Burun Estetiği Bağışıklık Sistemini Etkiler mi?

Corona virüs ile birlikte hepimiz bağışıklık sistemi konusunda daha fazla bilgi edinmek istemeye başladık. Ayrıca bağışıklık sistemini eskisinden daha fazla önemsiyoruz. Bağışıklığımızı güçlendirmek için beslenmeye ve ilaçlara eskisinden fazla dikkat ediyoruz. Korona döneminde burun estetiği olmayı planlıyorsanız. Bu haftaki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Burun estetiği ile burun şekli iyileştirilir ve ciddi nefes problemleri giderilir. Bu yüzden burun estetiği her zaman şekil odaklı bir estetik operasyon olmayabilir. Sağlık açısından ya da değil bu dönemde estetik olmak operasyonunuzu ertelememek istiyorsanız vücudunuzu bu ameliyata hazırlamanız mümkün. Vücudunuz operasyon sonrası kesileri iyileştirmek ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için bir savaşa başlar. Burun estetiği sürecinde hızlı iyileşme sağlandığı sürece burun estetiği bağışıklık sisteminizi etkilemez. Bu yüzden operasyon öncesi vücudunuzu operasyona hazırlayarak olumlu bir fayda görebilirsiniz. Bağışıklık konusunda bu dönemde ne kadar dikkatli olursanız süreç de o kadar kolay geçecektir. Bunu yapmak oldukça kolay. Peki, nasıl?

Burun Estetiği Öncesi Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirecek 4 Öneri

Burun estetiği öncesi zaten normal şartlar altında da dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bu hususları “Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler” isimli yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bu hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Biz yazımızın bu kısmında sizlere ekstra fayda sunacak önerilere yer vereceğiz.

1.Uyku Düzeni Oluşturun

Düzenli uyumak bağışıklık sistemini güçlendiren ve sizi enfeksiyonlardan koruyan bir hamledir. Düzenli uyku uyumak dokuları iyileştiren ve iltihapları önleyen bir hayat rutinidir. Yeterli uyku uyumazsanız bağışıklığınız zayıflar ve iyileşme döneminiz sancılı geçebilir. Uyku düzeninize yardımcı olacak ipuçları şu şekilde sıralanabilir;

  • Her gün aynı saatte uyuyun.
  • Geceleri bilgisayar ve telefon gibi cihazlardan uzak durun.
  • Gün içinde ve özellikle geç saatlerde kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.
  • Banyo yapmak, meditasyon yapmak ve kitap okumak gibi rahatlatıcı aktivitelerle kendinizi uykuya hazırlayın. 

2.Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz hem mental hem de bedensel sağlığınıza iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyerek iyileşme sürecine katkıda bulunur. Bağışıklığınızın kuvvetlenmesini sağlar. Ameliyat öncesi egzersize başlamalısınız. Ameliyat sonrası spora ara vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. 

3.Sağlıklı Beslenin

Ameliyat öncesi yedikleriniz ameliyat sonrası vücudunuzun hızla kendini onarmasını sağlar. Trans ve doymuş yağ açısından zengin yiyecekler beyaz kan hücrelerinin çalışmasına engel olur. İşlenmiş et ve unlu mamüllerden uzak durmalısınız. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmalısınız. Beslenmenizde yeşil sebzelere ve mevsimine uygun sebzelere yer vermelisiniz. Bitter çikolata gibi sağlıklı yiyeceklerle tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

4. Stresten Uzak Durun 

Stres bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu yüzden özellikle ameliyat öncesi stresinizi kontrol altında tutmalısınız. 

Blog yazımızın sonuna geldik. Koronavirüs sürecinde burun estetiğine dair diğer detayları öğrenmek için ilgili linke tıklayabilir ya da burun estetiği hakkında öğrenmek istedikleriniz için +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden iletişime geçebileceğinizi belirtmek ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews