Burun Estetiğinde Tampon Korkusuna Son | Doç.Dr.Süleyman Taş

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen insanların en çok korktukları ve endişe duydukları süreç tampon sürecidir. Ancak bu yazımızda tampon korkusunun aslında korktuğunuz gibi bir süreç olmadığını ele alacağız.

Burun Tamponu Nedir?

Burun kan damarları bakımından yoğun ve kanama ihtimali olan bir organ olduğu için burun estetiği sonrası kanamanın durdurulması için burun içine yerleştirilen kanamanın durmasını sağlayan malzemeye burun tamponu denir.

 

Peki Tampon Neden Kullanılır?

Ülkemizde en çok yaşanılan rahatsızlıklardan biri de havayolu problemine bağlı rahat nefes alamamadır. Burun estetiği ameliyatlarında esas amacımız estetik olarak yüzünüze en uygun burnu planlamak ve yapmaktır. Estetik açının dışında amaçlarımızdan diğeri ise burun estetiği ameliyatı olacak olan ancak havayolu problemi yaşayan tüm hastalara da müdahalede bulunarak ameliyat sonrasında fonksiyonel bir burun elde etmektir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası hem yüze uygun hem de rahat nefes alabilen güzel bir burun elde edilmektedir. Burun estetiği ameliyatında hava yolu problemi yaşayan tüm hastalarda tampon kullanılmaktadır. Burun ameliyatlarında kullanılan tamponun görevi, ameliyat sonrası yapışıklıklara yol açabilecek durumlara karşı şekil bozukluklarını önlemek , burun içinde baskı yaparak kanamayı en aza indirmek ve şişlikleri gidermektir. Eskiden yapılan burun estetiği ameliyatlarında da tampon kullanılmaktaydı. Kullanılan bu tamponlar bez tamponlar idi. Bez tamponlar, ameliyat sonrası ve tampon çıkarma sürecinde tabir-i caizse hastalar için eziyet olmaktaydı. Bu eziyet süreci ameliyat olan hastalar ve ameliyat olmak isteyen herkes için tampon korkusunu da beraberinde getirdi. Tampon korkusu sebebi ile burun ameliyatı olmak isteyenler bu süreç için cesaret edememekteydi.
Ancak teknolojinin ilerlemesiyle yeni nesil tamponlar geliştirildi. Son 9-10 yıldır yeni nesil tamponlar sayesinde bez tamponlar kullanılmamaktadır. Yeni nesil tamponlar burun iç yüzeyinin formuna uygundur. Ortası delik olduğu için ameliyattan sonra da nefes almaya devam edilebilmektedir. Tamponların çıkarılmasında da ağrı veya acı olmamaktadır. Geliştirilen yeni nesil tamponlar , tampon korkusunu da ortadan kaldırmaktadır.

 

Tampon konusunda korkularınızı yendiğimize göre artık şunu kabullenmelisiniz; Burun ameliyatı olduğunuzda bu yeni nesil tamponlar burnunuza uygulanır ve sağlığınız açısından bir süre orada durur. Peki, burun estetiğinde tamponlar ne kadar burunda durur? Şimdi sizinle bu konuya değineceğiz.

Silikon Burun Tamponla Nefes Alınır mı?

Estetik burun ameliyatından sonra eski yöntemlerde burun deliklerine sargı bezi yerleştiriliyordu. Bu sargı bezleri 1 hafta burun içinde kaldığı için burun içi dokulara yapışıyordu. Bu tamponlar burun içini sıkıca sardığı için nefes almayı da zorlaştırıyordu. Hastalar ağızdan nefes alıyordu. Silikon tamponlar ise nefes alma konusunda bir probleme neden olmuyor. 

Burun Ameliyatında Tamponlar Ne Zaman Çıkar?

Burun ameliyatı sırasında hava yolu müdahalesinden sonra kullanılan tamponlar atel ile birlikte ameliyat olduktan 1 hafta sonra alınmaktadır. Ağrılı bir süreç değildir. Kulaktan kulağa duyduğunuz tampon korkusu metrelerce kullanılan bez tamponların tercih edildiği döneme aittir. Günümüzde kullanılan yeni nesil silikon tamponlar ile ameliyat sonrası süreç daha konforlu geçmektedir. Tamponların çıkarılması esnasında ise ağrı veya acı olmamaktadır.

Tamponlar alındıktan sonra da özen göstermeniz gereken bir süreç sizi beklemektedir. Bu sürece dair bilgileri de sizinle paylaşacağız.

Atel ve Tamponlar Alındı. Peki Ya Sonra?

Burun estetiği ameliyatı olmayı istediniz. Kararınızı verdiniz ve ameliyatınızı oldunuz. Atel ve tamponlar alındı. Aynanın karşısına geçtiniz ve her şey bitti mi? Hayır elbette bitmedi. Aslında süreç devam ediyor. Bu haftaki yazımızda atel ve tamponlar alındıktan sonraki süreçten bahsedeceğiz.

Burun ameliyatı esnasında kullandığımız atel ve tamponları taburcu olduktan 1 hafta sonra almaktayız. Bu süreci evde kaliteli istirahat ederek geçirmenizi istemekteyiz. İyi beslenmeli , yeşil çay ve maydanoz tüketimini arttırmalısınız. Tüm bu özen ödemlerinizin inmesi açısından fayda sağlayacaktır.

Tüm bu süreci gerekli özen ve dikkatle birlikte geçirdiniz ve atel ve tamponlarınızın alınacağı o büyük gün geldi. Heyecan dorukta. Sadece heyecan değil, korku, endişe… hepsi bir arada. Ne yaşayacağınızı bilmediğiniz için korkuyor ve endişe duyuyor olabilirsiniz. Ama korkulacak ya da endişe duyulacak bir şey bulunmamaktadır.

Burun ameliyatınız esnasında yeni nesil silikon tamponlar kullanmaktayız. Yeni nesil tamponlar silikon ve burun iç yapısına uyumludur. Silikon olma özelliği sayesinde yumuşaktır ve minik bir çekme hareketi ile kendiliğinden kayıp çıkmaktadır. Ağrı veya acı hissetmemektesiniz. Burun üzerinde olan atel ise burun ameliyatınız esnasında yapıştırıcılar sayesinde burun yüzeyine konulmaktadır. Ateliniz alınırken de yine ağrı veya acı hissetmezsiniz. Bir çok hasta atel ve tamponlar alındıktan sonra bu korku ve endişelerinin yersiz olduğunu söylemektedir.

Atel ve tamponlar alındı. Ayna ile ilk karşılaşma zamanı geldi. Burun ameliyatı sürecinizin burada bittiğini düşünmeyin. Aynaya baktığınızda ilk vereceğiniz tepki ‘’Bu ben miyim?’’ , ‘’Şiş mi biraz?’’ ‘’Gözlerimde bir tuhaflık mı var?’’ gibi ifadeler kullanacaksınız. İncelemeye başlayacaksınız. Her fırsat bulduğunuzda ayna karşısına geçeceksiniz. Burun güzel ama yüzüm çok farklı diyebilirsiniz. Endişe etmeyin.

Burun Estetiği Sonrası En Çok Merak Edilen Soruları incelemek için tıklayın.

Evet yüzünüz farklı çünkü cerrahi bir işlem geçirdiniz , ameliyat oldunuz. Şişlikleriniz, ödemleriniz olacaktır. Atelin baskısını burnunuzun üzerinde görebilirsiniz. Atel çıktıktan sonra burnunuzu çok dik bulabilirsiniz. Bu durum 1 haftadır burun üzerinde olan atelin baskısından kaynaklanmaktadır. Atelin baskısı ve şişliklerden dolayı gözleriniz birbirinden uzaklaşmış algısını yaşayabilirsiniz. Korkmayın, sadece şişliklerden kaynaklanmaktadır. Şişlik ve morluk hakkındaki detayları öğrenmek için Burun Estetiği Sonrası Şişlik / Morluk / Ödem adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Zamanın etkisi ile her geçen gün bu durumun ortadan kalktığını göreceksiniz. Yakınlarınız bu duruma sizden daha hızlı alışacaklardır. Sizin alışmanız ise 2-3 hafta zamanınızı alabilir. Bu zaman diliminde Doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmamalısınız. Zamana bırakmalı ve sabretmelisiniz. Yaşadığınız durumun geçici süreç olduğunu bilmelisiniz. Bu sürecin farkında olmanız , atel ve tamponlarınız çıktıktan sonra da rahat bir süreç geçirmenize sebep olacaktır.

Burun Estetiği ameliyatınızın ardından atel ve tamponları alındıktan sonra aynaya baktığınızda gördüğünüz burun nihai sonuç değildir. Atel ve tamponlar alındıktan sonra süreciniz bitmemektedir. İyileşme süreciniz başlamaktadır. Nihai sonuç ise 2 ay ve 1 yıllık iyileşme sürecinizden sonra ortaya çıkmaktadır. Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızı okuyarak sürece dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımızda burun estetiği ameliyatı olmak isteyen ancak tampon korkusu olan hastalarımız için aslında korkulacak bir sürecin olmadığını vurgulamak istedik. Burun estetiği ameliyatı, geliştirilen yeni nesil silikon tamponlar ile eskisi gibi eziyet bir süreç teşkil etmemektedir. Ameliyattan sonra kaliteli istirahat ile bu süreç çok daha konforlu geçmektedir.

Avatar of assoc. Prof. Dr. Suleyman tas
Assoc.Prof.Dr. Suleyman TAS
0 Comment

No Comment.

https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/suleyman-tas-logo.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Doç.Dr.Süleyman Taş, şu an hastalarını muayenehanesinde görmektedir.

Üye Dernekler
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/TPRECD-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ASOPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/vsfrm-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ishrs-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/uems-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/epsrc-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/euraps-logo-1.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/03/ISAPS-logo.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo-2.png
https://img-suleymantas.mncdn.com/wp-content/uploads/2021/06/rinoplasti-logo.png
Sosyal Medya

4,8 535 reviews

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Doç. Dr. Süleyman TAŞ
Merhaba 🙌
Size nasıl yardımcı olabiliriz?