Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Burun estetiği olmak isteyenler konu ile ilgili derinlemesine araştırma sürecine girerler ve merak ettikleri sorulara yanıt bulmaya çalışırlar. Burun ameliyatı olmak isteyenlerin yanıtını merak ettikleri sorulardan bir tanesi de ‘Burun estetiği sonrası iz kalır mı?’ sorusudur. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda, son derece önemli bir konu olan burun ameliyatı sonrası kesi izi konusunu ele alacağız. Nitekim rinoplasti sonrası dikiş izi kalması durumu bir estetik ameliyat için olumsuz bir durum olacaktır. Vakit kaybetmeden burun ameliyatı sonrası dikiş izi ile ilgili bilgi almak isteyenler için konunun detaylarına giriş yapalım. Sizler için faydalı bir blog olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Burun Ameliyatında Kesi Nereden Yapılır?

Burun estetiği sonrası iz kalıp kalmaması hem kullanılan cerrahi yönteme göre hem de estetik doktorunun becerilerine göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada burun estetiğinde kullanılan ameliyat yöntemlerine değinmekte fayda bulunmaktadır. Kesinin yeri de bu tekniklere göre değişiklik gösterir. Burun estetik ameliyatı kendi içerisinde açık ve kapalı burun estetiği olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır. Estetik doktorunuzun el becerisinin yanı sıra kullanılan teknik, burun ameliyatı sonrası iz kalması durumunu etkilemektedir. Şimdi bu iki teknik ile ilgili bilgileri vermeye başlayalım:

Açık Teknik ile Burun Estetiğinde Kesi Nereden Yapılır?


Açık teknik ile burun estetiğinde burun ucundan kesi yapılarak cilt kaldırılır ve operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat bittikten sonra kesilen burun ucu tekrar dikilir. Bu teknikte kesi burun ucundan gerçekleştiği için ‘Açık burun ameliyatı sonrası iz kalır mı?’ sorusu sıklıkla sorulur. Açık teknikle yapılan burun estetiği, burun dışına yapılan kesi işleminden dolayı kapalı tekniğe kıyasla dezavantajlıdır. Burun ameliyatı sonrası iz kremi kullanımı, kesi olan bölgeyi güneşten koruma gibi önlemler izin geçmesine yardımcı olsa da %100 garanti olmamaktadır. Burun estetiği yara izi konusunu mevsim de etkilemektedir. Eğer açık teknik ile burun ameliyatı yapıyorsanız, genelde güneşin yoğun olmadığı aylar daha iyi olur. Konu ile ilgili detaylara aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kapalı Teknik Burun Estetiğinde Kesi Nereden Yapılır?


Kapalı teknik burun estetiği ise burun ucundan kesi olmaksızın gerçekleştirilir. Ameliyata dair tüm işlemler burun içinden yapılır. Burun ucundan herhangi bir kesi olmadığından dolayı iyileşme süreci, açık teknik burun estetiği ameliyatına kıyasla çok daha hızlıdır. Burun ucundaki damar, sinir, bağ dokusu korunmuş olur. Burun, ameliyat sonrasında burun ucunda korunan dokulardan beslenmeye devam eder ve post-op sonrası süreç konforlu geçer. Burun ucundan veya dışardan bir kesi olmadığı için burun dışına dikiş olmamaktadır. Burnun deliklerinin kenarından yapılan kesi, saklı kaldığı için dışarıdan belli olmaz. Zaman içinde iyileşerek ortadan kaybolur. Sonuç olarak kapalı teknik ile yapılan burun estetiğinden sonra dikiş izleri olmamaktadır. Bu noktada estetik doktorunuzun uzmanlığı ve tecrübesi ile en doğal, yüze en uyumlu ve izsiz bir burun estetiği süreci yaşayabilirsiniz. İzsiz burun ameliyatını mümkün kılan kapalı teknik burun ameliyatı ile ilgili daha fazla detaya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Öte yandan kapalı burun estetiği ameliyatlarında ise burun ucunda herhangi bir kesi olmadığından dolayı iz olmamaktadır. Kapalı burun estetiği ameliyatından sonra güneşin bir zararı olmamaktadır. Bu teknik ile burun ameliyatlarında mevsim ayrımı yapılmaz. Yaz mevsiminde veya kış mevsiminde de burun ameliyatı yapılabilir. Kapalı teknikte, mevsimden bağımsız olarak burun estetik izi meydana gelmemektedir.

 

 

Burun Estetiğinde Dikiş İzi Kalır mı?

Açık ameliyatta yanlış uygulama sonucunda iz kalabilir. Cerrahi kesi ameliyat sırasında atılması gereken yerden atılmazsa kıkırdağa çok yakın bir yerden ya da benzeri bir yerden açılırsa burunun doğal formu bozulacaktır. Bunun yanı sıra kesinin düzgün kapatılmaması da burunun doğal şeklini bozar. Böyle durumlarda burun estetiğinde dikiş izi belli olur. Bu yüzden doktor seçiminiz çok önemlidir. Burun estetiğinde doktor seçimine dair detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

İzsiz Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Yazımızın ikinci bölümünde diğer adı kapalı teknik olan izsiz burun estetiği hakkında detaylar vermeye başlayabiliriz. Yazımızın bu bölümünde ‘İzsiz burun estetiği nedir?’, ve ‘İzsiz burun estetiği nasıl yapılır?’ gibi konu ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. İzsiz burun ameliyatı, kapalı teknik burun estetiği olarak da adlandırılan, ameliyat sırasında burun dışında hiçbir kesi gerektirmeyen ve en çok kullanılan burun estetik tekniğidir.

İzsiz Burun Ameliyatı Süreci Nasıl İlerler?

Yazımızın bir önceki kısmında izsiz burun estetiği ile ilgili genel bir bilgi verip ne olduğuna dair sizlere bir tanım sunmuştuk. Bu bölümde ise ‘İzsiz burun estetik ameliyatı nasıl olur?’ sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Özellikle endoskop adı verilen kameralı sistemlerin burun estetik cerrahi alanına girmesi ile birlikte yaygınlaşmaya başlayan izsiz burun estetiği, daha başarılı sonuçlar veren bir operasyondur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, izsiz burun ameliyatı ile burun cildinde herhangi bir kesi olmamaktadır. Yalnızca burunun iç kısmında kesi yapılmaktadır. Böylelikle hastanın burun ucunda gözle görülebilir ya da görülemez burun estetiği izleri kalmamaktadır. Öte yandan burunun kendini toparlama ve iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlar.

İzsiz burun estetiği ameliyatına genel anestezi altında başlanır. Burun içine yapılacak kesilerle üst ve alt alar kıkırdaklar orta kısma çekilir. Burun kemeri varsa, herhangi bir çekice ihtiyaç duyulmadan özel olarak geliştirilmiş bir cihaz ile alınır. Ardından burun sırtı törpülenir. Tüm bunların ardından septumun her iki tarafında da burun içinden kesiler açılır ve nazal kemiğin her iki tarafından da yatay kesiler oluşturulur. Sonrasında ise septumdan alınan kıkırdak parçaları, üst septumun her iki tarafına gelecek şekilde yerleştirilir. Alt alar kıkırdaklar dikişler ile yeni formuna sokulur. Bu işlem ile burun ucu düşüklüğü ve burun deliklerindeki asimetri gibi problemler ortadan kaldırılmış olunur. Burun içerisinde yapılan kesiler için eriyen doğal dikişler kullanılır. Bu sayede ameliyattan sonraki günlerde dikiş alma işlemine gerek kalmaz.

Kapalı Rinoplasti ile Burunda Sağlanabilecek Değişiklikler

Kapalı rinoplasti, yapılacak burun estetiği türüne herhangi bir sınırlama getirmemektedir. Yani dilediğiniz burun tipine, izsiz burun ameliyatı ile daha sağlıklı bir şekilde ulaşmanız mümkün olur. İzsiz burun estetiği ile burunda yapılabilecek belli başlı değişiklikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Hastanın burun kemeri alınabilir
  • Burun ucundaki düşüklük kaldırılabilir
  • Burun sırtında eğrilik olması halinde düzeltilebilir
  • Burun deliklerindeki asimetriler ortadan kaldırılabilir
  • Burun etleri ve deviasyon şikayetleri giderilebilir

Rinoplasti sonrası iz ile ilgili yazımızda, konu ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıt vermeye gayret ettik. Sonuç olarak kapalı izsiz burun estetiği ile burun estetiği kesi izi riskinin ortadan kalktığını belirttik. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da randevu almak istemeniz halinde TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi’ne +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz. 

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews