Basit Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun estetiği olmak isteyenlerin uygulatabileceği yöntemlerden bir tanesi de basit burun estetiğidir. Minimal burun estetiği olarak da adlandırılan basit burun ameliyatı, geniş kapsamlı burun ameliyatlarına kıyasla daha yüzeysel estetik operasyonları gerektiren bir ameliyat türüdür. TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda basit rinoplasti konusunu ele alacağız. Basit burun estetik ameliyatları ile ilgili bilgi almak isteyenler için ‘Basit burun estetiği nedir?’, ‘Basit burun estetiği nasıl yapılır?’ ve ‘Basit burun estetiği kalıcı mı?’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Basit Burun Estetiği Nedir?

Lokal anestezi ile yapılan basit burun estetiği; geniş kapsamlı estetik operasyonun gerekmediği, normal burun ameliyatlarına göre daha kısa süren, tampon, alçı yada bandajın kullanılmadığı ve buna bağlı olarak iyileşme sürecinin daha kısa sürdüğü burun ameliyatı çeşididir. Basit burun ameliyatı ile burunda yalnızca yüzeysel değişiklikler yapılmaktadır. Basit burun estetiği yaptıranlarda düşük burun ucunun kaldırılması, ufak çaplı kemerlerin törpülenmesi gibi işlemler uygulanmaktadır. Basit burun ameliyatları ile hastalar, burunlarında rahatsız oldukları ufak çaplı estetik sorunları giderebilmektedirler.

Basit Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Basit burun estetiği öncesinde muayene yapılarak hasta genel kontrolden geçirilir. Hastanın ön ve profilden burun görünümü ve hastanın istekleri göz önünde bulundurularak bir yol haritası çizilir. Lokal anestezi ile yapılan basit rinoplasti, ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir. Duruma göre farklı anestezi teknikleri de uygulanabilir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda burun ucu kaldırma, yüzeysel burun kemerlerinin hafifçe törpülenmesi, yüzeysel burun asimetrisinin düzeltilmesi gibi işlemler yapılır. Geniş kapsamlı burun ameliyatlarında kullanılan tamponlar ve alçılar minimal burun ameliyatlarında kullanılmamaktadır.

Burun Ameliyatı Kolay mı?

Burun estetiği teknik anlamda zor bir operasyondur. Kişinin cilti kıkırdak yapısı ve kemik yapısı burun estetiğini etkiler. Cilt, kıkırdak ve kemik yapısı narin olan hastalara karşı daha dikkatli davranmak önemlidir. Burun derisi inceyse teknik hatalar çok kolay fark edilebilir hale gelir. Burun derisi kalınsa yine aynı şekilde zordur. Estetik hatların belli olması daha zordur. 

Basit Burun Ameliyatının Avantajları

Basit burun estetiğinin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına dair detaylara değinmemizin ardından, basit burun ameliyatlarının sunduğu avantajlara da maddeler halinde değinebiliriz:

 • Yüzeysel müdaheleler olduğundan dolayı iyileşme süreci klasik burun ameliyatlarına kıyasla çok daha kısadır.
 • Burun yapısından yalnızca yüzeysel olarak rahatsız olanların klasik burun ameliyatı olmasını gerektirmez.
 • Tampon, alçı ya da bandaj gibi malzemeler kullanılmaz.
 • Yalnızca mikro ve noktasal uygulamalar yapılır.
 • İyileşme süreci çok kısa olduğundan, kişi sosyal hayatına hemen geri dönebilir.
 • Basit bir estetik operasyon olduğundan dolayı risksiz bir uygulamadır.
 • Klasik burun ameliyatlarından çekinenler için iyi bir alternatiftir.
 • Ameliyat süresi çok kısadır. Derin kesiler olmadığından dolayı klasik burun ameliyatında olduğu gibi yüzde morarmalar ve şişlikler meydana gelmez; ağrılar olmaz.
 • İntranazal pansuman gerektirmez.
 • Burun kemik dokusu korunur.
 • Minimal burun estetiğinin sonuçları kalıcıdır.

Basit Rinoplasti İçin Kimler Uygundur?

 • Geniş kapsamlı burun estetiğinden korkanlar
 • Klasik burun estetiği sonrası meydana gelen şişlik, morluk gibi geçici durumlardan korkanlar ve sosyal hayatına hemen dönmek isteyenler
 • Burun yapısında radikal bir değişikliği ihtiyaç duymayanlar
 • Klasik burun ameliyatı ile yeni hali çok güzel olsa da, çok değişmekten korkanlar

Basit Burun Estetiği Fiyatları

Basit burun estetik ameliyatları ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, basit burun ameliyatı fiyatlarıdır. Ancak tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi basit burun ameliyatlarının fiyatı ile ilgili de muayene öncesi net bir bilgi verilememektedir. Yapılacak estetik operasyonun kapsamı, ameliyat esnasında kullanılan malzemeler gibi birçok etmen basit burun estetiği fiyatını etkilemektedir. Net bir fiyat bilgisi alabilmeniz muayene neticesinde çizilen yol haritasının ardından mümkün olmaktadır.

 


TAŞ Estetik Cerrahi Merkezi olarak basit burun estetiği ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca basit burun ameliyatlarına dair en çok merak edilenleri açıklamaya gayret ettik. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ya da randevu almak için bizlere +90 532 056 3693 numaralı hat üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister; sağlıklı günler dileriz.

Leave a Reply

Puanınız*

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.suleymantas.com.tr/wp-content/uploads/2024/02/Logo-TR-2.png

15 yıldan fazla deneyimi ile 10.000 ’in üzerinde plastik cerrahi ameliyatını başarı ile gerçekleştirmiş olan Prof.Dr. Süleyman Taş, şu an hastalarını TAŞ Tıp Merkezi nde görmektedir.

Sosyal Medya

4,6 671 reviews