Burun Eti Büyümesinin Nedenleri

Burun koku almamızı sağlamanın yanı sıra havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve filtre edilmesinde etkin rol oynar.

Solunum yoluyla vücuda alınan hava, burun yoluyla filtre edilmektedir. Burun yoluyla dış dünyadan alınan hava, yine burun yoluyla vücut işleyişi ve dengesine uygun nitelikte nemlendirilerek ve ısıtılarak, ideal havaya dönüştürüldükten sonra akciğerlere gönderilmektedir. Bütün bu işlemler, saniyeler içerisinde sürekli olarak ve ortamın sıcaklığı, kirliliği, nemi değerlendirilerek burun tarafından hızlıca gerçekleştirilir.

Tüm bunların sorunsuz olarak devam etmesi için burun sağlığı çok fazla önem taşımaktadır. Burun eti de pek insanda bulunan ve solunumu doğrudan etkilemektedir. Burun eti büyümesi ile beraber bu sorunların daha da artması, kişinin hayatında da rol oynar. Burun fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi daha rahat nefes alınabilmesi için burun eti sorunun da ortadan kalkması gerekmektedir. Peki burun eti neden büyür? Tedavisi nedir?

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Burun eti (konka), burun bölgesi içerisinde yer alan ve solunan havayı temizleyip, ısı bakımından da dengeleyerek akciğerlere yönlendirilmesini sağlar. Doğru bir şekilde nefes alma açısından önemli olan konkalar ; burun içimizde, burnumuzun iki tarafında alt, üst ve orta kısımda olmak üzere 3 adet olacak şekilde bulunmaktadır. Konkalar yumuşak doku ve kemik olmak üzere; iki kısımdan meydana gelir. Pek çok insanda meydana gelen burun eti rahatsızlığı yaşamaktadır. Konkalarda yaşanan büyüme, yapısal ve gelişimsel anormallikler burun eti rahatsızlıklarına yol açar. Üst konka rahatsızlıklarına çok fazla rastlanmaz iken alt konka ve orta konka rahatsızlıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Burun eti büyümesi İnsanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek türden sıklıkla rastlanan rahatsızlıklardır.

Nazal Polip Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun Eti Görevleri Nelerdir?

Burnumuzda yer alan 3 adet konkanın temel görevi solunan havayı ısıtmak, nemlendirmek ve filtre etmektir. Burun etleri burunda normal olarak sürekli gerçekleştirilen mukoza salgısı yoluyla, teneffüs edilen hava içindeki toz, mikrop, bakteri gibi unsurları temizleyerek akciğerlere göndermektedir.Böylece burun etiyle hava temas eder etmez akciğer hava keseleri otomatik şekilde açılarak, efor sarf etmeden temiz havayı almaktadır. Burun deliklerinden birinin sırayla 2-3 saatte bir açılıp kapanmasıyla, akciğerlerin çalışması düzenlenmektedir.

Burun Eti Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Burun eti büyümesi farklı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bu sebepler;

 • Havanın sürekli olarak nemli ve kirli olmasından dolayı solunum yoluyla alınan havanın vücut sistemine uyumlu olması gerekmektedir. Bu durum burun eti büyümesini meydana getirir.
 • Mantar, polen, küf ya da toz gibi alerji problemi yaşayan kişilerin bu ortamlarda bulunması burun etlerinde şişkinlik yaşamalarına neden olmaktadır.
 • Sigara kullanımı burun eti büyümesi üzerinde etkili olur. Solunan havanın temizlenmesinde rol oynayan konkalar, sigara tüketimi nedeniyle daha da fazla kirlenen havayı temizlemek için daha fazla efor sarf eder. Bu efor sonrasında burun eti büyümesinde problemler oluşur.
 • Kronik ya da sürekli sinüzit burun fonksiyonlarına uzun sürekli olarak rahatsızlık yaşatmaktadır. Burun eti büyümesinde de rol oynayan sinüzit solunum fonksiyonlarını olumsuz etkilemesi sonucu kronikleşme görebilmekte, sinüzit süreleri uzayabilmektedir.
 • Burunda yaşanan iltihaplanma yine burnun solunum fonksiyonlarını etkilemekte. Burun eti fonksiyonlarını yerine getirememesinden dolayı burun eti büyümesi meydana gelir.
 • Bunların yanı sıra burun yapınız da bulunan eğrilik, solunum fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemekte ve bu etkiler burun etinde şişme ilerleyen süreçlerde ise büyüme meydana getirmektedir.

Burun Eti Büyümesi Kimlerde Görülür

Burun eti büyümesi şu kişilerde daha fazla görülmektedir:

 • Burun eti büyümesi en çok sigara kullanan kişi ve alerjisi olan kişilerde bulunmaktadır.
 • Burun yapısında kırık ya da eğrilik bulunan kişilerde. Bunun sebebi; normal bir burun yapısında burun delikleri sırayla ve düzenli olarak açılıp kapanarak akciğeri solunum bakımından beslemektedir. Açık olan burun deliği tarafındaki akciğer daha fazla hava çekip açılarak çalışırken, diğer burun deliği dinlenmeye geçmektedir. Ancak, burun kemiğinde eğrilik ya da kırılma olması durumunda, burun deliklerinden biri sürekli tıkalı olacağından devamlı çalışan etlerde şişme meydana gelmektedir. Bir süre sonra burun etlerindeki şişme büyümeye dönüşmekte ve her iki burun deliğinde de tıkanma ortaya çıkmaktadır.

Septum Deviasyonu (Burun Kemiği Eğriliği)

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

En erken 2 yaşlarında görülen burun eti büyümesi tedavi edilmediği takdirde yetişkinlik zamanında daha çeşitli sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu açıdan burun etinde yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı oluşan burun eti belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burun eti büyümesinin meydana gelmesinin en büyük belirtisi burun tıkanıklığıdır.
 • Yaşanan tıkanıklık sonucunda ağızdan nefes alınmakta ve kuruluk oluşmaktadır. Bu belirtiler çoğunlukla uykudayken kendini göstermektedir.
 • Burunda meydana gelen tıkanma insanların yaşam kalitesini etkiler. Her şeyden önce, sağlıklı ve yeterli solunum gerçekleştirilemez. Bu yüzden, vücut dinlenemez ve yorgun düşer.

Sonuç olarak, burun eti büyümesi belirtileri dikkate alınmalı ve tedavi süresine bir an önce başlanmalıdır.

Burun Eti Tedavisi

Burun etinde yaşanan nefes alamama, tıkanıklık, uyku problemi, yorgunluk gibi problemleri ortadan kaldırmak adına fonksiyonel rinoplasti çeşitlerinden septorinoplasti ameliyatı gerekmektedir. Septorinoplasti burnunuzda bulunan kemik eğriliğinin giderilmesi ve nefes alma sorununu ortadan kaldırma amacıyla gerçekleşen operasyondur.

Septorinoplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun eti büyümesi ile ilgili hazırladığımız blog yazımızın sonuna geldik. Yazı boyunca “Burun eti büyümesi belirtileri nelerdir? “Burun eti büyümesi nedenleri nelerdir?” ve “Burun etinin görevleri?” gibi sorularınızı cevapladık. Burun eti sorunlarınızdan kurtulmak adına burun estetiği hakkında da bilgi almak isterseniz ilgili bağlantı aracılığıyla sayfamızı inceleyebilir ya da burun eti hakkında öğrenmek istediğiniz başka durumlar varsa +09 532 056 3693 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews