Burun Estetiği Sonrası Şişlik / Morluk / Ödem

Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödemler, burun ameliyatı olmak isteyen birçok kişinin korkulu rüyaları arasında yer alıyor. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak hazırladığımız bu haftaki blog yazısında, burun ameliyatı sonrasında şişlik, morluk ve ödem ile ilgili detaylara değineceğiz. Konu ile ilgili en çok korkulan durumları ve günümüz teknikleri ile bu korkuların ne kadar yerli ya da yersiz olduğunu tartışacağız. Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödem oluşumu ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik, Morluk ve Ödemlerin Hızlı İyileşmesi

Burun estetiği sonrasında meydana gelen morluk, şişlik ve ödem gibi durumlar, burun estetiği olmak isteyenlerin en çok çekindiği konular arasında yer alıyor. Aslında bu konu büyük çoğunlukla hem sizin ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken kurallara uymanızla, hem de estetik doktorunuzun uygulayacağı burun ameliyatı tekniği ile büyük oranda bağlantılıdır. Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde, burun ameliyatı sonrası şişlik, morluk ve ödem gibi durumlardan korkmaya gerek kalmaz.

Konu ile ilgili öncelikle sizin elinizde olan kısım ile başlayabiliriz. Çoğunuzun bildiği üzere, her burun estetiği öncesinde burun estetik doktoru tarafından gerekli muayeneler ve tetkikler yapılır; sonrasında burun ameliyatı ile ilgili yol haritası çizilir. Söz konusu süreci burun ameliyatı öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 ana gruba ayırabiliriz. Süreç belirlendikten sonra burun estetik doktorunuz size ameliyattan önce dikkat etmeniz gerekenleri sıralar. Dikkat etmeniz gerekenler arasında burun estetik ameliyatı öncesinde alkol ve sigara tüketimini bırakmak gibi birçok kural yer almaktadır. Benzer şekilde estetik ameliyatı sürecinin üçüncü aşaması olan burun estetiği sonrasında da doktorunuz size dikkat etmeniz gerekenleri detaylarıyla sıralar. Bu noktada da üzerinizde sorumluluklar olur. Bu sorumluluklar arasında 1 ay süreyle az tuz tüketimi yapmak gibi birçok kural yer almaktadır. Hem burun ameliyatı öncesi hem de sonrasında dikkat etmeniz gerekenlere özenle uymanız halinde, burun estetiği sonrası oluşan şişlik, morluk ve ödem oranı hem daha az olur hem de daha çabuk iyileşir.

 

 

 

Burun ameliyatı sürecini 3 ana gruba ayırmıştık. Burun estetiği sonrası oluşan ödem, şişlik ve morlukların hem daha az olması hem de daha hızlı iyileşmesi adına, burun ameliyatı öncesi ve sonrası sizin üzerinize düşen sorumluluklara değindik. Sürecin bir diğer ayağı olan burun ameliyatının kendisi ise bildiğiniz gibi burun estetik doktorunuz ile ilgilidir. Bu noktada burun estetik doktorunuzun alanında hem başarılı hem de deneyimli olması önem taşımaktadır. Bir diğer önemli konu ise burun estetik doktorunuzun ameliyatta uyguladığı tekniktir. Burun estetik ameliyatlarında uygulanan teknikler temel olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan biri açık teknik burun estetiği, bir diğeri ise kapalı teknik burun estetiğidir. Burun ameliyatı sonrası şişlik, morluk ve ödemlerin hem minimum seviyede olması hem de daha hızlı iyileşmesi için, deneyim gerektiren kapalı teknik burun estetiği uygulanmalıdır. Nitekim kapalı teknik burun estetiği, diğer tekniğe kıyasla bu konuda birçok konuda daha avantajlıdır. Kapalı teknik burun ameliyatında burun ucu cildi kesilmediğinden, dolayısıyla burun ucu cildinin arkasındaki damar, sinir, bağ dokusu da kesilmez. Bu nedenle burun estetiği sonrası şişlikler, morluklar ve ödemler daha hızlı iyileşir. Öte yandan kapalı teknik burun estetiğinde kesi burun ucunda olmadığından burun ucunda herhangi bir iz de kalmaz. Sonuç olarak burun ameliyatı sonrası şişlik, morluk ve ödemlerin normalden az olması ve daha hızlı iyileşmesi, hem size hem de burun estetik doktorunuzun uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişir. Dolayısıyla burun estetiği sonrasında meydana gelen şişlik, morluk ve ödemlerden korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.

Rinoplasti İyileşme Süreci ve Ödem Atma ile İlgili Detaylar

Rinoplasti ameliyatları temel olarak açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki tekniğe sahiptir. Rinoplasti şişlik ve iyileşme süresi, kullanılan tekniklere bağlı olarak belli oranda değişmekle birlikte; dikkat edilmesi gerekenler genel olarak ortaktır. Açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti arasındaki en büyük fark, kapalı rinoplastide kesi olmamasıdır. Bu da kapalı rinoplasti sonrası iyileşme sürecini biraz daha hızlandırmaktadır. Yani kapalı rinoplasti burun ameliyatı, diğer tekniğe oranla genel anlamda daha avantajlıdır.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci farklı dönemlere ayrılır. Bu başlık altında söz konusu süreç ile ilgili detayları sizlere ileteceğiz.

Rinoplasti Sonrası 1. Hafta

Rinoplasti sonrası ilk birkaç gün zorlu geçebilmektedir. Bu dönemde rinoplasti sonrası ağrı, ödem ve tıkanıklık gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Ancak ilk günler için tüm bu süreç son derece normaldir. Nitekim ameliyattan sonra burun bant ile kaplanır ve burun delikleri içerisine splint yerleştirilir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak ağrınızı dindirecektir.

Rinoplasti burun ameliyatından 4 saat kadar sonra yiyecek ve içecek tüketimine başlayabilirsiniz. 2-3 gün sonra ise eğer kullanıyorsanız lenslerinizi takmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde uzun uzun istirahat etmeli, başınızın altında çift yastıkla ve sırt üstü uyumalısınız. Öte yandan ilk haftanın sonuna doğru rinoplasti doktorunuzun splint ve bandı çıkarması ile birlikte daha rahat olmaya başlayacaksınız.

Rinoplasti Sonrası 2. Hafta

İkinci haftaya girilmesi ile birlikte burun ve göz civarında şişlikler, ödemler ve morluklar gözle görülür bir şekilde azalmaya başlar. Bu dönemde yavaş yavaş iş hayatınıza geri dönmeye hazırlanabilirsiniz. Ancak ağır işlerden mutlaka kaçınmalısınız. Nitekim rinoplasti sonrası spor vb. aktiviteler yapmak için ikinci hafta henüz erkendir. Öte yandan rinoplasti sonrası gülmek, aşırı kahkaha atmak gibi burnunuzu zorlayacak eylemlerden de uzak durmalısınız. Ek olarak ilk iki haftada dar tshirt ve kazak gibi kıyafetler yerine iliklenebilen kıyafetler kullanmalısınız.

Rinoplasti Sonrası 3. ve 4. Hafta

İlk ayın sonuna kadar özellikle güneş ışınlarından, tuz tüketiminden, sigaradan, kafeinli-gazlı- içeceklerinden ve bitki çaylarından uzak durmalısınız. Tüm bunlar rinoplasti sonrası ödem atma ve iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileyecektir. İlk ayın sonuna doğru yüz çevresindeki morluklar ve şişlikler bir seviye daha azalmış olur. Artık kendinizi iyiden iyiye rahat hissetmeye başlarsınız. Bununla birlikte burun ucunuzda hafif bir hissizlik devam edebilir.

Rinoplasti Sonrası 2. ve 3. Aylar

  1. ve 3. ayların içinde artık şişlikler ve ödemler iyice geçmeye başlar. Çok temas gerektiren sporlardan kaçınmakla birlikte rinoplasti doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda yavaş yavaş spor yapmaya başlayabileceksiniz. Söz konusu dönem içerisinde burnunuzun ilk haftaya göre çok daha oturmuş bir görünüme sahip olduğunu göreceksiniz. Diğer yandan morlukların daha hızlı geçmesi için güneş ışınlarından sakınmaya devam etmelisiniz. İyileşme sürecini hızlandırmak adına rinoplasti sonrası burun masajı ilk 2 ay boyunca uygulanabilir. Ancak doğru yöntemler kullanılmalıdır.

Rinoplasti sonrası gözlük kullanımına doktor tavsiyesi kapsamında 3. ayın sonuna doğru başlayabilirsiniz. İlk haftalarda olduğu gibi rinoplasti sonrası darbe gibi durumlardan da kaçınmaya devam etmelisiniz.

Rinoplasti Sonrası 6. ve 12. Ay

6 ayın sonunda burnunuz epey iyileşmiş olacak. Bu dönemin sonunda doktor tavsiyesiyle biraz daha zorlayıcı sporlara başlayabileceksiniz. Öte yandan 6 ayın sonunda tüm şişlikler ve morluklar çok büyük oranda geçmiş olur. Bununla birlikte ‘Rinoplasti sonrası burun ne zaman oturur?’ diye soranlar için biraz sabırlı olmalarını tavsiye ederiz. İlk 6 ayın sonunda burun büyük oranda oturmaya başlar; ancak tam anlamıyla oturması 1 yılı bulmaktadır. 1 yılın sonunda ise artık hiçbir şişlik ve morluk kalmaz.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik ve Morluklara Ne İyi Gelir?

Estetik burun ameliyatından çıktıktan sonra buz uygulaması yapmanın faydasını göreceksiniz. Ayrıca operasyon sonrası doktorunuzun size verdiği kremi ve ilaçları kullanarak iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 

 

TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödem ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca ameliyat sonrası oluşan söz konusu olumsuzlukları nasıl minimize edebileceğinizden ve aslında şişlik, morluk ve ödemlerden korkmamanız gerektiğinden bahsettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde bizlerle +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews