Covid–19 Hakkında Merak Edilenler ve Korunma Yolları

Ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin şu an da canla başla mücadele ettiği bir ulusal salgın söz konusudur. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalık Covid–19 bu yazımızın konusu olacaktır. 

Blog yazımızda “Covid-19 Nedir?”,  “Korona Nasıl Başlamıştır?”, “Covid- 19 Belirtileri Nelerdir?”, “Koronanın Tedavisi Nedir?”, “Korona Nasıl Bulaşmaktadır?” ve “Covid-19’dan Koruma Yöntemleri Nelerdir?” sorularına cevap vereceğiz.

Covid-19 Nedir?

Korona virüsler (CoV), büyük bir virüs ailesidir. Bu virüs ailesi, grip gibi yaygın görülen hafif enfeksiyon manzaralarından, MERS ve SARS gibi çok daha ciddi enfeksiyon hastalıklarına neden olabilmektedir.

Korona virüslerin, insanlarda bulunan ve insandan insana geçen alt virüs grupları mevcuttur. Bu grup daha çok soğuk algınlığı olarak atlatılmaktadır. Bununla birlikte hayvanlarda da tespit edilen bir çok korona virüs alt grubu mevcuttur. Ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu alt grup virüs çok daha ağır hastalıklara sebep olmaktadır. 2003 yılında yaşanılan bulaşıcı hastalıklardan SARS’ın misk kedilerinden, 2012 yılında yaşanılan MERS’in ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı bilinen bir gerçektir.

Korona Nasıl Başlamıştır?

Hastalık, 2019 Aralık ayında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlandı. Çin, 31 Aralık 2019 tarihinde Dünya Sağlık Örgütüne, Wuhan kentinde başlayan pnömoni durumlarını bildirdi. 7 Ocak 2020de ise daha önce insanlarda görülmemiş yeni bir virüs olarak kabul edildi. Ve Covid-19 olarak isimlendirildi.

7 Ocak 2020 tarihinden itibaren hastalık tüm dünya üzerinde insandan insana bulaşarak ilerlemeye başladı. Vakaların artması ve hastalığın daha da ilerlemesi ile ölümler gerçekleşti. Çin’den sonra, İran, İtalya, Güney Kore ve ABD gibi bir çok büyük ülkelerde hızla yayılmaya başladı. Ülkemizde ilk vaka 11 mart 2020 tarihinde görüldü. Dünya Sağlık Örgütü ilerleyen bulaşıcı hastalık ve ölüm oranlarının artması üzerinde 11 mart 2020de pandemi olarak ilanda bulundu.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 hastalığının bulaştığı kişilerde hastalığın yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Yorgunluk
 • Solunum yetmezliği

Yaygın olmayan ve bazı vakalarda görülen belirtiler arasında;

 • Baş ağrısı
 • Tat alamama
 • Vücut ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • İshal

yer almaktadır. Hastalığın belirtileri 2- 3 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde bu süre 14 güne kadar uzamaktadır.

Koronanın Tedavisi Nedir?

Belirtilerin baş gösterdiği kişiler ilk olarak sağlık kuruluşları tarafından muayene edilmekte ve test yapılmaktadır. Test sonucu negatif çıkan kişiler evlerine gönderilir iken test sonucu pozitif çıkan kişiler sağlık kuruluşlarında onların için özel açılan servislere yatışı yapılmakta ve gözlem altına alınmaktadır. Henüz bilinen bir ilacı yoktur.

Korona Nasıl Bulaşmaktadır?

Bu virüs, esasında damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Hasta kişilerin veya taşıyıcılık özelliği olan kişilerin hapşırması veya öksürmesi ile etrafa damlacıklar saçarlar. Hasta olmayan kişilerin bu damlacıklara temas etmesi halinde ve ağız, burun, göz organlarından vücut içine almasıyla virüsü almış olmaktadır.

Covid-19 Kimlere Bulaşır?

Covid virüsü yaş aralığı olmaksızın herkese bulaşabilir. Risk grupları aşağıdaki gibidir;

 • İleri yaş grupları (özellik 65 yaş üstü)
 • Kronik hastalığa sahip olanlar
 • Sigara kullananlar
 • Alkol kullananlar
 • Sürekli ilaç kullananlar
 • Bağışıklık sistemi düşük olanlar

Covid-19’dan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Covid-19 korunma yollarını aşağıda madde madde belirtecek olursak;

 • Elleri sık sık yıkamak
 • Öksürme veya hapşırma eylemini dirsek içine yapmak
 • Yüze dokunmamak
 • Sosyal mesafe aralığını korumak
 • Evde kalmak

Zor günlerden geçilen bu dönemde hastalığın daha fazla ilerlemesini engellemek için evde kalmak en etkili korunma yöntemidir. Mümkün olan ve imkanı olan herkesin evde kalması gerekmektedir.

Hastalığın, ne zaman bitebileceğine dair net bir tarih belirtilememektedir. Hepimiz sağduyu bir şekilde panik yapmadan üzerimize düşenleri yerine getirdiğimiz vakit, hastalığın bitiş süresi hızlanacak ve tekrar eski hayatlarımıza dönmemiz çok uzun olmayacaktır.

Covid-19 ve Estetik Cerrahi İşlemler 

Salgın bir çok yönde hayatımızı etkilemiş, eskiye göre hayatımızı kısıtlamış olsa da hayatımız devam etmektedir. İçerisinde bulunduğum ve tecrübe edindiğim kadarı ile estetik ameliyatı olacak kişilerin tedirginle yaklaşmaları ameliyattan sonra veya önce bulaşması durumunda ameliyatın nasıl olacağı veya ameliyat olmuş iyileşmiş kişilerin yeniden estetik ameliyat olabilmeleri mümkün olup olmadığı hakkında sizleri detaylı bilgilendirmeden önce her insanın özellikle estetik ameliyat olacak kişilerin ameliyattan önce dikkat etmesi gerekenler vardır. 

Estetik ameliyatları içerisinde en çok burun, meme, kulak, göz kapağı, yüz germe vb. gibi bir çok işlem bulunmaktadır. Ameliyat olacak kişilerin bu virüsten kendilerini koruması ve tedavi olması gereklidir. Covid-19 hastalığına yakalanan kişilerin ameliyat öncesinde yapılan PCR test sonuçları pozitif ise hasta derhal tedavi edilmeli ve izole edilmelidir. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra test sonucu negatif çıkması durumunda yeniden ameliyat olabilir. Ameliyat öncesinde test sonucu negatif çıkan birinin ameliyat olmasında bir sorun olmamaktadır. Ameliyat olduktan sonra hasta dışarısı ile bağını kesmeli ve evden doktorunun onun için gereken dinlenme sürecinde dışarı çıkmaması ve kalabalığa girmemesi gereklidir. Ameliyat olacak kişilerin aldığı tedbirlerin yanı sıra Doktorun ve ameliyat olacağınız hastanenin son derece temiz, hijyenik, eldiven ve maske gibi önemli detayların uygulandığı çalışan hemşire ve doktorların da kendilerini korumaları gerekmektedir. 

Koronavirüs Sürecinde Burun Estetiği

Ameliyat Olacaklar Ne Yapmalı?

Bu zorlu sürecin ne zaman biteceği ile ilgili net bir tarih belirtilememektedir. Diğer bir gerçek ise hayatın devam ettiğidir. Bu zorlu süreçte ameliyat olmak isteyenler ne yapmalıdır esas konumuz burada başlamaktadır. Burun estetiği, meme estetiği, kulak estetiği veya herhangi bir ameliyat olmayı planlıyor iseniz aşağıdaki başlıklara mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Maske Kullanımı

Maske kullanımı, virüsü kapma oranında ciddi etkisi olan faktörlerden birisidir. Hasta olan kişinin bulaşıcı özelliğini azaltmakta ve diğer kişilerin de korunurluğunu arttırmaktadır.

Sosyal Mesafe

Hastalığın yayılmasında çok etkili olan diğer bir başlık ise sosyal mesafenin aşılmasıdır. Covid-19 virüsü gözle görülemediği için nerede olduğu bilinmemektedir. Bulunulan ortamlarda insanlar aranızda en az 1,5 – 2 metre mesafe olması gerekmektedir. Alanda virüs taşıyan biri var ise de bulaşıcılık durumu azalmaktadır. Sosyal mesafe ile amaç teması engellemektir.

El Yıkama

El yıkama, hastalıktan önce de sürekli yapmamız gereken başlıklardan biri idi. Toplumumuz da el yıkamanın önemi çocukluktan aşılamaya başlamaktadır. Pandemi döneminde el yıkamanın önemi kat kat artmıştır. Bulunduğunuz yada herhangi bir sebepten virüsü elinize almış olabilirsiniz. Önemli olan elinizi ağız, burun ve gözlerle temasını azaltmak ve sık sık yıkamaktır. El yıkama en az 20 saniye normal sabun ve su ile köpürtülerek yıkanmalıdır.

Ameliyat Olmadan Önce Ne Yapmalı?

Bu dönemde ameliyat olmak istiyorsanız ilk olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Son yapılan araştırmalara göre C vitamini ve D vitamini kullanımı, düzenli uyku ve spor yapmak bağışıklığı güçlendiren etkenlerdendir.

Maske, eldiven kullanımı, sosyal mesafe kuralı ve el yıkama alışkanlığı ameliyat öncesinde ve sonrasında yapmanız gereken aşamalardır. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece korkulacak bir durum meydana gelmeyecektir. 

 

Bu yazımızda sizlere Covid-19 ve korunma yolları üzerine yazımızı sunduk. Faydalı olmasını umut eder, keyifli okumalar dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews