Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Merhaba Sevgili okurlar, bu yazımızda bizlere gelen sorulardan en çok sorulanlardan biri olan ‘’Burun ameliyatı sonrası spor hayatına ne zaman başlanabilir?’’ konusunu ele alacağız. Keyifli okumalar.

Aktif spor yapanlar veya hayatı direkt spor ile ilgili olanlar, mesleği spor üzerine olanlar da burun ameliyatı olabilirler. Bu alanda olan ve burun ameliyatı olmak isteyen herkesin kafasında olan ‘’ Burun estetiği sonrası spora ne zaman başlanabilir? ‘’ sorusudur. Spor hayatına geçiş zamanı, yapılan spor alanına göre değişkenlik gösterir. Aşağıda başlıklar halinde sunalım.

Burun Estetiği Sonrası Yürüyüş Yapabilir miyim?

Başlığı görünce, ‘’Spor yürüyüş değildir. Zaten hep yaptığımız aktivite!’’ diyebilirsiniz. Normal yürüyüşlerinize ameliyatınızdan birkaç gün sonra yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Hatta akşam yürüyüşleri ödemlerinizi azaltacağından dolayı faydalı bile olacaktır. Tempolu yürüyüşler, uzun ve yorucu yürüyüşlere başlamak için burun ameliyatından 4 hafta sonra başlanabilir.

burun estetiği ameliyatı sonrası yürüyüş

Koşu Yapmaya Ne Zaman Başlayabilirim?

Burun ameliyatından 4 -6 hafta sonra koşu yapmaya başlanabilir. Ancak öncelikle hafif tempoda başlanması gerekmektedir. Kafa içi basıncın arttığı hissediliyor ise bir süre daha beklemekte fayda vardır. Basınç oluşmuyor ise devam edilebilir.

Ne Zaman Yüzmeye Başlayabilirim?

Yüzme, tüm kaslarınızı birlikte çalıştıran ve çok faydalı olan spor dalıdır. Burun ameliyatınızın ardından 4 hafta geçtikten sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Denize veya havuza girişlerde sakin olmalı, atlama tarzı hareketlerden kaçınılmalıdır. Aksi hali burunda travmaya sebep olabilir.

burun estetiği ameliyatı sonrası yüzme

Burun Estetiği Sonrası Fitness, Pilates ve Yoga Ne Zaman Yapılabilir?

Fitness, pilates ve yoga gibi spor dalları ile ilgileniyorsanız, burun estetiği ameliyatınızdan 6 – 8 hafta sonra başlayabilirsiniz. Fitness spor dalında kullanılan ağırlıkları burun üzerinde düşürmemeye, pilates ve yoga gibi spor dallarında ise düşmelere, çarpmalara, vurmalara dikkat edilmelidir.

burun estetiği ameliyatı sonrası pilates

Futbol, Basketbol ve Voleybol Oynayabilir miyim?

Futbol, basketbol veya voleybol spor dalları ile ilgileniyorsanız, burun ameliyatınızı olduktan 6 – 8 hafta sonra başlayabilirsiniz. Basınç hissediliyor ise yine biraz daha beklemek faydalı olacaktır. Bu spor dallarında dikkat edilmesi en önemli nokta, topun çarpma ihtimali, takım arkadaşlarınızın kol, dirsek, bacak, kafa çarpma ihtimali, burun üzerine düşme ihtimali gibi darbeye açık birçok ihtimal vardır. Bu durumlar akıldan çıkarılmamalı be her zaman çok dikkatli olunmalıdır. Aksi durumda burun zarar görebilir ve şekli bozulabilir.

Burun Estetiği Sonrası Dövüş Sporları ile İlgilenebilir miyim?

Dövüş sporları burun estetiği sonrası dönemde en tehlikeli sporlardan biridir. Çünkü dövüş sporları burna darbe almaya son derece açık sporlardır. Taekwondo, karate, boks, kick boks, karma dövüş sanatları, aikido, judo gibi dövüş sporları güç ve ciddi efor gerektiren spor dalları dövüş sporları olarak sınıflandırılır. Burun estetiği ameliyatınızdan sonra en az 6 – 8 hafta sabırlı olmalı ve beklemelisiniz. Spor hayatına başladığınızda buruna darbe almamaya ekstra özen göstermelisiniz. Aksi durumda yapılan ameliyatın hiçbir anlamı kalmayacak ve burunda ciddi tahribat oluşabilir.

Halter Kaldırabilir miyim?

Halter ve benzeri ağırlık kaldırma odaklı spor dalları ile ilgileniyorsanız yine ameliyatınızın ardından 6 – 8 hafta beklemelisiniz. Sonrasında hafif tempoda başlayabilir ve basınç hissetmiyorsanız devam edebilirsiniz. Bu spor dalında veya benzeri bir spor dalında burun ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken ise ağırlıkları burun üzerine düşürmemektir. Bu durum ciddi bir travmaya neden olabilir.

Yukarıda saydığımız spor dallarının dışında atletizim, atıcılık, paten, binicilik, beyzbol, bilardo, badminton, bisiklet, bowling, bungee jumping, dağcılık, dalgıçlık, eskrim, golf, güreş, hentbol, jimnastik, kayak, kaykay, kriket, kürek, lakros, maraton, masa tenisi, motor sporları, okçuluk, paraşüt, rafting, snowboarding, tenis, yelken ve daha birçok spor dalı mevcut. Hepsinde dikkat edilmesi gereken, burun ameliyatınızdan ortalama 6 – 8 hafta sabırlı olmak beklemektir.

Uğraşılan spor dallarında çarpma, vurma, düşme gibi darbelerin olasılığı yüksektir. Spor dalları ile ilgilenen kişilerin burun ameliyatlarından sonra, diğer kişilere göre ekstra özen ve dikkat göstermeleri gerekmektedir. Sonuç olarak gerekli dikkat ve özen sağlandığında burun estetiği ameliyatı olmanızda herhangi bir sakınca veya korkulacak bir durum yoktur.

Burun Estetiğinden Sonra Spor Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda saydığımız spor dallarının dışında atletizim, atıcılık, paten, binicilik, beyzbol, bilardo, badminton, bisiklet, bowling, bungee jumping, dağcılık, dalgıçlık, eskirim, golf, güreş, hentbol, jimnastik, kayak, kay kay, kriket, kürek, lakros, maraton, masa tenisi, motor sporları, okçuluk, paraşüt, rafting, snowboarding, tenis, yelken ve daha birçok spor dalı mevcut. Hepsinde dikkat edilmesi gereken, burun ameliyatınızdan ortalama 6 – 8 hafta sabırlı olmak beklemektir.
Uğraşılan spor dallarında çarpma, vurma, düşme gibi darbelerin olasılığı yüksektir. Spor dalları ile ilgilenen kişilerin burun ameliyatlarından sonra, diğer kişilere göre ekstra özen ve dikkat göstermeleri gerekmektedir. Sonuç olarak gerekli dikkat ve özen sağlandığında burun estetiği ameliyatı olmanızda herhangi bir sakınca veya korkulacak bir durum yoktur.
Burun estetiği sonrası her ay yapılan sporun temposu artırılabilir. Burun estetiği sonrası kapalı alanlardan ziyade açık alanlar spor yapmak için tercih edilmelidir. Burun ameliyatı sonrası nefes almak zaten yaşanan tıkanıklıktan dolayı zor olacağı için açık havada spor yapmayı tercih etmek doğrudur.
Taş Estetik Cerrahi Merkezi olarak burun estetiği sonrası spor yapmaya dair detayları sizinle paylaştık. Burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar için ise blog yazımızı okuyabilirsiniz. Burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için +90 532 056 3693 hatlı numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlerle burun estetiği sonrası sürecin nasıl ilerlediğini ve bu süreçte…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-sislik-morluk-odem-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Şişlik / Morluk / Ödem

Burun estetiği sonrası şişlik, morluk ve ödemler, burun ameliyatı olmak isteyen…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilen-55-soru-1.jpg
Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilen 55 Soru

Burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları sizler için derledik…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-nasil-beslenilmeli.jpg
Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Burun ameliyatı olmak isteyenlerin, hem ameliyat öncesine hem de ameliyat…

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2021/04/burun-estetigi-sonrasi-ay-ay-degisim-1.jpg
Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

Burun Estetiği, kuşkusuz en büyük değişimi yaşayabileceğiniz cerrahi…

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews