Meme Ameliyatı Sonrası İz

Meme estetik ameliyatları en çok gerçekleştirilen ameliyatlardır. Yapılan ameliyatın amacına, tekniğine göre müdahaleler yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere meme ameliyatı sonrası iz konusu sunuyor olacağız. Keyifli okumalar.

Meme ameliyatları büyütme, küçültme ve dikleştirme operasyonları olarak gerçekleştirilmektedir. Meme büyütme cerrahisi, meme küçültme cerrahisi, meme dikleştirme cerrahisi adına tüm süreçleri daha önceki yazılarımızda ele almıştık. Her birine konusunun üzerindeki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Meme estetik ameliyatlarında özellikle meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları kesiler yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlardır. Peki ameliyat sonrası iz durumu nasıl oluyor? Nasıl iyileşiyor? Tedavi ve bakım süreci neler? Tek tek ele alalım.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İz

Meme büyütme ameliyatı için kullanılan yönteme göre iz durumu değişmektedir.

Protezler, koltuk altın yerleştirilecek ise koltuk altı kesisi yapılmaktadır. Ameliyattan sonra izin minimum olması adına koltuk altından yapılan kesi katlantı kıvrımlarına yapılmaktadır. Ameliyattan sonra çok belli olmamaktadır.

Meme protezleri meme başlarından yerleştirilecek ise, meme başının kahverengi alanı ile cildin beyaz kısmının birleştiği noktadan yuvarlak hat kesisi yapılmaktadır. Protezler yerleştirildikten sonra meme başı aynı yere dikilmektedir. Kesi olan her yerde iz kalacağından burada da iz olacaktır. Ameliyat sonrası iyi bir bakım sonrası izler belli belirsiz olacaktır.

Protezler meme altından yerleştirilecek ise, meme altında sütyen izini olduğu bölgeden 2 – 3 cm’lik kesi yapılmaktadır. Protezler bu kesilerden yerleştirilmektedir. Ameliyat sonunda kesiler büyük özenle kapatılmaktadır. Gerekli özen sonrası izler belli belirsiz olacaktır.
Meme Ameliyatı Sonrası İz
Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz

Meme küçültme ameliyatı, meme protezi ameliyatına kıyasla daha komplike bir cerrahidir. Küçültme ameliyatı kesiler yapılarak gerçekleştirilmektedir. Ve fazla doku çıkarılmaktadır. Ters T tekniğinde meme başının altından aşağı doğru bir dikey ve meme altından bir yatay kesi yapılmaktadır. Vertikal teknikte ise meme başının altından aşağı doğru bir dikey kesi yapılmaktadır. Kesi olan her yerde iz kalacağından dolayı İz kalmama gibi bir durum maalesef söz konusu değildir.
Meme Ameliyatı Sonrası İz
Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz

Meme dikleştirme ameliyatı için meme küçültme ameliyatında olduğu meme baş kesisi, tert T tekniği, vertikal teknik uygulanabilmektedir. Bu ameliyatta da iz olmama ihtimali mevcut değildir. Son dönemlerde meme dikleştirme ameliyatı endoskopik olarak izsiz yapılmaya başlansa da bu durum her meme yapısı için uygun değildir. Endoskopik meme dikleştirme ameliyatında iz olmamaktadır.
Meme Ameliyatı Sonrası İz
İzler Nasıl İyileşir?

Yapılan kesiler sonrasında iyileşmeye başlayacaktır. Ancak bu iyileşmenin muntazam olması hastanın elindedir. Doktorunun verdiği talimatlara harfiyen uymalıdır. Kişinin vücudunda keloid durumu yok ise kesi yerleri güzel iyileşecek ve sedefi bir renk alacaktır. Kesi yerlerinin sedefi bir renk alması 1 yılı bulacaktır. Bu süreç sabır ve bakım gerektirmektedir.

Tedavi ve Bakım Önerileri

  • Meme estetiği ameliyatı sonrası bandaj ve pansumanlar olmaktadır.
  • Kontrole gelene kadar ameliyat olan bölgeye su değmemelidir.
  • Dikiş yerleriniz zorlayacak ve basınç oluşturacak her türlü hareket ve aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Kaliteli istirahat edilmelidir.
  • Doktorunun verdiği yara iyileştirici ve iz yok edici kremler olması gereken disiplinle uygulanmalı ve aksatılmamalıdır.
  • Kesi yerleri direkt güneşe maruz kalmamalı ve güneşten korunmalıdır.
  • Kesi yerleri tamamen iyileşene kadar solaryuma girilmemelidir.

 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews