadır. Bunlardan en çok talep edileni meme büyütme, meme dikleştirme ve meme küçültmedir. Meme estetiği veya meme ameliyatı olmak isteyenlerin mevcut şikayetleri, yapılacak olan işlemin ne olacağını da belirlemektedir.
Kadınlarda meme yoksunluğu ve azlığı ciddi bir deformasyondur. Kendilerine olan özgüvenlerini doğrudan olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle meme estetiği işlemleri arasında en çok talep edilen ve gerçekleştirilen ameliyat meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatı, silikon protez yardımı ile boşalan veya hiç olmayan meme dokusunun yerine yerleştirilerek gerçekleştirilmektedir. Meme yapısının istenilen boyuta ve ölçüye getirilebilmesi için firmalar bir çok oran ve boyutta meme protez üretimini yapmaktadır. 2 çeşit meme protezi vardır.

Damla (Anatomik) Meme Protezi
Damla meme protezi, memenin anatomik yapısına en uygun olarak tasarlanmakta ve üretilen meme protez çeşididir. Su damlası şekline benzediği için damla protez olarak da anılmaktadır. Su damlasına benzemesinin sebebi ve amacı ise ince olan kısmın göğsün üst tarafına, dolu olan kısmın göğsün alt tarafına gelecek şekilde yerleştirilmesi ve doğal meme hattının korunmasıdır.
Meme Protez Çeşitleri

Yuvarlak (Raound) Meme Protezi
Yuvarlak meme protezi, adından da anlaşılacağı gibi yuvarlak şeklindedir. Damla protezin tam tersidir. İnce veya kalın tarafları yoktur. Memeye hacim ve dolgunluk vermek amacındadır. Dekolte talep eden kişilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılamaktadır. En çok kullanılan meme protezi çeşididir.
Meme Protez Çeşitleri

Hangi Meme Yapısına Hangi Protez Çeşidi Uygulanır?
Meme büyütme ameliyatı için meme yapısının küçük olması gerekmektedir. Büyütmek için kullanılacak olan meme protezi, kişinin beklenti düzeyi, istekleri göz önüne alınarak belirlenir. Kişinin beklentisi doğal bir meme yapısı ise damla protez tercih edilmekte; kişinin beklentisi dekolte ise yuvarlak protez tercih edilmektedir. Ameliyat olacak olan kişinin boyu, kilosu, göğsün omuza olan oranı, kap oranı önemli faktörlerdir. Her iki protezin her vücut yapısına uyum sağlayabilmesi için boy boy , ebat ebat çeşitleri vardır.

Protez Çeşidine Nasıl Karar Verilir?
Meme büyütme ameliyatı için kullanılacak olan protezin çeşidi ve boyutları önemlidir. Önceden belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için ameliyat öncesi detaylı muayene önem arz etmektedir. Hekiminiz detaylı muayenenizi gerçekleştirecek, beklenti ve istek durumunuza göre sizin için en uygun olan protez çeşidi ve boyutunu söyleyecektir.

Pirinç Testi
Nasıl bir göğüs istediğinizden emin değilseniz evde pirinç testini deneyebilirsiniz. Pirinç testi için ihtiyacınız olan malzemeler; kullandığınız temiz ve desteksiz bir adet sütyen, bir adet 200 ml klasik su bardağı ve pirinç. Kullandığınız herhangi bir sütyeninizin içine cep oluşturacak şekilde bir parça bez dikin. Sütyeninizi giyin ve aynanın karşısına geçin. Bardağınızın içini pirinç ile doldurun ve birer bardak birer bardak sırayla sütyeninizin cep kısmına doldurmaya başlayın. Aynaya baktığınızda hoşunuza giden görüntü oluşana kadar pirinçleri doldurmaya devam edin. Kaç bardak pirinç kullandığınızı not alın ve doktorunuz ile bu durumu mutlaka paylaşın. Bardakla direkt göğsünüze pirinci doldurmak zor olabilir. Bu esnada temiz bir çoraptan yardım alabilirsiniz. Pirinçleri çorabın içerisine doldurup çorabın ağzını lastik ile bağlayın ve sütyeninizin içerisine yerleştirin. Hoşunuza giden görüntüyü elde edene kadar bardak bardak pirinç doldurmaya devam edin. Bu sayede tam olarak ne istediğinizi daha iyi anlayacak ve kendinizi hekiminize daha rahat ifade edebileceksiniz.

Referans;

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Estetiği

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir