: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Cinsiyet Değiştirme Ameliyatları > Kadından Erkeğe
kadindan erkege - Kadından Erkeğe

Kadından Erkeğe

Kadından Erkeğe Cinsiyet Değiştirme Ameliyatları (Female to Male)

Histerektomi ve Ooferektomi (Rahim ve Yumurtalıkların Alınması)

histerektomi - Kadından Erkeğe

Bu ameliyatı kadın doğumcular yapmaktadır. Sezeryan kesisinden girerek rahim ve yumurtalıkların alınmamsı işlemidir. İlk bu ameliyat yapılır. Bu ameliyattan 3-6 ay sonra mastektomi ameliyatı için plastik cerraha başvurulur ve bundan sonra yola plastik cerrah ile devam edilir.

Mastektomi (Memelerin Alınması)

mastektomi - Kadından Erkeğe

Mastektomi için birkaç teknik mevcuttur. Memenin büyüklüğüne göre hangi tekniğin kullanılması gerektiğine doktor karar vermelidir.

Semisirküler Teknik: Bu teknikte sadece meme başının etrafından girilerek, meme dokusu çıkarılır. İz belli olmaz, meme başının etrafında kaldığı için. Ancak bu teknik küçük memeler için uygundur. Orta ve büyük memelerde yapılabilecek bir teknik değildir.

Konsantrik Sirküler Teknik: Orta büyüklükteki memeler için tercih edilen bit tekniktir. Bu teknikte meme başından yine girilerek yapılır ancak cilt fazlalığının bir miktarı cilt büzülerek yedirilirken, yedirilemeyen kısım yanlara doğru uzatılarak yok edilmeye çalışılır. İz meme başından yanlara doğru yatay uzanmaktadır.

Free nipple Tekniği: Büyük memelerde tercih edilen bit tekniktir. Bu teknikte meme başı greft dediğimiz hale getirildikten sonra yeni yerine nakil edilir. Ameliyat izi ise pektoral kas dediğimiz göğüs kasının çizgisine uyacak şekilde yatay olarak uzanmaktadır.

Vajinektomi (Vajinanın alınması)

vajinektomi - Kadından Erkeğe

Bu ameliyatta vajina çıkarılır. Penisin oluşturulduğu seansta, oluşturmazdan önce yada sonra yapıabilir. Buna hastanın durumuna göre karar verilir.

Phalloplasty (Penis oluşturulması)

penis olusturulmasi - Kadından Erkeğe

Yeniden penis oluşturulma ameliyatıdır. Bunun içinde birkaç teknik mevcuttur. Hangisinin seçileceği yine hastanın durumuna göre karar verilir. Bu ameliyatlar esnasında yeniden yapılan penisin içerisindeki sinir klitoris dediğimiz bölgeye mikrocerrahi ile dikilerek, kişinin cinsel birleşme esnasında zevk alması da sağlanmaya çalışılır.

 

Radial Ön Kol Free Flebi Tekniği:

<https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2016/01/radial-on-kol-free-flap-teknigi.jpg” alt=”” />

Ön koldaki cilt damarı ve duyu siniri ile birlikte buradan alınarak penis şekli verildikten ve idrar yolu oluşturulduktan sonra mikrocerrahi ile kasık bölgesine nakil edilir. Kolda geniş bir yama izi kalması ve damar kesilerek yeniden dikildiği için tıkanma riski nedeniyle penisin kaybedilme ihtimali dezavantajlarıdır. Avantajları ise bu bölgenin ince bir deri içermesi nedeniyle daha doğala yakın bir görünüm elde edilebilmektedir. Penisin fonksiyon görebilmesi için içine protez yerleştirilmektedir.

Free Fibula Flebi Tekniği:

free fibula teknigi - Kadından Erkeğe

Bacaktaki cilt kemik ile birlikte buradan alınarak penise yine şekil verilip, idrar yolu oluşturulduktan sonra mikrocerrahi ile kasık bölgesine nakil edilir. Bu teknikte penisin fonksiyon görmesi için proteze ihtiyaç yoktur. Penisin içindeki kemik penisin sert durmasını sağlamaktadır. Ancak içindeki kemiğin bükülme ihtimali olmadığından hastalar pantolan içine sığmama problemi problemi yaşamakta ve hep penis sert olduğundan doğal görünüme yakın olunamamaktadır. Yine damar kesilerek yeniden dikildiği için tıkanma riski nedeniyle penisin kaybedilme ihtimali mevcuttur. Avantajları ise izin bacak bölgesinde daha kolay saklanabilmesi ve protez ihtiyacı olamamasıdır.

Latissimus Dorsi Free Flebi Tekniği:

latissimus dorsi teknigi - Kadından Erkeğe

Sırt bölgesindeki kas üzerindeki ciltle beraber alınarak penis şekli verildikten ve idrar yolu oluşturulduktan sonra mikrocerrahi ile kasık bölgesine nakil edilir. Penis fonsiyon görsün diye penil protez kullanılır. Yine damar kesilerek yeniden dikildiği için tıkanma riski nedeniyle penisin kaybedilme ihtimali mevcuttur. Avantajları ise izin sırt bölgesine saklanmasıdır.

Pediküllü Anterior Lateral Thigh Flep Tekniği:

<https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2016/01/pedikullu-anterior-lateral.jpg” alt=”” />

Bu teknikte uyluk bölgesindeki cilt penis şekli verildikten ve idrar yolu oluşturulduktan sonra damarı kesilmeden kasık bölgesine nakil edilir. Kişisel olarak tercih ettiğim bu tekniği Türkiye’ de ilk ve tek uygulayan cerrahımdır. Damar kesilmeden yapıldığı için damarın tıkanma ihtimali ve penisin tutmama ihtimali diğer tekniklere göre son derece azdır. Penis fonksiyonu penil protezler ile sağlanır. Başka bu tekniğin avantajları arasında, ameliyat sahasının uyluk bölgesi olmasından dolayı tüm izlerin boxer içerisinde kalmasıdır. Bu sayede dışarıdan ameliyat olunduğu, yazın denize gidildiğinde bile anlaşılmamaktadır. Dezavantajı ise kilolu kişilere uygulanamamasıdır.

Testis Oluşturulması

testis olusturulmasi - Kadından Erkeğe

Vulva dediğimiz bölgeden hazırlanan flepler orta hatta birbirine dikilerek bir poş oluşturulur ve bunun içerisine testis protezleri yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir