: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27
Ana Sayfa > Estetik Cerrahi > Boyun Germe
Untitled 7 - Boyun Germe

Boyun Germe

boyun-germeBoyun bölgesi de kişinin genç görünmesinde önemli bir yere sahiptir. Yaşlanma ile birlikte boyun bölgesinde kırışıklıklar, sarkmalar, yağlanmalar yada bantlar oluşabilir. Sorun tespit edilerek uygun cerrahi yöntem ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Eğer sadece halk arasında Gıdı denilen, çene altında yağ depolanması mevcut ise, bu liposuction ile alınarak giderilebilmektedir. Eğer eşlik eden submandibular bez dediğimiz tükrük bezlerinde de şişme mevcut ise, çene altından dışarıdan belli olmayacak şekilde yapılan ufak bir kesi ile bu bölgedeki şişliğe neden olan dokular çıkarılabilinir. Boyun bölgesinde adece platisma dediğimiz boyun kasının neden olduğu bantlaşmalar varsa, bu sorun ameliyatsız Botulinum Toksin enjeksiyonları ile giderilebilir. Buna eşlik eden cilt sarkması da mevcut ise o zaman kulak önünden arkasına dönen yine dışarıdan belli olmayan kesiler ile girilerek boyun bölgesindeki fazla deriler çıkarılarak daha gergin ve kırışıksız hale getirilir. Son zamanlarda ameliyatsız boyun bölgesinden geçirilen ciltaltı iplerle de (iple asma yöntemi) germe işlemi uygun hastalar için yapılabilinir.

Boyun Germe/Neck Lift Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Boyun germe ameliyatı genellikle yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Ancak yüz bölgesindeki sarkması fazla olmayan hastaya sadece boynunda şikayetçi ise bu ameliyat tek başına yapılabilir. Çene kenarlarında yığılmaları olan, boyunda yağlanması, boyun cildinde sarkması olan kişiler bu işlemler için uygun adaylardır. Genellikle 40 yaş üzerinde gerçekleştirilir.
Klasik teknikte kulak önünden arkasına dolanan bir kesiden girilerek boyun bölesindeki ciltaltı yerleşim gösteren ve yaşlanma sonucu aşağı konumlanmış olan SMAS ve plastyma dediğimiz kas bulunarak tekrar yukarı alınır. Daha sonrasında sarkan cilt fazlalığı tespit edilerek çıkarılır. Eğer sadece Gıdı dediğimiz çene altındaki yağ depolanması mevcut ise buda boyunun sarkık görünmesine neden olduğu için o zaman herhangibir kesi yapmadan ciltaltındaki bu yağ fazlalığı liposuction ile çekilmesi yeterli olacaktır. Boyun bölgesindeki tükrük bezlerinin şişmesine ve yine boyun ön bölgesindeki kasların ayrışmasına bağlı bir sarkıklık mevcut ise çene altından görünmeyecek bir kesiden girilerek buradaki tükrük bezinin fazlalığı alınarak, kaslar tekrar orta hatta birleştirilir. Boyundaki bantlar cerrahi ile düzeltilebileceği gibi Botulinum Toksin uygulaması ile ameliyatsız da düzeltilebilir. Boyun ameliyatsız iplerle asılarak da gerilebilir ancak bunun için hastanın cilt kalitesinin iyi olması gerekmektedir.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme gibi sorunlardan dolayı kesmek gerekir. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Diabet hastası ise şekerinin, hipertansiyon hastası ise tansiyonunun ameliyat öncesi süreçte kontrol altında olması gerekir Kullanılmaması gereken ilaç ve besinler: Tüm zayıflama ürünleri Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler Apranaks, Voltaren, Vermidon, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin, Xefo-rapid kullanılabilir), Aspirin, Coraspin, Plavix, Clexane gib i kan sulandırıcılar Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Lokal yada genel anestezi altında yapılabilir.
Ameliyat ortalama 1 saat sürmektedir.
Askı ameliyatları ağrısızken, boyun germe ameliyatı ilk gün ödem ve gerginliğe bağlı bir miktar ağrıya neden olabilir ancak bu da ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.
Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyattan sonraki gün duş alabilirler. Dikişler 7.gün alınır. Şişlik ve morlukları 7-10 gün içerisinde geçer.
Etkisi 5-6 yıl devam eder daha sonrasında yaşlanma süreci devam ettiğinden, gerilmiş olan bölgelerde bir miktar gevşeme ve sarkma olur. Ancak bu hiçbir zaman ameliyat öncesi durumuna dönmez. Kullanılan tekniğe ve hastanın özelliklerine göre ameliyatın kalıcılığı değişir. Kalın ve yağlı cildi olanlarda sarkma daha erken olur

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir