: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahili>Yüz Estetiği > Gıdık Alma
Untitled 11 - Gıdık Alma

Gıdık Alma

Gıdık Alma Çene nin altında boyun bölgesinde bulunan ve özellikle yan profilden bakınca kişiyi rahatsız eden sarkmalar yada yağ depolanmalarına genel olarak gıdı demekteyiz. Peki bu sorundan nasıl kurutulabiliriz. İlk öncelikle şunu vurugulamak isterim ki gıdı dediğimiz bu bölge de anatomik olarak boyuna dahildir. O yüzden burayı değerlendiriken tüm boyuna da değerlendirmek gerekir. Eğer sadece yağ depolanması mevcut ise sadece bu bölgeye yapılan liposuction(yağ aldırma) ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak beraberinde eşlik eden çene altı tükrük bezlerinin büyümesi mevcut ise o zaman çene altından yapılan bir kesiden girilerek bu bezlerin küçültülmesi gerekmektedir. Eğer hyoid kemik dediğimiz çene boyun geçişinde bulunan kemik çok aşağıdaysa bunu tutan kaslara da müdahale etmek gerekir. Platisma dediğimiz boyun kasları orta hatta birbirinden ayrıldıysa o zaman yine çene altından yapılan bir kesi ile bunları onarmak gerekir. Boyun bölgesinde cilt sarkmaları da oluşmuş ise o zaman kulak önünden arkasına dolanan bir kesiden girerek boyun germe ameliyatı da yapmak gerekmektedir.

Boyun Germe Hakkında Daha Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

Gıdık alma ile ilgili sorularınızı İletişim kısmından yönlendirebilirsiniz.

Boyun Germe Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boyun germe ameliyatı genellikle yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Ancak yüz bölgesindeki sarkması fazla olmayan hastaya sadece boynunda şikayetçi ise bu ameliyat tek başına yapılabilir. Çene kenarlarında yığılmaları olan, boyunda yağlanması, boyun cildinde sarkması olan kişiler bu işlemler için uygun adaylardır. Genellikle 40 yaş üzerinde gerçekleştirilir.
Klasik teknikte kulak önünden arkasına dolanan bir kesiden girilerek boyun bölesindeki ciltaltı yerleşim gösteren ve yaşlanma sonucu aşağı konumlanmış olan SMAS ve plastyma dediğimiz kas bulunarak tekrar yukarı alınır. Daha sonrasında sarkan cilt fazlalığı tespit edilerek çıkarılır. Eğer sadece Gıdı dediğimiz çene altındaki yağ depolanması mevcut ise buda boyunun sarkık görünmesine neden olduğu için o zaman herhangibir kesi yapmadan ciltaltındaki bu yağ fazlalığı liposuction ile çekilmesi yeterli olacaktır. Boyun bölgesindeki tükrük bezlerinin şişmesine ve yine boyun ön bölgesindeki kasların ayrışmasına bağlı bir sarkıklık mevcut ise çene altından görünmeyecek bir kesiden girilerek buradaki tükrük bezinin fazlalığı alınarak, kaslar tekrar orta hatta birleştirilir. Boyundaki bantlar cerrahi ile düzeltilebileceği gibi Botulinum Toksin uygulaması ile ameliyatsız da düzeltilebilir. Boyun ameliyatsız iplerle asılarak da gerilebilir ancak bunun için hastanın cilt kalitesinin iyi olması gerekmektedir.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir.
Ameliyat ortalama 1 saat sürmektedir.
Askı ameliyatları ağrısızken, boyun germe ameliyatı ilk gün ödem ve gerginliğe bağlı bir miktar ağrıya neden olabilir ancak bu da ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.
Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyattan sonraki gün duş alabilirler. Dikişler 7.gün alınır. Şişlik ve morlukları 7-10 gün içerisinde geçer.
Etkisi 5-6 yıl devam eder daha sonrasında yaşlanma süreci devam ettiğinden, gerilmiş olan bölgelerde bir miktar gevşeme ve sarkma olur. Ancak bu hiçbir zaman ameliyat öncesi durumuna dönmez. Kullanılan tekniğe ve hastanın özelliklerine göre ameliyatın kalıcılığı değişir. Kalın ve yağlı cildi olanlarda sarkma daha erken olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir