: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Merak Ettikleriniz > Burun Estetiği ile İlgili En Çok Merak Edilen 10 Soru
Burun Estetiği ile İlgili En Çok Merak Edilen 10 Soru

Burun Estetiği ile İlgili En Çok Merak Edilen 10 Soru

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulanlar

Güzel Burun Nasıl Olmalıdır?

Yüzdeki oranların nasıl olması gerektiği konusu insanların hep kafasını yormuştur. Antik çağlardan bu yana ideal yüz oranları ile ilgili birçok formül ortaya konulmuştur. Özellikle Rönesans ressamları bu formülleri geliştirmiş ve eserlerinde kullanmışlardır. Ancak insanın yüzüne yakışan burunun ideal ölçülerde olması pek de gerekmemektedir. Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır. Kişinin yüzü ile uyumsuz bir burun, çok güzel yapılmış bile olsa, yüze sonradan yapıştırılmış gibi durur. Tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi, rinoplastide de amaç, ameliyatlı görünüme yol açmamak, doğal bir sonuç elde etmek olmalıdır.

Burnu Ameliyatsız Masaj Yaparak Küçültmek Mümkün Müdür?

Cerrahi bir işlem gerçekleşmeden burnu küçültmek mümkün değildir.

Rinoplasti Kime Yapılır?

Burnunun görünümünden şikayetçi olan, gerçekçi istekleri olan ve sağlık durumu izin veren her hastaya rinoplasti işlemi yapılabilir. Ayrıca burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerde de, hava yolu açılırken burun şekli değiştirilebilir.

Rinoplasti Kaç Yaşında Yapılır?

18 yaşını doldurmuş her hastaya rinoplasti yapılabilir. Çok ciddi görüntü ya da solunum problemleri söz konusu olduğunda kızlarda 16 yaşında bile ameliyat yapılabilir. Erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığından 18 yaş beklenir. Her estetik ameliyatta olduğu gibi hastaların belli bir duygusal olgunluğa kavuşmuş olmaları gerekir. Bu nedenle özel durumlar dışında 18 yaşından önce estetik ameliyat yapılmaz. Burun ameliyatlarının en çok yapıldığı yaşlar 18-25 arasıdır. İleri yaşlarda, özellikle 40 yaş sonrasında burun ameliyatları, cildin kalınlaşması ve elastikiyetini yitirmesi nedeni ile teknik açıdan daha zordur. 40 yaş üzerinde burun ameliyatı talep eden hastaların psikolojik açıdan iyi değerlendirilmeleri gerekir.

Hangi Hastalar Rinoplasti için Uygun Değildir?

Çok kalın ve yağlı cildi olan, kıkırdakları zayıf hastalar alınacak sonuçların çok iyi olamayacağı konusunda önceden uyarılmalıdır. İleri yaşlarda cilt kalınlaşıp elastikiyetini yitirdiğinden beklenen sonuçlar çok iyi olmayacaktır. Özellikle ileri yaşlardaki hastalar, yakın zamanda geçirilmiş bir duygusal travma varlığı konusunda iyi sorgulanmalıdır. Sevilen bir kişinin kaybı, boşanma gibi duygusal travmalar sonrası erken dönemde yapılacak estetik ameliyatlar, hastanın duygusal durumunu daha da kötüleştirebilir. Bu tür durumlarda önce bir psikiyatrik değerlendirmenin yapılması daha doğru olacaktır. Gerçekçi beklentileri olmayan, burnundaki şekil bozukluğunu abartan, bu şekil bozukluğu nedeni ile günlük yaşantısını sürdüremez hale gelen kişiler vücut dismorfik bozukluğu adı verilen bir psikiyatrik hastalık açısından değerlendirilmelidir. Bunlar dışında genel sağlık sorunları olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalarda, bu sorunlar düzeltilmeden rinoplasti işlemi yapılmaz.

Erkek Burun Estetiği ile Kadın Burun Estetiği Arasında Fark Var Mıdır?

Estetik cerrahlar kadınlarda, yüz şekline uyumlu olmak kaydı ile daha ince, düz ya da hafif kavisli inen, biraz kalkık burunlar elde etmeye çalışırlar. Ancak erkeklerde durum farklıdır. Bir burun ameliyatından sonra erkek hastada olabilecek en kötü sonuç feminizasyon, yani kadınsılaşmadır. Bu nedenle erkek burunlarının fazla küçültülmemesi gerekir. Burunların düz inmesi, hatta hafif kemerli olması, kalkık olmaması, burun ucunun çok inceltilmemesi gerekir.

Hastalar Ameliyat Öncesi Nasıl Değerlendirilir?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi en önemli nokta, hekimin hastanın ne istediğini, hastanın da hekimin neler yapabileceğini anlamış olmasıdır. Bunun için hastaların beğendikleri burunların resimlerini getirmeleri faydalıdır. Ameliyat öncesi görüşmede hastanın fotoğrafları çekilir ve bilgisayar simülasyonları ile ameliyat sonrası görünümün nasıl olabileceği hasta ile tartışılır. Hastanın solunum sorunu olup olmadığı değerlendirilir, gerekirse nazal endoskop ile burun içerisi muayene edilir. Sinüs sorunu olduğu düşünülüyorsa ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi ile sinüsler değerlendirilir.

Ameliyat Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, rinoplasti ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Kullanılmaması gerekeneler: Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir), Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları, Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Tüm zayıflama ürünleri

Rinoplasti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Rinoplasti işlemi sıklıkla burun altından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Burun derisi kaldırılır, kemik ve kıkırdaklar ortaya konulur. Kemer alınır, kıkırdaklar şekillendirilir, gereken yerlere kıkırdak yamaları konulur. Burun ucu şekillendirilir ve inceltilir. Burun kemikleri kırılarak burun çatısı kapatılır, taban daraltılır. Gerekiyorsa burun kanatları da daraltılır. Ameliyat sırasında hastanın hava yolunu tıkayan kemik ya da kıkırdak eğrilikleri varsa onlar da alınır. Rahat nefes alabilmesi için burnun orta çatısı desteklenir, iç burun kapağı onarılır. Burun etleri büyükse radyofrekans yardımı ile ya da cerrahi olarak küçültülür. Kesikler dikilir, burunun üzerine kağıt flasterler ve plastik bir alçı konulur.

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği kapalı yöntemle veya açık yöntemle yapılabilmektedir. Açık teknik ile burun ucu kesilirken , kapalı teknik ile burun ucu kesilmemektedir. Tüm operasyon burun içinden yapılmaktadır. Burun ucu kesilmediğinden herhangi bir dikiş veya iz olmamaktadır. Kapalı teknik ile, burun ucundaki sinir , bağ , damar dokusunu da koruduğumuz için burnun beslenmesi ve esneme kabiliyeti bozulmamaktadır. Kapalı ve atravmatik teknik ile buruna en az hasarı vererek en doğal sonuçları almayı hedefliyoruz.

Rinoplasti Sırasında Başka Yerden Kıkırdak Alınması Gerekli Midir?

Ameliyatın her aşamasında kıkırdağa ihtiyaç duyulur. Hasta daha önce ameliyat olmadıysa, çok özel durumlar dışında, ihtiyaç duyulan kıkırdakların tümü burnun içerisinden elde edilir. Ancak daha önceden ameliyat edilmiş hastalarda kulaktan ya da kaburgalardan kıkırdak alınması, kulak arkasından ya da saçlı deriden adale zarlarının alınması gerekebilir.

Rinoplasti Ameliyatları Ne Kadar Sürmektedir?

Rinoplasti ameliyatı son derece dikkatli ve sabırlı yapılması gereken bir ameliyattır. Ameliyat 2-3 saat sürer.

Lokal Anestezi ile Burun Estetiği Mi? Yoksa Genel Anestezi Burun Ameliyatı Mı?

Burun estetiği ameliyatlarımızı genel anestezi altında yapmayı tercih etmekteyiz.

Rinoplasti Ameliyatları Ağrılı Mıdır?

Rinoplasti ameliyatları ağrılı değildir. Hastaları daha çok nefes alamama, şişlik ve morluklar rahatsız eder.

Burun Estetiği ve Devisyon Ameliyatını Birlikte Mi Yapılıyor?

Burun estetiği ameliyatı sonrası altın oranlar ile yüzünüze yakışan bir burun olması önemlidir. Ancak fonksiyonel açıdan eksik ise güzel burnunuz eksik kalacaktır. Bu yüzden burun ameliyatınızdan önce detaylı muayeneniz esnasında görsel güzellikten önce burun iç kısmını Endoskopi Cihazımız için değerlendirerek hava yolu probleminizin olup olmadığını saptıyoruz. Burun ameliyatınız esnasında öncelikle hava yolu problemlerinizi ardından estetik kaygılarınızı gideriyoruz. Her iki operasyonu da başka bir doktora gereksinim duymadan gerçekleştiriyoruz.

Rinoplasti Ameliyatı Kimler Tarafından Yapılabilir?

Rinoplasti ameliyatları Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Burun bir bütündür ve burun estetiğinin Plastik Cerrah, hava yolu cerrahisinin KBB uzmanı tarafından yapılması gerektiği düşüncesi doğru değildir. Önemli olan sizi ameliyat edecek olan uzmanın rinoplasti konusunda tecrübeli olması, işini ciddiye alması ve iyi bir estetik görüşe sahip olmasıdır.

Burun İkinci Kez Ameliyat Edilebilir Mi?

Gerektiğinde defalarca ameliyat edilebilir. Ama her ameliyatta başarı olasılığı biraz daha düşer ve komplikasyon gelişme riski yükselir. Bu nedenle ilk ameliyatın gerekli özen gösterilerek tecrübeli ellerde yapılması çok önemlidir.

Ameliyat Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün şişme, morarma ve burundan kan sızıntısı olabilir. Bunu azaltmak için erken dönemde mutlaka buz uygulaması yapıyoruz. Tampon olmamasına rağmen hastalar ilk günler rahat nefes alamazlar. Burun içerisine sıkılan tuzlu su ve dekonjestan spreyler ile burun içi şişliği azaltılır ve birkaç gün sonra hava yolu açılır. Hastalar 2 gün sonra televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, dışarı çıkabilir. Altıncı gün alçı ve dikişler alınır. Alçı alındıktan sonra hasta işine dönebilir. Morluklar kaldıysa kapatıcı makyajlar yardımı ile bunlar gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra şişlikler büyük oranda iner ve hastanın ameliyatlı görünümü geçer. Üç ayın sonunda şişlikler %80 oranında geçer, ancak burun gerçek görünümünü ancak 1 yılın sonunda alır. Hastaların ameliyat sonrası 3 hafta yüzlerine darbe alabilecekleri sporları yapmamaları, 3 ay boyunca güneşten korunmaları gerekir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Erken dönemde en sık karşılaşılan sorun kanamalardır ve bu nedenle bazen hastanın tekrar ameliyata alınması gerekebilir. Rinoplasti ameliyatları sonrasında geç dönemde hafif burun ucu asimetrilerinden burnun tamamen çökmesine kadar değişen çok çeşitli komplikasyonlar yaşanabilir. Bunlar dışında burnun aşırı oyulması, çok kaldırılması, çok kısaltılması, burun ucunun mandalla sıkılmış gibi çok sivrileştirilmesi, nefes alamama gibi sorunlarla da sık karşılaşılır. Bunları en aza indirmek için doğru hekim seçmeniz ve seçtiğiniz hekime isteklerinizi iyi ifade etmeniz çok önemlidir.

Burun Ameliyatı Sonrası Sesim Değişir Mi?

Cerrahi işlem sırasında ses tellerinize herhangi bir müdahale yapılmadığı için sesinizin değişmesi mümkün değildir.

Burun Ameliyatı Sonrası Dudaklarımda Değişiklik Olacak Mı?

Dudağa yapılan herhangi bir müdahale olmadığı takdirde herhangi bir değişiklik yaşanmayacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Koku Duyularımda Kayıp Yaşanacak Mı?

Ameliyatı sonrası ilk günlerde şişlikler dolayısıyla koku almada azalma yaşanabilir ancak burun en kısa sürede normal fonksiyonlarına geri dönecektir.

Burun Ameliyatı Yapan Hastanelerden Hangisini Tercih Ediyorsunuz?

Ameliyatlarımızı anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapmaktayız. Amerikan Hastanesi ve Acıbadem Fulya Hastanesi ile anlaşmamız mevcuttur.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınır?

Ameliyat sonrası hastanede 1 gece gözlem altında kalmanızı istiyoruz. Ertesi gün taburcu olmaktasınız.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucum Düşer mi?

İlk etapta burunda ameliyat sonrasında koyulan atel ve silikon tamponların baskısı mevcuttur, atel alındıktan sonra ki süreçte baskıya bağlı olarak burnun olduğundan kalkık görünmesi normaldir. Ancak şişliklerin ve ödemin azalmasıyla birlikte burun istenilen forma kavuşacaktır. Tecrübeli bir doktor ile gerçekleştiği takdirde, burun ucu düşüklüğü söz konusu olmayacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucundaki Hislerim Kaybolur Mu?

Ameliyat sonrasındaki ilk etapta burun ucundaki hislerin azalması normal olmakla birlikte, iyileşme süreci içerisinde tekrar eski fonksiyonlarına geri dönecektir.

Rinoplasti Sonrasında Burun Tamponu Kullanılır Mı?

Çok özel durumlar dışında burun tamponu kullanılmaz. Eğer septuma yönelik ciddi bir işlem yapılmışsa burun içerisine ince silikonlar konulabilir. Silikon tamponların ortası delik olduğu için hastanın nefes alıp vermesine engel olmaz, yapışmadığı içinde çekerken ağrı olmaz, Yani eski bez tamponlarda yaşanan ve halk arasında duyduğunuz korkutucu hikayeler artık yaşanmamaktadır.

Ateller Ne Zaman Alınmaktadır?

Atel sürecimiz 1 haftadır. Ameliyat sonrasında 7. gününüzde atel ve tamponlarınızı almaktayız.

Ameliyat Sonrası Beklediğim Sonuca Hemen Ulaşabilecek miyim?

Kesin sonucu hemen görmek mümkün değildir. Cilt kalitesi ve yapılan işleme göre iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Atel ve tamponlarınız alınmasından sonra dikkat etmeniz gereken hassas süreç, 2 aydır. Bu süreçte kesinlikle darbe almak yasaktır. 2. Ay kontrolünüze geldiğinizde burnunuz iyileşme sürecini tamamlamış gibi olacaktır. Ancak tamamen iyileşme, 1 yılı bulmaktadır.

Burun Ameliyatından Ne kadar Süre Sonra Sosyal Hayatıma Dönebilirim?

Burun estetiği ameliyatınız sonrasında atel ve tamponlarınızın alındığı gün sosyal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Atel ve tamponlarınız alınana kadar iyi bir iyileşme süreci için kaliteli istirahat etmenizi önermekteyiz.

Burun Ameliyatı Sonrası Spor Yapabilir Miyim?

Çok ağır olmamak kaydı ile 8 hafta sonrasında spora hafif tempo ile başlanabilir

Burun Ameliyatı Olan Sigara İçebilir Mi?

Sigara kullanımı burun ameliyatınıza engel bir durum değildir. Ancak ameliyat sonrası yara iyileşme sürecinizin olumlu geçmesine engeldir. Bu nedenle sigara kullanan hastalarımız , ameliyatlarından en az 6 ay önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan sonra da hiç içmemelidirler.

Rinoplasti Ameliyatlarının Sonucu Kalıcı Mıdır?

Rinoplasti ameliyatlarının sonucu kalıcıdır. Yaşla tüm burunlarda oluşan değişiklikler, rinoplasti sonrasında da gerçekleşir. Burun kıkırdakları biraz büyür, burun ucu düşer, deri kalınlaşır. Ama burun hiçbir zaman eski haline dönmez.

Burun Ameliyatı için Yurt Dışına veya İl Dışına Geliyor Musunuz?

Kliniğimiz İstanbul’dadır. Detaylı muayene ve incelemelerimizi Kliniğimizde gerçekleştirip, ameliyatlarımızı anlaşmalı olduğumuz hastaneler de yapmaktayız. Bırakın başka bir ili, anlaşmalı olduğumuz hastaneler dışında başka bir hastaneye bile gitmemekteyiz. Çünkü, bu iş çok özen gerektiren bir iştir. Bu yüzden full konsantrasyon sergileyebileceğimiz, herhangi bir süpriz ile karşılaşmayacağımız bir ekip kurduğumuz anlaşmalı hastanelerde ameliyatlarımızı gerçekleştirmekteyiz.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir