: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Kulak Anomalileri

Kulak Anomalileri

Kulak Anomalisi Nedir?

Doğuştan kulak şekil bozukluklarının geneline kulak anomalileri denilmektedir. Kulak şekil bozuklukları genetik bir faktör olmasından dolayı annenin hamileliği sırasında dikkat etmesi gereklidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelere kullanmamaya ayrıca yoğun radyasyon ortamında bulunmamaya dikkat etmesi gereklidir.

Kulak anomalileri herkeste farklı bir şekillerde görülebilir. Kulak kepçesinin olmaması, kulak memesinin normalinden daha büyük olması gibi kulak deformasyonlarını gidermek için kulak şekil bozukluğu ameliyatının yapılması gereklidir. Bunun öncesinde kulak şekil bozukluklarını genel olarak belirtecek olursak;

kulak anomalileri 3 - Kulak Anomalileri
kulak anomalileri 2 - Kulak Anomalileri
kulak anomalileri 1 - Kulak Anomalileri

Kulak Şekil Bozuklukları

Anatio: Doğumsal olarak kulak kepçesinin hiç olmayışıdır. Bu durumda kulak estetiği sırasında kulak rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Macrotia: Büyük kulak kepçesi demektir, aynı zamanda çıkıntılı da olabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kulak kepçesi küçültme ameliyatı yapılır.

Mikrotia: Küçük kulak demek olup, doğumsal olarak kulak kepçesinin bir kısmının gelişmeyişi demektir. Hemifasial mikrozomi gibi bazı sendromlara eşlik edebilmektedir. Durumun ciddiyetine göre kulağın olmayan kısmı rekonstrüksiyon cerrahisi ile düzeltilir.

Constricted ear (Büzülmüş kulak): Anormal olarak küçük ve aynı zamanda çıkıntılı görünen kulak demektir. Heliks dediğimiz kulağın dış kıvrımının uzunluğunun yetersiz olmasından dolayı, kulak ileriye uzanan bir fincan gibi görünmektedir. Tedavide temel olarak, heliks dediğimiz bu kıvrım uzatılır.

Stahl Kulağı: Skafa dediğimiz kulağın üst kısmındaki olukta 3. bir çıkıntının olması durumudur. Bu çıkıntı, kulak kepçesine sivri, ‘Mr.Spock’ görünümü verebilir. Kulak anomalisi ameliyatında bu çıkıntı ya çıkarılır ya da kıkırdağı zayıflatarak katlanması önlenir.

Kriptotia: Heliks dediğimiz kulağın dıştaki kıvrımının temporal bölge dediğimiz kulağın hemen üzerinde bulunan kısmında deri içine gömülü olması durumudur. Kulağı dışarı doğru çektiğimizde bu gömülü olan kısım dışarı çıkabilir. Tedavide kulağın buraya gömülmesi engellenir

Soru İşareti Kulak (Question Mark Ears): Kulak memesinin hemen üzerindeki bölgenin eksikliği nedeniyle kulağın soru işareti şeklinde görünmesine denir. Kulak şekil bozukluğu ameliyatı sırasında kulağın olmayan bu kısmı yeniden oluşturulur.

Bebeklerde Kulak Anomalisi

Kulaklar 5 – 6 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır. Genetik olarak dış kulak anomalisi veya iç kulak anomalisi olan bebeğin en fazla 6 yaşına gelene kadar tedavisi yapılmalıdır. Bebekte oluşan kulak şekil bozukluğunun düzeyine göre ve ihtiyaç halinde cerrahi bir müdahale ile sorun giderilebilir.

Kulak şekil bozuklukları çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı en kısa sürede estetik ameliyatı yapılması gereklidir. Kulak anomalileri hakkında bilgi almak için Taş Estetik merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Kulak Anomalileri ile Alakalı Bilgi Almak için İletişime Geçebilirsiniz.

Etiketler: , ,

“Kulak Anomalileri” için 2 yorum

  • Alişan dedi ki:
    (5/5)

    Merhabalar 18 yaşındayım. 2 kulagım birbirinden farklı. bunun için çözüm var mıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

    • (5/5)

      Merhaba, Sorunuz için teşekkür ederiz. Kulak estetiği ile bir kulak diğer kulağa görünüm olarak benzetilmeye çalışılabilinir. Dilerseniz bize iletişim bölümünden ulaşın, size detaylı muayene için yardımcı olalım. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

Puanınız*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir