: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Kulakli>Merak Ettikleriniz > Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?
Kepçe  Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Sizinle bir önceki yazımızda kulak estetiği hakkında detaylı bilgi paylaşmıştık. Kulak estetiği arasında en sık yapılan kepçe kulak ameliyatı olmaktadır. Sizlere bu yazımızda kepçe kulak ameliyatı nedir? Anlatıyor olacağız.

Kepçe kulak Ne Demek?

Kepçe kulak deformasyonu genetik bir faktör olmaktadır. Kulağın kepçe görünmesinin sebebi anatomik olarak farklı olmasındandır. Kepçe olan kulaklar normal kulaklara oranla daha büyük olmaktadırlar. Kulağın kıkırdak yapısı normalden büyük olduğu için kulağın öne doğru itilmesine sebep olur. Kulak kıvrımı hiç görünmez veya çok az gelişmiştir bu nedenle karşıdan bakıldığında kulaklar daha açık görünmektedir. Kulağa arkadan bakıldığında kafa tabanı ile açısı normalden daha açık olduğu görünür. Bu durumlar kişilerin daha büyük bir kafa yapısı varmış izlenimi bırakır. Kız çocukları küçük yaşlardan itibaren saçlarını toplamak istemezler kulaklarını saçlarının arkasına gizlerler. Erkek çocukları saç uzatarak veya şapka takarak görünmesini engellemeye çalışırlar.

Kepçe Kulak Tipleri

Kulağın kafa ile yaptığı açı, kulaktaki kıvrımın yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kepçe kulak bazen tek kulakta olabilmektedir. Bazen ise her iki kulakta olarak asimetrik görünüme sebep olabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı için bir çok yöntem kullanılmaktadır. Günümüzde hala kullanılmakta olan ancak tercih edilmesi giderek azalan, kulaktan kıkırdak çıkartılması veya iple geriye yatırmadır. Bu yöntemler ile kulakların tekrar eski haline gelebildiği veya farklı deformasyonlara sebebiyet verdiği görülmektedir. Kliniğimizde Doç. Dr. Süleyman Taş Hocamızın geliştirmiş olduğu ve bu teknik sayesinde ödül aldığı flep tekniğini kullanmaktayız. Lokal anestezi altında gerçekleşen ameliyat sırasında kulağın arkasından kesi yapılarak planlanan şekilde flep hazırlanarak kulağın arkaya yatması ve doğal bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir. Bu yöntem kalıcı olmaktadır. Ameliyat sonrasında dikkat ve özen gösterildiği takdirde flep zarar görmemektedir.

Flep tekniğinin detaylarına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Flep Tekniğinin Avantajları

  • Flep dokusu kullanılarak kulaklar planlandı şekilde arkaya yatırılmakta ve tekrar açılma durumu olmamaktadır.
  • Kullanılan dikişler sayesinde dikiş alınmamakta ve iyileşme süreci hızlı olmaktadır.
  • Flep tekniğinde kıkırdak yapıya zarar verilmemektedir bu durum kulağın doğallığının bozulmamasına yardımcı olmaktadır.
  • Kulak arka kıvrımından kesi yapıldığı için herhangi bir iz kalmamaktadır.
  • Kulağa doğal görünüm kazandırıldığı ve açısının normal olması nedeniyle rahatlıkla gözlük kullanılabilmektedir.

Kepçe  Kulak Ameliyatı Nedir?
Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı için çocuklarda okul öncesi dönem yani 5-6 yaşında yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatının üst yaş sınırı olmamaktadır. Sağlıklı her birey için gerçekleştirmek mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kepçe kulak ameliyatı kulağın arka kıvrımından kesi yapılarak gerçekleşmektedir. Ameliyat sonrasın kulak kıvrımında kalan kesi izi belli olmamaktadır. Kişiler saçlarını rahatlıkla kısa kestirebilir veya toplayabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Anestezi Seçimi

Kepçe kulak ameliyatları 10 yaşına kadar olan çocuklarda genel anestezi ile yapılmaktadır. 10 yaş üstü kişilerde ameliyat korkusu, panik atak gibi rahatsızlıklar yok ise lokal anestezi ile yapılması tercih edilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sosyal Hayata Dönüş

Kepçe kulak ameliyatında bir bandaj takılmaktadır. Bu bandaj 3 gün çıkarılmadan takılmalıdır. Sonrasında duş alabilirsiniz ve sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Havuz ve denize yara iyileşmesi tamamlanana kadar yani 3-4 hafta girilmemelidir. 6-8 hafta sonrasın spor yapabilirsiniz. Kepçe kulak ameliyatı zorlu bir süreç olmayıp kişiler 3 gün gibi kısa sürede sosyal yaşantısına dönebilmektedir.Kepçe  Kulak Ameliyatı Nedir?
Sizlere bu yazımızda kepçe kulak ameliyatı nedir? Detayları ile bahsettik. Yazılarımızı takip ederek kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir