Egzersiz ile Burun Düzeltilebilir Mi?

Sevgili okurlarımız, sizlere bu yazımızda burun estetiğinde merak edilen konular arasında yer alan ‘’ egzersiz ile burun düzeltilebilir mi? ‘’ sorusunu yanıtlayarak yardımcı olmaya çalışacağız. Faydalı olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

İnternette dolaşırken egzersiz ile burun düzeltme, küçültme vs. gibi yazılara mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu durum sizin için ameliyatsız yöntem olarak umut vermiş olabilir. Ancak, egzersiz ile burun düzeltme, küçültme vb. gibi durumun olmadığı kanaatindeyiz. Yenidoğan bebekler hariç. Bebek burunlarına yapılan minik minik egzersizler, gelişmekte olan burun yapısına katkı sağlayabilme ihtimali vardır. Yetişkinlerde burun kaldırma, burun inceltme, burun daraltma, burun düzleştirme, burun şekillendirme, burun küçültme, burun kısaltma gibi şikayetler, evde uygulayacağız egzersizler ile düzeltilemez. Burun egzersizleri dışında en çok gelen sorular içerinde yer alan benzer durum da burun aparatlarıdır. ‘’ Burun aparatları ile burun şekillendirilebilir mi? ‘’ sorusu da popülerliğini dönem dönem korumaktadır. Bu sorunun yanıtı için de yukarıdaki cevabı verebiliriz. İstediğiniz burun şekline bu şekilde kavuşmanız maalesef pek de mümkün değildir.

Burnunuzla şekil bozuklukları ve deformasyonlara sahip olabilirsiniz. Kısaca değinecek olursak;

burun şekil bozuklukları

Kemerli Burun

Burun sırt kısmında kambur veya kemere sebep olan kemik yapısına sahip burun tipidir. Kemerli burun tipi, genetiğimizin en yatkın olduğu burundur. Geçmiş dönemde padişahlarımızın görüntülerine baktığınızda kemerli burun yapısı hemen göze çarpar.

Uzun Burun

Burnun, yüze oranla büyük ve uzun olduğu burun tipidir. Genetik faktörlerin etkili olduğu burun tiplerinden birisidir.

Projeksiyonu Yüksek Burun

Yandan bakıldığında, burnun yüze olan uzaklığının olması gereken orandan fazla olmasıdır. Tam tersi burun tipi ise projeksiyonu düşük burundur.

Eğri Burun

Yüzün orta hattında bulunması gereken burnun, sağa veya sola doğru veya S şeklinde deformasyona sahip olan burun tipidir.

Kısa Burun

Burun kas, kıkırdak dokusunun yeterince gelişememesiyle oluşan burun tipidir. Yüze oranla kısa ve küt yapıya sahiptir.

kısa burun

Semer Burun

Semer burun deformasyonu genellikle travma, darbe veya yapılan burun ameliyatı esnasında kemiklerin fazla alınması sonucu oluşan burun tipidir.
semer burun

Geniş Burun

Burun kenarlarında yer alan kemiklerin fazla açık olması, burnun geniş görünmesine sebep olur. Aynı zamanda burun kanatlarının çok açık olması da geniş burun deformasyonu simgeler. Özellikle gülünce burun kanatları daha çok yayılarak genişlerler.

Dar Burun

Geniş burun deformasyonunun tam tersi burun tipidir. Burun yan duvarlarını oluşturan kemiklerin açısı azdır ve birbirlerine daha yakındır. Genellikle, daha önce başarısız geçirilen burun estetiği sonrası mandalla sıkılmış gibi görünebilir.
dar burun

Bunlar ve benzeri burun deformasyonları var ise bunlara cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Cerrahi müdahale, kesin ve kalıcı olandır. Egzersizle veya aparatla büyük burunlar küçültülemez. Eğri burunlar düzeltilemez. Geniş burunlar daraltılamaz. Egzersiz veya başka bir şey ile düzeltilecek olsa bu kadar teknik, cerrahi müdahale neden var olsun.

Egzersiz ile burun şekillendirme yapılamaz ancak egzersizin faydalı olduğu başka bir alan vardır. Burun ameliyatı yapan her hekimin hemen hemen hepsinin kullandığı ve önerdiği alan, burun ameliyatı sonrası masaj egzersizleridir. Bu masajların burun ameliyatı sonrası faydası çok büyüktür.

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Egzersizleri

Burun ameliyatı sonrasında verilen masajların amacı, kan dolaşımı ile yüz lenfatiklerinin harekete geçirilmesini sağlamaktır. Burun ameliyatı sonrası oluşan ödemlerin daha hızlı atılmasına faydalıdır. Masaj hareketleri her doktor tarafından farklı farklı verilebilmektedir. Sebebi, yapılan ameliyatın içeriğidir. Masajın önerilmediği ameliyatlar da olabilmektedir. Yapılan cerrahi müdahalenin ardından hekim kontrolün kalınmalı ve verilen talimatlar harfiyen yerine getirilmelidir.

 

 

Referans;

https://www.suleymantas.com.tr/burun-estetigi/

https://www.tasklinik.com/category/blog/burun-estetigi/

https://www.youtube.com/watch?v=qfBa0-T8FWU

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews