: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
kepce kulak ameliyati sonrasi iyilesme sureci - Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı olunduktan sonra ilerleyecek olan süreç ile ilgili merak edilen bir çok soru var. Bu yazımızda sizlere Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme sürecini hazırladık. Keyifli okumalar.

Kepçe kulak ameliyatı, diğer estetik cerrahi ameliyatlara kıyasla en basit ameliyatlardan biridir. İyileşme süreci de bu doğrultudadır. Ameliyat günü ve sonrasındaki diğer zaman dilimleri tek tek ele alalım.
kepçe kulak iyileşme 300x300 - Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Ameliyat Günü

Kepçe kulak ameliyatı olunacak gün, ameliyat saatinizden 2 saat önce hastanede olmanız gerekmektedir. Anestezi şekli yaş durumuna göre değişiklik göstermektedir. 10 yaş altı çocuklarda genel anestez, 10 yaş çocuk ve yetişkinlerde lokal anestezi uygulanmaktadır. 10 yaş üstü çocuk ve yetişkinlerde isteğe bağlı genel anestezi de kullanılabilir. Eğer genel anestezi altında olacak ise, ameliyattan önce 8 saatlik açlık ve susuzluğa ihtiyaç vardır. Oruç şeklinde olunmalı ve su dahi içilmemelidir. Lokal anestezi ile yapılacak ise, 8 saatlik açlık gerekmez. Hatta ameliyata gelmeden önce hafif bir kahvaltı yapılması önerilir.

Hastaneye gelindikten sonra prosedürler başlatılır ve hasta odaya alınmaktadır. Ameliyathane kısmı da hazır olduğunda hasta alınır ve ameliyata başlanır.

Ameliyat önce muayene safhasında hasta ve doktoru yapılacak olan işlem ile ilgili tüm detayları görüşmüş olacaklardır.

Taburculuk

Ameliyatta kullanılan anestezi şekline göre taburculuk süresi belirlenmektedir. Genel anestezi altında yapılmış ise 1 gece hastanede kalınması önerilmektedir. Lokal anetsezi altında yapılmış ise ameliyattan sonra 4 saat gözlem altında kalındıktan sonra taburculuk işlemleri başlatılmaktadır.

Ameliyattan Sonra İlk Gece

Kepçe kulak estetik ameliyatı yukarıda da belirttiğimiz gibi basit bir cerrahidir. Kolaydır fakat sonuçta ameliyattır. Ağrılı bir ameliyat değildir. İlk gece biraz hassasiyet olabilmektedir. Bu da tabii bir durumdur.

Kullanılan anestezi genel anestezi ise ameliyattan sonra ilk gece hastanede geçirilecektir. Lokal anestezi uygulanmış ise ilk gece evde geçirilecektir. Ağrı veya hassasiyet olması halinde doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçlarınız yeterli olacaktır.

Ameliyat esnasında kulaklarınızı örtecek, bandana şeklinde bandaj pansumanınız bulunacaktır. 3 gün sonra bu bandaj çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrası yatış pozisyonu, sağa, sola ve yüz üstü olmamalıdır. Sırt üsü yatılmalı ve başın hafif yüksekte durması sağlanmalıdır. Ödemlerin daha kolay gitmesi için yardımı olacaktır.

Beslenme ise proteinden zengin olmalıdır. Asla yememezlik yapılmamalıdır. Su tüketimi arttırılmalı ve kaliteli istirahat edilmelidir.

Duş alınabilir ancak kulak kısımlara su değmemelidir. Boyundan aşağısı yıkanabilmektedir.

Ameliyatta Sonra 3. Gün

Kepçe kulak ameliyatı sonrası 3. Günde duş alınabilmektedir. Duşta kulak üzerinde yer alan bandaj ve pansuman çıkarılmaktadır.

Bandajlar çıkarıldıktan sonra kulaklarını gördüğünüzde biraz yadırgayabilirsiniz. İşlemin çok taze olmasından ve ödemli olmasından kafaya çok yapışık görünecektir. Ödemler dağılmaya başladıkça olması gereken doğallığa geçecektir.

Sosyal ve iş hayatına dönüş yapılabilmektedir.
iyileşme 300x300 - Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Ameliyattan sonra 7. Gün

Kepçe kulak ameliyatından sonra yapılan işleme göre 7. Gün veya 14. Gün kontrol gerçekleştirilmektedir. Genelde bu ameliyat esnasında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu durumda 14. Gün kontrole davet edilmektedir. Bazı durumlarda kepçe kulak deformasyonu ile birlikte kulak memesi deformasyonuna da müdahale edilmektedir. Kulak memesi müdahalesinde alınması gereken dikişler olabilmektedir. Bu durumda 7. Gün kontrol gerçekleştirilmektedir.

Ameliyattan Sonra 3. Ay

Ameliyattan sonra iyileşme sürecinin en hızlı olduğu dönem ilk 3 aydır. Ödemlerin ve şişliklerin büyük bir kısmı bu dönemde gitmekte ve kulak doğal görünümüne kavuşmaya başlamaktadır.

Gözlük kullanımına başlanabilmektedir. Gözlük dereceli veya güneş gözlüğü olsa da hafif olmasına dikkat edilmelidir.

Ameliyattan Sonra 1. Yıl

Kepçe kulak estetik ameliyatında da, diğer cerrahi ameliyatlar da olduğu gibi tam iyileşme süreci 1 yıldır. Kulaklar nihai sonucunu 1 yıl sonra almaktadır. Bu zaman dilimine kadar sabırlı olunmalıdır.

Darbe alınabilecek hal ve hareketlerden uzak durulmalıdır. Çarpmalar, vurmalar, çekiştirmeler olmamalıdır. Olası her durumda iyileşme süreci yavaşlayabilir ve 1 yıldan daha uzun bir zaman dilimini bulabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir