: +90 532 056 3693 : - +90 212 215 57 27

Türk Doktordan İnanılmaz Bir Operasyon Daha! 

Türk Doktordan İnanılmaz Bir Operasyon Daha! 

Kopan kolu yerine dikildi, doktoruna o eliyle teşekkür etti. 
RİZE’de belediye işçisi 47 yaşındaki Paşa Oral’ın asfalt makinesine kaptırması sonucu omuz hizasından kopan sol kolu yaklaşık 10 saatlik operasyonun ardından yerine dikildi. Sağlığına kavuşan Paşa Oral, ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Estetik Cerrahi uzmanı doktor Süleyman Taş’a yine kullanmaya başladığı sol eli ile tokalaşarak teşekkür etti.

İMKANSIZDI 
Rize’de asfalt yaparken elini makinanın kayışına kaptıran evli, 3 çocuk babası Paşa Oral’ın sol kolu omuz seviyesinden tamamen koparak makinada kaldı, olayın şoku ile kanlar içerisinde kalan Paşa, kopan kolunu sağlam eli ile makinadan çıkarmayı başardıktan sonra yere yığıldı. Kopan koluyla beraber etraftaki insanların yardımı ile Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırılan hasta, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Doç.Dr.Süleyman Taş tarafından acil ameliyata alındı. 10 saatlik bir operasyonun ardından başarılı bir şekilde kolu yerine diken Dr.Taş, ‘’Hastanın kolu sünme tarzında kopmuştu, makinaların kayışına kaptırma sonucu bu tarz kopmalar görürüz. Bu kopma tarzı, hastanın hayatta kalması için bir şans olurken, kolun yerine dikilmesini ise imkansızlaştırmaktadır. Damarlar sündüğü için hasta kan kaybından ölmekten kurtulur, ama kopan kolu yerine dikmek artık bir o kadar zordur. Vücudun başka yerinden damar yaması almayı hatta bazen kopan uzvu direk vücudun başka yerine dikerek 2-3 hafta kadar oradan beslenmesini isteyebiliriz. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen hastanın kolunun yerine başarılı bir şekilde dikilmesi sağlandı. Operasyon sonrası 1 hafta yoğun bakımda, 1 ay serviste takip edilen hastanın fizik tedavi süreci başladı.  Şuan ameliyatın üzerinden 2 ay geçti, hastamız kolunu kullanmaya başladı.’’ dedi.

ZAMAN KAYBINA TAHAMMÜL YOK  
Hastanın kolunun kopmasından 4 saat sonra operasyona alındığını ve 1 saat içerisinde kolun kanlanmasının sağladığını açıklayan Dr.Taş, ‘’Uzuv kopmalarında zaman kaybına tahammülümüz yok, bu denli yüksek seviyeden olan kopmalarda süre 4-6 saattir, bu sürenin aşımında kopan kolda hücre ölümü başlar.’’ Omuz seviyesinden tamamen kopan kolu, ilk önce titanyum plaklar ile kemiklerini birleştirdiğini ifade eden Dr.Taş, sonrasında kolun kopan bütün damarları, sinirlerini, kaslarını mikrocerrahi ile onardığını belirtti.

TEK BAŞINA MİKROCERRAHİ MERKEZİ OLDU  
Normalde, bu tür major ameliyatların Hacettepe, Çapa gibi köklü üniversitelerde Plastik Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi ve Ortopedi kliniklerinin katılımıyla kurulan mikrocerrahi ekipleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu operasyonları, fedakarlık göstererek tek başına gerçekleştiren Dr.Taş, 2 yıla yakın görev yaptığı Rize Eğitim Araştırma Hastanesinde ileri mikrocerrahi deneyimi gerektiren, 10 u aşkın parmak kopması, 1 ayak kopması, 1 kol kopması, 5 serbest doku nakli ve sayısız sayıda sinir, damar, tendon, kas hasarı olan el ve ayak tamiri operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti. Bu tarz yaralanmaları önlemek için halkın bilinçlendirilmesi, yaralanma sonrası zaman kaybetmeden mikrocerrahi yapılan bir hastaneye nakil edilmesini ve kopan parçanın ıslak bir beze sarılarak bir poşete konulduktan sonra bu poşeti buzlu su içeren başka bir poşetin içerisinde saklanması gerektiğini vurguladı. Geçen yılda ayağını çay kesme motoruna kaptırması sonucu sol ayağı kopan hastanın ayağını başarılı bir şekilde yerine diken Dr.Taş, o hastanın da şuan tamamen sağlığına kavuşmuş bir şekilde hayatına devam ettiğini ve rahatlıkla yürüyüp koşabildiğini anlattı.

HAYATTA OLMAM BİLE MUCİZE

Sağlığına kavuşan ve kolunu tekrar kullanmaya başlayan Paşa Oral, olay anında her şeyin bittiğini düşündüğünü anlattı, “Hayatta kalmam bile mucize diye düşündüm. Allah doktor Süleyman beyden razı olsun. O olmasaydı hayatta bile olmayabilirdim. Doktor bey sabaha kadar uğraştı, ameliyat sonrasında da hiç yalnız bırakmadı. Çok teşekkür ediyorum, hep duacı olacağım’ dedi. Paşa Oral, artık kullanmaya başladığı sol eli ile doktor Taş’ın elini sıkarak teşekkür etti.

Hastanın kolunu yeniden kullanmaya başlamasının sevincini yaşadıklarını dile getiren doktor Süleyman Taş ise, uzuv kopmalarında geçen sürenin önemine işaret etti, “Kolunun kopmasından 4 saat sonra operasyona alındı. Omuz seviyesinden tamamen kopan kolda önce titanyum plaklar ile kemikleri birleştirdik. Sonrasında kopan bütün damarları, sinirleri, kaslarını mikrocerrahi ile onardık” dedi.

Haberin yer aldığı linkler: 

http://www.milliyet.com.tr/doktoruna-dikilen-kolu-ile-el-uzatarak-rize-yerelhaber-876230/

http://www.dha.com.tr/kopan-kolu-yerine-dikildi-doktoruna-o-eliyle-tesekkur-etti_975852.html