: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kepçe Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kulak Estetiği Deformasyonları
kepce kulak ameliyati otoplasti 1000x400 - Kulak Estetiği Deformasyonları

Kulak Estetiği Deformasyonları

Kulak estetiği deformasyonları, kulağın şekil ve fonksiyonel olarak bozuklukların düzeltilmesidir. Kulak şekil bozuklukları doğuştan genetik olması veya kaza sonrası oluşan deformasyonlardır.  Cerrahi müdahale gerektiren ameliyattır. Yaş aralıkları, tedavi yöntemleri, anestezi kullanımı, teknikler ve diğer detaylar hakkında sizleri kulak estetiği deformasyonları başlıklı yazımızda bilgilendireceğiz.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı günümüzde çok fazla yapılan estetik ameliyattır. Kulak ameliyat çeşitleri içerisinde en sık uygulanan ameliyat diyebiliriz. Kepçe kulak ameliyatı kişinin kulak ve kafatası arasında bulunan boşluğun gerektiğinden fazla olmasıdır. Bu açıklık her iki kulakta eşit olabilir veya tek kulakta olabilir bu açılma durumu tedavisi ise kepçe kulak ameliyatı olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı kulak gelişim tamamlamış her hastaya yapılabilir 5 – 6 yaşlarında kulak gelişimini tamamlar. Okul döneminden önce ameliyat edilmesi önerilmektedir. Her bir kulak için ortalama 30 ile 45 dakika sürmektedir. 12 yaşından küçüklere genel anestezi uygulanırken, 12 yaşından büyüklere ise lokal anestezi kullanılmaktadır. Kulaklar için ameliyattan sonra bandaj takılır ve o bandajlar 3 gün boyunca tüm gün sonrasında ise 2 hafta boyunca sadece geceleri takılması önerilmektedir. Ameliyatta kullanılan teknik olarak ipli yöntemlerde ameliyat sonrası açılma gözlemlenebildiği için Flep  (Yeni Bir Antiheliksplasti Tekniği: Proksimal Bazlı Dermo-Fasyoperikondrial Flep) tekniği kullanılmaktadır. Doç.Dr. Süleyman TAŞ tarafından bulunan Flep tekniği Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinin düzenlediği yarışmada ödül verilerek başarı kazanmıştır. Bu teknikte açılma durumu meydana gelmez istenilen sonuç daha hızlı elde edilmektedir. Kullanılan emilebilen dikişler sayesinde 2 hafta içinde dikişler eriyerek kendiliğinden yok olmaktadır.

kepce kulak ameliyati otoplasti 300x180 - Kulak Estetiği Deformasyonları

Kepçe Kulak Ameliyatı – Otoplasti

Kulak Kopması Ameliyatı

Kaza sonrası oluşan kulak kopmaları mikrocerrahi yöntemle dikilebilmektedir. Bu işlem için gerçekten de tecrübeli olunması gerekmektedir. Acil ve titiz olunması çok önem arz etmektedir. Kulak önceden kopmuş ise ameliyat olacak kişi bu şekil bozukluğundan şikâyetçi ise kulak rekonstrüksiyonu dediğimiz yeniden kulak yapma ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi estetiği kulak memesinin kepçe kulak da olduğu gibi kafatasından ayrı olmasıdır. Cerrahi bir müdahale ile yeri yaslanılarak açıklık kapatılabilir. Bununla birlikte küpe yırtığı dediğimiz küpe takılan bölgenin geniş olması estetik olarak düzeltilmesi gereken bir işlemdir. Yırtık olan bölgeye dikiş atılarak iyileşme süreci tamamlandıktan sonra yeniden küpe takılacak bölge deldirilebilmektedir. Kulak memesi için bir diğer sorun ise kulak memesinin gereğinden büyük olmasıdır. Bu büyüklük ise cerrahi bir müdahale sonrası düzeltmek mümkün olmaktadır.

Küpe deliği estetiği 269x300 - Kulak Estetiği Deformasyonları

Kulak Anomalileri

Kulak anomalisi doğuştan şekil bozukluklarının geneline kulak anomalileri denir. Anatio, Macrotia, Büzülmüş kulak, Stahl kulağı, Kriptotia, Soru İşareti Kulak, gibi kulak anomalileri cerrahi müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

Anatio: Doğuştan kulak kepçesinin olmamasıdır.

Macrotia: Kulak kepçesinin normalden daha büyük olmasıdır.

Büzülmüş kulak: Anormal olarak küçüki çıkıntılı görünen kulaktır.

Stahl kulağı: Skafa, kulağın üst kısmındaki

Kriptotia: Heliks dediğimiz kulağın dıştaki kıvrımın temporal bölge dediğimiz kulağın hemen üzerinde bulanan kısmında deri içeri gömülü olması durumudur.

Soru İşareti Kulak: Kulak memesinin üzerindeki bölgenin eksikliği nedeniyle kulağın soru işretine benzemedir.

Yukarıda belirtilen şikayetlerden biri veya bir kaçı sizde var ise muayene olmanızda fayda bulunmaktadır. Yapılacak cerrahi müdahale ile kulağınızın normal kulak anatomisine döndürülmesi mümkün olabilmektedir.

kulak ameliyatinda anestezi miktari 300x240 - Kulak Estetiği Deformasyonları

Kulak estetiği deformasyonları konu başlıklı yazımızın sonuna geldik bu konu ve bu konular ile ilgili aklınıza takılan sorular için bize (+905320563693) numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir